Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

E-Posta Pazarlaması (Email Marketing), bir kitleye ticari çıkarlar veya fon toplama amacıyla mail gönderimi vasıtasıyla yapılan bir çeşit doğrudan pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama çalışmalarının önemli bir kolu olan E-Posta Pazarlamasını kullanarak ürün veya hizmetinizi aynı anda hedef kitlenizdeki milyonlarca kullanıcıya ulaştırabilirsiniz.

2017 Yılı raporlarına göre tüm dünyada 3.7 milyarı aşkın elektronik posta kullanıcısı var ve her 100 kullanıcıdan en az 30’u elektronik postalarını günde bir kere kontrol etme ihtiyacı duyuyor. Oranların bu kadar yüksek olması ve elektronik posta kutularının fiziksel posta kutularının yerini alması onu pazarlama için elverişli ve maliyetsiz bir yöntem haline getiriyor. Yıllık 250 milyon doları aşkın kâr payının söz konusu olduğu sektör, zirvesini ABD’de yaşarken Türkiye pazarını da boş geçmiyor.

E-Posta Pazarlaması

E-Posta Pazarlamasının dijital pazarlamanın önemli bir koluna dönüşmesinin elbette çeşitli nedenleri var. Bunların başında düşük maliyetler var. Diğer dijital pazarlama modelleriyle kıyasladığımızda E-Posta Pazarlaması kampanyaları düzenlemek daha maliyetsiz ve kolay. Güvenilir bir e-posta gönderim şirketi (Email Marketing Ajansı) ile çalışmanız halinde sisteme dair hiçbir teknik detayı bilmenize gerek kalmadan binlerce hatta milyonlarca kullanıcıya erişebilmek mümkün. E-Posta Pazarlamasının geri dönüşüm oranı da diğer pazarlama yöntemleriyle kıyasladığımızda daha yüksek. Maliyetin düşük olması, elde edilen geri dönüşümün yüksekselmesine yardımcı oluyor. Doğru kitleyi hedef aldığında ilk elden pazarlama yöntemi olduğu için E-Posta Pazarlaması hedef kitleye ulaşmayı masrafsız ve zahmetsiz kılıyor.

Hemen tüm dijital pazarlama çalışmalarında olduğu gibi E-Posta Pazarlaması yapmak, size ölçümleme şansı sunuyor. Basit linkler ve aksiyon butonları ekleyeceğiniz maillerle kampanyanızın hangi kısmının işe yaradığı ve yaramadığını analiz edebilirsiniz. Tüm bu avantajları göz önüne alındığında E-Posta Pazarlaması düşük harcama - düşük çaba denklemine rağmen yüksek geri dönüşüm oranı sonucunu veriyor. Bir başka analiz verisine göre kullanıcılar mobil akıllı cihazları sayesinde e-postalardan anlık haberdar oluyor ve kullanıcıların büyük bölümü mobil cihazlarını öncelikli olarak e-postalarını kontrol etmek için kullanıyor. E-Posta Pazarlaması bizlere daha etkin ve interaktif pazarlama yapma şansı sunuyor. Sıradan broşürü andıran tasarımlardan ziyade HTML ve kaliteli grafiklerle süslenen postalar daha fazla geri dönüş almayı başarıyor. Maile iliştirilen hiperlinklerin yardımıyla kullanıcılar doğrudan bir açılış sayfasına yönlendirilebiliyor.

Her pazarlamanın dezavantajları olduğu gibi E-Posta Pazarlamasının da dezavantajları var. Bu alanda pazarlamanın tek dezavantajı spam kutusuna düşmekle başlıyor. Kullanıcıların e-posta kutuları artık yapay zeka temelli teknolojiler kullanarak E-Mail Marketing için gönderilen mailleri filtreye ekleyebiliyor. Aynı anda çok sayıda kişiye gönderilen mailler kolayca bu filtreye takılıyor ve kullanıcıların görmemesi için İstenmeyen Kutusu’na (Spam Box) taşınıyor. İstenmeyen kutusuna düşen mailler yalnızca geri dönüşümü kısıtlamakla kalmıyor, mailinizin spam olarak algılandığını gören kullanıcılar markanızı tanımıyorsa bu postalara dolandırıcılık amacıyla gönderilmiş olması ihtimaliyle yaklaşıyor.

Email Marketing Nasıl Yapılır?

E-Posta Pazarlaması

E-Posta Pazarlaması veya global sektördeki adıyla Email Marketing çalışmalarında şirket ve firmaların 2017 yılında 1.51 milyar dolarlık harcama yaptığı çeşitli istatistik verilerinde göze çarpıyor. Dijital pazarlama adına dev bütçesiyle Email Marketing’in önplana çıkmasının nedeni kolay ve zahmetsiz olması. Buna elde edilen yüksek geri dönüşüm oranlarını eklersek Email Marketing’in neden kârlı bir pazarlama yöntemi olduğunu anlamamak mümkün değil. Peki, Email Marketing kampanyanları nasıl gerçekleştiriliyor?

Email Marketing çalışmalarını üç ayrı başlık altında inceliyoruz:

  • E-posta Bülteni: E-posta bülten mailleri, bir bültene kayıt olan kişilere şirket hakkındaki güncellemelerden haberdar edilmesi amacıyla gönderilen maillerdir. Genellikle satış değil, kullanıcının markayla arasındaki ilişkiyi sağlama açısından önemlidirler. Bu Email Marketing yöntemini kullanarak kullanıcıları internet sitenizin ve markanızın sürekli müşterisi ya da ziyaretçisi haline getirebilirsiniz.
  • Öneri Postaları: Öneri postaları, kullanıcılar bir aksiyonda bulunduktan sonra onları yönlendirmek amacıyla gönderilen postalardır. Örneğin, bir alan adı satıcısı olduğunuzu ve bir müşterinizin .com alan adını sizin firmanız aracılığıyla tescil ettirdiğini düşünün. Sipariş tamamlandıktan sonra bu müşterinize göndereceğiniz gizlilik koruma ve alan adı koruması gibi ek servisler müşteri tarafından ilgi çekici karşılanabilir. İstatistik verilerine göre öneri postaları siparişten kısa süre sonra gönderildiğinde müşterilerin bu postaları hemen okuma oranının %51.3 olduğu bilinmektedir.
  • Doğrudan Postalar: Doğrudan postalar, bir kullanıcıyı yeni bir ürün hakkında bilgilendirmek, satış için harekete geçmek veya kişiye özel indirimlerin sunulduğu maillerdir. Bu postalarda söz konusu ürün veya hizmete ilişkin bir linke yer verilerek kullanıcının doğrudan ilgili sayfaya ulaşması sağlanır. Doğrudan postaları eskiden etkili bir geleneksel pazarlama yöntemi olarak kullanılan kuponlar, kataloglar ve aktüel bültenleri gibi düşünebilirsiniz.

Tüm bu Email Marketing yöntemlerinin her birinde işin teknik boyutu açısından farklı bir servisi kullanmak zorunda kalabilir ya da kendi sisteminizi geliştirebilirsiniz. Kullanacağınız pazarlama modeline göre ihtiyacınızın da farklılık gösterebileceğini unutmayın.

Peki, sistemsel sorunlarımızı ortadan kaldırdığımızı düşünürsek, Email Marketing pazarlamasında nelere dikkat etmeliyiz?

  • Üretkenlik/Kreatiflik: Kreatiflikten kastımız göndereceğiniz postaların dış kabuğu ve görünümü. Mailler sıradan pazarlama yöntemlerinin aksine daha kişisel bültenler sunmaya imkan tanıyor. HTML ve gösterişli grafikleri bir araya getirerek harika sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Doğru Kitle: Doğru kitleyi bulmak ve mail adreslerine ulaşmak, Email Marketing çalışmalarının en önemli kısmını oluşturuyor. Doğru kişilere gönderdiğiniz maillerin yüksek geri dönüş oranıyla Bumerang gibi size dönmesi işten bile değildir.
  • Değer veya Fırsat Sunmak: İnsanlar kendilerine bir şey satılıyormuş havasının yaratılmasından hoşlanmazlar. Onlar için doğru sesi bulmanız ve fırsat sunmanız gerekir. İnsanlar zaten ulaşabilecekleri bir şey için sizinle çalışmaya meraklı olmayabilirler. Doğru sesle iletişime geçmeyi ve ücretsiz deneme şansı gibi teşvik edici şeyler sunmayı düşünün. Bu yöntem daima potansiyel müşteri kazanma ihtimalinizi yükseltecektir.
  • Zamanlama: Bir muhasebe yazılımı üreticisi olduğunuzu ve gecenin ortasında potansiyel müşterilerinize mail gönderdiğinizi düşünün. Bu zamanlama ideal cevaplama için harika olmayabilir. İnsanları uykusundan eden horoz olmak yerine doğru zaman aralığını bulmaya odaklanın. Tahmin yürütme metodu yerine birkaç farklı istatistik verisini kullanın. Çoğunlukla iş günleri ve iş saatlerinde insanlar e-postalarını kontrol etme eğilimindedirler. Bunu güzel bir strateji olarak kullanabilirsiniz.
  • İçerik: Söz konusu olan E-Posta Pazarlaması olduğunda içerik her şey değil ama çok şeydir. Doğru üslubun kullanılması, yazım hatalarının olmaması, başlığın çarpıcı şekilde oluşturulması, açıklayıcı olması vb. detaylar geri dönüşüm ve başarı oranınızı etkileyecektir.
  • Kurumsal Çizgi: İnsanların mail ile aldıkları tekliflere daha çekimser yaklaştıklarını tahmin ediyorsunuzdur. Güvenlerini kazanmak adına mailin altına bu gönderinin kimin tarafından gönderildiğini, telefon numarası ve adres bilgileri gibi kritik detaylarınızı yerleştirin.
  • Landing Page Kullanın: E-posta pazarlaması yaptığınızda kullanıcı veya potansiyel müşterilerinizi bir link yardımıyla ana sayfaya gönderip, kendi başına bırakmak pozitif bir yaklaşım olmayabilir. Oysa onları postanın içeriğine ilişkin hazırlanan bir Landing Page ile karşılayarak geri dönüşümünüze zirve yaptırabilirsiniz.

E-Posta Pazarlaması, doğru uygulandığında markaya değer müşteriye ise çeşitli fırsat ve avantajları sunan bir dijital pazarlama yöntemidir. Email Marketing hakkında aklınıza takılan bir sor mu var? Hemen aşağıdan sorularınızı uzmanlarımıza yöneltebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.