wmaraci reklam
lidertakipci

eBay Nedir? eBay Ürün Almak ve eBay Ürün Satmak

eBay Nedir? eBay Ürün Almak ve eBay Ürün Satmak

eBay, 1995 Yılında Pierre Omidyar tarafından kurulan dünyanın en kapsamlı açık arttırma ve çevrimiçi satış sitesidir. İlk kurulduğu yıllar içerisinde sadece online açık arttırma modeliyle pazara giriş yapmış olan eBay daha sonradan farklı satış modellerine de imkan sunarak en popüler satış platformu haline gelmiştir.

eBay'i kullanarak artık kullanıcılar istediği her alandan ürünü bulabilir ve dünyanın neresinde olursa olsun hem satış hem de alış işlemi gerçekleştirebiliyor. eBay'de sıfır ürünlerin yanı sıra  ikinci el ürünler, kitaplar, kıyafetler ve hatta oyuncuklara kadar her kalemden bir ürün bulabilmek mümkün.

eBay sayesinde milyarlarca insan dolaplarındaki fazlalık eşyalarından kurtulurken bütçesine de katkı sağlayabiliyor. eBay üzerinden alış veya satış işlemi gerçekleştirebilmeniz için ücretsiz bir hesaba oluşturmanız ve bir kredi kartına sahip olmanız yeterli oluyor. Ardından isterseniz ürünleri açık arttırmaya katılarak isterseniz de hemen al seçeneğiyle satın almaya başlayabiliyorsunuz. Ülkemizin popüler E-ticaret sistemlerinden olan Gittigidiyor.com internet adresi de eBay'e satılması sonucunda bir eBay girişimine dönüşmüştür.

eBay Ürün Almak

eBay üzerinden herhangi bir ürün almak için ihtiyacınız olanlar sadece internet bağlantısı olan bir bilgisayar ve kredi kartıdır (ön ödemeli kartlarda kabul edilir.).

Öncelikle eBay üzerinden alışverişe başlamak için kendinize bir eBay hesabı açmanız gerekiyor. Hesap sahibi olmak ücretsiz olduğu için herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştirmeniz gerekmiyor. Ebay.com internet adresine giriş yaptıktan sonra üst sol köşeden Register butonuna basarak kayıt formuna ulaşabilirsiniz. Kayıt formu karşınıza İngilizce olarak gelecektir, bu nedenle formu doğru şekilde anlamıyorsanız Google Translate yardımıyla bilgilerinizi doldurabilirsiniz.

Kayıt formu içerisinde kişisel bilgilerinizin yanı sıra sürekli alış ve satış işlemlerinde görünecek olan ve daha önce sistemde bulunan biri tarafından alınmamış bir ID (kullanıcı adı) belirlemeniz gerekecektir. Kayıt için gerekli formu doldurduktan hemen sonra sayfanın alt kısmında yer alan mavi butona tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

Kayıt formundan sonra size ID'nizi onaylatacak bir bildirim gösterilecek ve daha sonra kayıt esnasında belirlediğiniz mail adresinize bir doğrulama maili gönderilecektir. Doğrulama işlemini tamamladıktan sonra artık satın alma işlemleri için hazırız demektir.

eBay içerisinde yer alan arama butonu yardımıyla istediğimiz her ürünü bulabilmemiz mümkün. Tabii aramalarımızı sürekli olarak İngilizce şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Şayet parfüm arayacaksanız doğrudan parfume gibi bir anahtar kelime kullanabilirsiniz. Şayet istediğiniz ürüne dair elinizde daha detaylı bir anahtar kelime yer alıyorsa “chanel number 5 eau de parfum 100 ml” gibi bir arama gerçekleştirerek istediğinize daha yakın sonuçlara erişebilirsiniz.

Yaptığınız aramanın sonucunda ürünler resimleriyle birlikte listelenecek ve ürünlerin satış tipi hakkında yan kısmında bilgileri yer alacaktır. Ürünün fiyat seçeneğinin yanında “Buy it now” seçeneğini görüyorsanız bu ürünler hemen satın alınabilir ürünler demektir. Eğer ürünlerin yanında “1d 4h left” veya “bid” görüyorsanız bu ürünler açık arttırmayla satın alınan ürünlerdir. “1d 4h left” Türkçesiyle; “1 Gün 4 Saat Kaldı” anlamına gelir. Açık arttırmalarda bu ürünün son bulacağı tarih sürekli yan kısmında görünür. Açık arttırmayı kazanan olmak için en yüksek teklifin üzerinde bir teklif sunmanız gerekir. Bilgi sütunu içerisinde ayrıca “From”etiketiyle birlikte ürünün hangi ülkeden satışa çıkartıldığını da görebilirsiniz.

Sol kısımdaysa kriter bölümü yer almaktadır. Bu alandan istediğiniz kriterleri belirterek aramanıza daha uygun sonuçları bulabilirsiniz. Örneği sol köşeden “Buy it now” kriterini seçerek sadece hemen al ile satılan ürünleri görüntüleyebilirsiniz.

Bu alandaki ürünlere giriş yaparak sağ üst köşeden o ilanın satıcı profiline ulaşabilirsiniz. Satıcının profiline giriş yapıp Feedback'leri takip etmek eBay üzerinden en sorunsuz ticaretleri gerçekleştirmenin püf noktasıdır. Ayrıca bu alanın hemen alt kısmından da hangi ödeme tiplerinin geçerli olduğunu veya hangi yolla kargoların gönderileceğine dair detayları görüntüleyebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra artık istediğiniz herhangi bir ürünü ister açık arttırma isterseniz de sabit fiyatla satın alabilecek kadar deneyime sahip oldunuz. Şimdi kendinize bir PayPal hesabı edinip, ödemelerde kullanmak için onaylama işlemini gerçekleştirin. Daha sonra istediğiniz ürünü kargo bilgilerinizi verdikten sonra PayPal üzerinden ödeme yaparak satın alabilirsiniz.

PIN Nedir?
İlginizi Çekebilir!

PIN Nedir?

PIN (Personal Identfication Number), içerisinde alfanümerik veya sayısal karakterleri barındıran, bir sistemde erişim hakkına sahip olmak için kullanılan parolalardır. PIN kodları, çeşitli güvenlik sistemlerinde kullanılmaktadır. Örn...

 eBay Ürün Satmak

eBay'den ürün satmak için de tıpkı ürün alma işleminde olduğu gibi size bir eBay hesabı lazım olacaktır. Bir üst başlıktan eBay'e nasıl kayıt olabileceğinize dair detaylı bilgiyi sunduk. Bu adımları takip edin ve mutlaka kendinize kaliteli bir ID edinmeye çalışın. Olabildiğince kaliteli bir ID'ye sahip olmak özellikle yabancı kullanıcıların gözünde önemli bir artıdır. Kayıt işlemini gerçekleştirip, onaylama işlemini tamamladıktan hemen sonra artık satış yapmaya hazır hale geldiniz demektir.

eBay'in ana sayfasına giriş yaptıktan sonra sol üst köşe içerisinde yer almakta olan Sell butonuna tıklayın. Bu butona tıkladığınızda bilgilerinizi güncellemek için karşınıza bir alan gelecektir. Bu alanı eksiksiz ve olması gereken şekilde tamamlayın ve daha sonra “Continue” butonuna tıklayın.

Şimdi ilanınızın başlığını oluşturacaksınız. Olabildiğince sade ve ürün hakkında detay belirten başlıklar seçmek insanların size aramalarla daha kolay bulmasına yardımcı olacaktır. Detay sayfası içerisinde belirtilen detayların tümünü eksiksiz girip resim ekleme gibi editörlük işlemlerini tamamladıktan sonra artık satış aşamasına geçebiliriz. Alt tarafta yer alan butondan şimdi devam ediyoruz.

 Bu aşamada eBay bizi tekrardan 4 işlem için uyaracak ve yönlendirecektir;

 1. İrtibat bilgilerinizin doğruluğundan emin olun.
 2. Telefonunuzu PIN doğrulamasıyla doğrulayın.
 3. Ödeme alma şeklinizi belirlediğinizden emin olun.
 4. eBay'in satış politikasını kabul ettiğinizi doğrulayın.

Şimdi devam butonuna basıyoruz ve  sırasıyla tüm bu işlemleri doğruluyoruz. İşlemler dorulandıktan sonra artık beklemeye hazırız demektir. eBay üzerinden satış deneyimi kazanmanın en pratik yolu bolca deneme ve yanılma yapmaktır. Bir rehber size ancak bu sayfa içerisinde olduğu gibi kısa ve net bilgilerle yardımcı olabilecektir. Daha sonrasında deneyim elde etmek için sürekli denemeler yapmalı ve elinizden geldiğince yabancı kaynaklar üzerinden araştırma yapmalısınız.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al