Giriş Yap / Kayıt Ol

Final Cut Pro ilk defa Macromedia Inc. tarafından geliştirilen ve daha sonra gelişimini Apple’ın üstlendiği, bağımsız klip yapımcılarına düzenleme, işleme ve videoyu birçok farklı dosya formatına dönüştürme imkanı sunan popüler bir video klip düzenleme ve oluşturma programıdır.

Final Cut Pro yazılımı başta YouTuber’lar olmak üzere kendi video kliplerini oluşturmak ve düzenlemek isteyen tüm amatör ve profesyonel kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Basit ve sade kullanışlı arayüz tasarımıyla kullanıcıların karşısına çıkan Final Cut Pro, video düzenlemesi yapmak isteyenler için gelişmiş ve üst düzey özellikleri sunuyor. Sahip olduğu gelişmiş fonksiyonlar ve kolay kullanım gibi özellikleri düşünüldüğüde Final Cut Pro, bir video editörü arıyorsanız ilk tercih edeceğiniz yazılımlardan biri olabilir. 

Final Cut Pro, Apple markası tarafından geliştiriliyor ve yalnızca Intel temelli işlemciler kullanan Mac OS işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılabiliyor. OS X’in 10.9 sonraki sürümlerinden herhangi birini kullanan kullanıcılar App Store üzerinden Final Cut Pro’yu satın alarak Mac bilgisayarlarına kurabilirler.

Final Cut Pro

Final Cut X

Final Cut X, Apple’ın ilk defa 2011 Nisan ayında piyasaya sürdüğü gelişmiş özelliklerle donatılmış bir diğer Final Cut sürümüdür. Final Cut X sürümünde Apple yazılımı tamamen ileri seviye profesyonel video editörleri için yapılandırdı ve profesyonel kullanıcıların ihtiyaç duyduğunu DV, HDV, p2, MXF, XDCAM, 2K, 4K ve 5K video formatı desteklerini getirdi.

Final Cut X sürümü ile Final Cut Pro arasındaki tek fark sunulan geniş destek kapsamı değil. Final Cut X sürümü çoklu kamera düzenlemesi, birleştirme ve aynı zamanda çoklu donanımlardan eş zamanlı olarak video işleme gibi gelişmiş özelliklere sahiptir.

Final Cut Windows

Final Cut Pro veya Final Cut X sürümlerinden herhangi birini Windows işletim sistemli bilgisayarınızla kullanmak istiyorsanız, kötü haberler sizi bekliyor. Yalnızca Intel tabanlı işlemciler üzerinde çalışan Final Cut yazılımı platform desteği olarak OS X’e ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle bir Windows kullanıcısı olarak Final Cut Pro veya Final Cut X sürümünü bilgisayarınızda kullanabilmeniz mümkün değil.

Yine de Windows ortamında hala kullanabileceğiniz Final Cut Pro gibi gelişmiş video düzenleme yazılımları olduğunu unutmayın. Eğer bir Windows kullanıcısı olarak Final Cut Pro için benzer alternatifler arıyorsanız, aşağıdaki yazılımları deneyebilirsiniz;

  • Filmora Video Editor
  • Adobe Premiere Pro
  • Avid Media Composer
  • VideoPad Video Editor
  • Video Grabber

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.