Giriş Yap / Kayıt Ol

Cydia, Jailbreak ile güvenlik zinciri kırılmış olan bir iOS işletimi sistemine, çeşitli uygulamaları ve Tweak özelleştirmelerini indirmeye yardımcı olan uygulama mağazasıdır. iPhone ve iPad için geliştirilen bir yazılım olan Cydia, yalnızca iOS işletim sistemine sahip olan ve Jailbreak işlemi gerçekleştirilen cihazlara yüklenebilmektedir.

Cydia Nasıl Kullanılır?

Cydia’yı iPhone veya iPad cihazınız için geliştirilen ve içerisinde on binlerce içeriğin yer aldığı alternatif bir uygulama deposu olarak düşünebilirsiniz. Bu uygulama deposunu genişletmek her zaman için sizin, yani kullanıcının elindedir. Cydia’ya repo adı verilen farklı yazılım kaynaklarını (repository) ekleyerek daha geniş bir arşive sahip olabilir ve istediğiniz içeriklere erişebilirsiniz.

Cydia

Cydia’nın içerisinde yer almakta olan içeriklerin büyük bir bölümü ücretsiz olmasına karşın hepsi ücretsiz değildir. Özellikle son yıllarda Cydia üzerinde meydana getirilen geliştirmeler sonucunda artık iOS geliştiricileri Cydia ile kurulabilen Tweak’leri geliştirip, bu Tweak’leri uygun rakamlar üzerinden satışa sunarak gelir elde edebiliyor. Dolayısıyla Cydia ile her şeyin ücretsiz olduğu dönemlerin artık geride kaldığını söyleyebiliriz. Eğer ücretli bir Tweak’i satın almak istiyorsanız, Cydia üzerinden bir kullanıcı hesabı oluşturabilir ve ardından Cydia’nın kabul ettiği ödeme yöntemlerinden birini ekleyerek uygulama alışverişinize başlayabilirsiniz.

Cydia’nın oldukça basit ve anlaşılabilir bir arayüzü vardır. Alt kısımda yer alan menüler yardımıyla Cydia’ya eklemiş olduğunuz repolar içerisinde içerik araması yapabilir, kategori seçeneği yardımıyla istediğiniz kategoriden içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Görsel ve video benzeri paylaşımların sayfasına girdiğinizde üst kısımdaki “Download” butonuyla istediğiniz içeriği indirebilirsiniz. Kurulum paketi dosyalarındaysa “Install” butonunu kullanarak istediğiniz Tweak veya iOS uygulamasını cihazınıza kurabilirsiniz.

Cydia ile birlikte varsayılan olarak bazı önemli repolar da cihazınıza ulaşacaktır. BigBoss gibi repolar, Jailbreak’in çıkışından bu yana aktif olan repolar olduğu için bu repolarda çok sayıda eski iOS sürümü için geçerli uygulama paketleri de yer alır. Bu paketlerden herhangi biri eğer sizin cihazınızdaki iOS sürümüyle uyumlu değilse cihazınızda çalışmayabilir veya cihazınızda kurtarılması zor hataların meydana gelmesine neden olabilir.

Bir diğer detay olarak; Cydia ancak cihazınızın Jailbreak’e sahip olmasıyla yüklenebilecek bir uygulama olduğu için, eğer içerisinde Cydia yüklü bir cihazı App Store servisine verirseniz cihazınız garanti kapsamı dışarısında bırakılabilir.

Cydia ile yükleyebileceğiniz on binlerce içeriğin olduğu doğru fakat bu içeriklerin hiç biri Apple yetkilileri veya Cydia yetkilileri tarafından denetlenmemektedir. Bu da demek oluyor ki, bu içerikler hem sizin kişisel gizliliğiniz hem de cihazınızın sağlığı için olumsuz faktörlere sahip olabilir. Bardağın dolu tarafından bakacak olursak Cydia’da bir denetleme mekanizması olmadığı için bağımsız geliştiriciler tarafından geliştirilen ileri seviye Tweak’ler (Örneği; Activator) sayesinde cihazınıza renk katabilirsiniz.

Cydia Yükleme

Normal şartlarda iOS cihazlara tüm uygulamalar Apple cihazlarında varsayılan olarak gelen App Store aracılığıyla yüklenir. Buna karşın işletim sistemine dışarıdan müdahalede bulunulması halinde App Store haricinde illegal olan Cydia gibi uygulama marketleri de cihazın içerisine yüklenebilir. Cydia’yı cihazınıza yüklemek için öncelikle cihazınız Jailbreak’e uygun bir sürüme sahip olması gerekir. Güncel olarak çıkış yapan son iOS sürümlerinde Jailbreak yapma işlemi pek rastlanan bir durum değildir. Genellikle son güncel sürüm çıkış yaptığında bir önceki sürüm için Jailbreak yayınlanır. Böylece Apple’ın geçmiş sürüme müdahale etmesinin de önüne geçilmiş olur.

Cydia’yı cihazınıza yüklemeniz için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

  1. Cihazınıza uygun bir Jailbreak sürümünün yayınlanmış olduğundan emin olun.

  2. Cihazınızdaki tüm verileri yedekleyin.

  3. Cihazınızdaki sürüme uygun olarak Jailbreak rehberlerine ulaşın ve cihazınıza Jailbreak yapın.

  4. Cihazınıza Jailbreak yapma işlemini tamamladığınız anda ana ekranda Cydia simgesi görünecektir. Cydia da diğer tüm sistem bileşenleri gibi kullanıcılar tarafından silinemeyen bir uygulama marketidir. Bu nedenle cihazınıza Jailbreak yapmadan önce bir kaç kere daha düşünmeyi unutmayın.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.