Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Firebase Dynamic Links, geliştiricilere aktif ve dinamik linkler sunarak, linkin aksiyonunu geliştiricisinin belirleme imkanı tanıyan bir Google servisidir. Google, ilk defa 2009 yılında internetteki uzun linklerin kısaltılması gerektiğini düşünmüş ve ardından Goo.gl isimli ücretsiz link kısaltma platformunu geliştirmişti. Sonraları link kısaltma servislerin yaygınlaşması ve Goo.gl’ın birçok alternatifi oluşmasından dolayı Google yeni bir link servisi olan Firebase Dynamic Links’i kullanıma sundu. Firebase Dynamic Links’in tamamen geliştiricilerin beğenisine sunulmasıyla birlikte Google, Goo.gl servisinin kapatılacağını duyurdu.

Goo.gl yerine geliştiricilere Firebase Dynamic Links servisinin önerilmesinin birkaç farklı nedeni var. İlki, Goo.gl gibi standart link kısaltma servislerinin artık günümüz teknolojisi açısından yetersiz kalışıdır. Google, geliştiricilerin Firebase Dynamic Links’i kullanarak daha etkin ve aktif linkler oluşturmasını sağlamak istiyor. Google’ın bir diğer amacı ise Firebase Dynamic Links ile gelir elde etmek. Geliştiricileri ihtiyaçlarına oranla Firebase Dynamic Links farklı hesap türleriyle kullanılabiliyor. “Spark Plan” adıyla ücretsiz, “Flame Plan” adıyla aylık 25 dolarlık hesap planı ve geliştiricilerin kendi ihtiyaçlarına özel oluşturabilecekleri bir “Blaze Plan” mevcut. Yani, Firebase Dynamic Links sunduğu avantajların yanı sıra geliştiriciler için ekstradan platform masrafı anlamına da geliyor.

Firebase Dynamic Links Nasıl Çalışır?

Firebase Dynamic Links

Firebase Dynamic Links, çoklu platformlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir dinamik link yapısı servisidir. Firebase console üzerinden REST API, iOS veya Android Builder API ya da bir URL’ye alan adınız veya uygulamanıza dair dinamik link parametrelerinin elde edilmesiyle oluşturulur. Dinamik linke eklenen parametreler sayesinde, link geliştiricisinin istediği şekilde ve kullanıcının platformu göz önünde bulundurularak açılır.

Tanım gözünüze karmaşık ve algoritmik geldiyse basit bir örnekle Firebase Dynamic Links’in nasıl çalıştığını pekiştirelim… Firebase Dynamic Links ile mobil uygulamanızın spesifik bir bölümü için dinamik link oluşturduğunuzu düşünün. Bir kullanıcı bu parametreleri içeren linkinize tıkladığınızda doğrudan uygulama içinde sizin belirlemiş olduğunuz konuma geçiş yapabilecek. Eğer kullanıcının aygıtında uygulamanız yüklü değilse, önce kullanıcıyı uygulamanızı yüklemesi için ilgili uygulama mağazasına yönlendirecek. Kullanıcı uygulamayı yükledikten sonra ekstradan linke tıklamasına gerek kalmadan otomatik olarak ilgili alana yönlendirilecek.

Elbette bu işleyişin tamamının bir geliştirici olarak sizin elinizde olduğunu unutmamak gerekiyor. Dinamik linkler yardımıyla dilerseniz bir kullanıcıyı mobil uygulamanızın spesifik bir bölümüne yönlendirirken, diğer bir kullanıcınızı masaüstü web sürümünüzün spesifik bölümüne yönlendirebilirsiniz. Tüm bu aksiyona karar vermek Firebase Dynamic Links kullanıcısı olarak geliştiricilerin elindedir.

Firebase Dynamic Links başarılı ve gelişmiş bir teknoloji olmasına rağmen şimdilik tek dezavantajı, servisten faydalanabilmek için bir geliştirici maharetine ihtiyaç duyması. Goo.gl ile oluşturduğumuz linkleri bir son kullanıcı olarak oluştururken, Firebase Dynamic Links’i kullanmak için temel düzeyin üzerinde programlama bilgimizin olması gerekecek.

Firebase Dynamic Links Neden Kullanılır?

Firebase Dynamic Links’in başlıca amacı etkileşimin arttırılması ve kontrollü şekilde trafik yönlendirmesinin sağlanmasıdır. Firebase Dynamic Links yeni bir servis olmasına rağmen bize neden, nasıl ve nerede kullanılacağına dair birkaç güzel örnek sunuyor. Hemen aşağıdan bu modelleri inceleyerek Firebase Dynamic Links’in ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılayamayacağı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Web kullanıcılarını mobil kullanıcılara dönüştürmek

Firebase Dynamic Links

Dinamik linklerin kullanılmadığı bir senaryo düşünün. Mobil internet tarayıcısından linkinize tıklayan bir kullanıcı eğer cihazınızda uygulamanız yüklü değilse, önce uygulamayı yüklemek sonra tekrar başlangıç noktasına geri dönmek zorunda kalacaktır. Dinamik linkler kullanıcıları bu zahmetten kurtarırken, etkileşiminizi kaybetme riskinizi de minimize ediyor. Dinamik link kullandığınızda, kullanıcının önce uygulamayı yüklemesi için ilgili uygulama mağazası linkine yönlendirilecek, sonra kaldığı yerden linkin onu yönlendireceği alan geçiş yapacaktır.

Sosyal, e-mail ve SMS kampanyaları

Firebase Dynamic Links

Linkler artık sosyal platformlar, e-mailler ve sms kampanyaları olmak üzere tüm platformlarda kullanılıyor. Dinamik linkler ise bu kampanyalardan elde edilen etkileşimi zirveye çıkarmayı hedefliyor. Dinamik linkler yardımıyla iOS veya Android kullanıcıları mobil uygulamaların ilgi alanına yönlendirilebiliyorlar. Eğer uygulama yüklü değilse önce uygulamayı yükledikten sonra hiçbir şey yapmalarına gerek kalamadan ilgili noktaya erişebiliyorlar. Geliştiriciler isterlerse kullanıcıların platforma bağlı olarak masaüstü siteye yönlendirilmelerini de sağlayabilirler.

Kullanıcılar arası paylaşım

Firebase Dynamic Links

Dinamik linkler kullanıcılar arası paylaşımı daha kolay hale getiriyor. Bir kullanıcı uygulamaya dair bir içeriği arkadaşıyla platform bağımsız olarak paylaşabiliyor. Paylaşılan linke tıklayan kişinin cihazında uygulama yüklüyse link direkt aksiyona geçiyor. Uygulama yüklü değilse uygulama yüklendikten sonra aksiyon başlatılıyor.

Masaüstü kullanıcılarını mobil kullanıcılara dönüştürmek

Firebase Dynamic Links

Dinamik linkler masaüstü kullanıcılarının web kullanıcılarına dönüştürülmesine de yardımcı oluyor. Dinamik linkleri kullanıcılar kendilerine göndererek veya yer imlerine ekleyerek cihazlarından linki açarak aynı noktaya uygulama üzerinden erişebiliyorlar.

Gerçek dünyadaki mobil kampanyalar

Dinamik linkler QR kodlar aracılığıyla da çalışıyor. Örneğin bir konser posterine QR kod ekleniyor. QR kodu okutan kullanıcı Firebase Dynamic Links maharetiyle doğrudan ilgili mobil uygulamadan etkinlik detayı sayfasına veya bilet satın alma sayfasına yönlendirilebiliyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.