Giriş Yap / Kayıt Ol

GHz (Gigahertz), işlemcilerin hızlarını ve işleme kapasitelerini anlayabilmemiz için kullandığımız bir saat frekansı birimidir. GHz kavramı aynı zamanda kullanıcılar tarafından Saat Hızı (Clock Speed) ve Saat Oranı (Clock Rate) olarak da adlandırılabilmektedir. GHz, bir işlemcinin saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını belirtmek için kullanılır. Bir işlemcinin yaptığı her bir hesaplama işlemi 1 Hertz olarak kabul edilir.

GHz

İşlemcimiz 2.5 GHz değerine sahipse Hertz’i Gigahertz’e çevirdiğimizde 25.000.000.000 işlemin bir saniyede gerçekleştirilebileceğini anlarız. Yani, 2.5 GHz hızına sahip olan bir işlemci bir saniye içerisinde 25 milyar işlem gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. Eğer işlemci tek çekirdekli değilse, bu rakamı çekirdek sayısıyla çarpmamız gerekir. Örneğin kullandığımız bilgisayarın dört çekirdekli ve 2.5 GHz işlemci hızına sahipse saniyede gerçekleştirilen işlem kapasitesi 100.000.000.000 olacaktır.

GHz Ne İşe Yarar?

Genel kanılardan hareketle söyleyecek olursak; bir işlemcinin GHz hızının yüksek olması o işlemciye daha hızlı olma ve daha fazla işlemi gerçekleştirebilme özelliği katar. Elimizde iki farklı bir işlemci olduğunu düşünelim. Bu işlemcilerin biri 2.3 diğeriyse 2.5 GHz hızına sahip olsun. Mimari teknolojisinin aynı olması durumunda 2.5 GHz değerine sahip olan cihaz diğer modelden daha hızlı ve çok işlevli olacaktır.

1 GHz hızına sahip ilk işlemciler 2000 yılında AMD ve Intel tarafından üretilmiştir. Günümüzdeyse artık kullandığımız işlemciler çok daha güçlü ve 3.8 GHz yada daha üstü GHz değerine sahip işlemcilerdir.

GHz Yükseltme

GHz yükseltme işlemini donanımsal ve yazılımsal olmak üzere iki farklı bakış açısından inceleyebiliriz. Donanım açısından olaya bakacak olursak, bilgisayarınızın GHz değerini yükseltmeniz için bilgisayarınızın ana kartı ve diğer bileşenleriyle uyumlu GHz değeri daha yüksek olan bir işlemci satın alıp, işlemcinizi değiştirmeniz gerekir. Donanım açısından GHz yükseltmek için yapabileceklerinizin tümü bununla sınırlıdır.

Yazılımsal açıdansa profesyonel ve amatör olarak Ghz’yi farklı şekillerde yükseltmek mümkündür. Örneğin bilgisayar ve donanım konusunda tecrübeli kişiler işlemcileri üzerinde overclock çalışmaları gerçekleştirerek işlemcilerinden daha yüksek verim elde edebilirler. Tabii, Overclock işlemi her işlemciye uygun olmadığı gibi son derece profesyonellik gerektiren bir alandır.

Amatör olarak GHz değerinizi yükseltmek içinse Windows içerisinden ufak bir ayar yapabilirsiniz. Özellikle Windows 8, 8.1 ve 10 sürümlerinde bilgisayarınız varsayılan olarak “Dengeli” güç planında veya “Güç tasarrufu” planında çalıştırılır. Bu da cihazınızın işlemcisinden elde edeceğiniz verimin ciddi anlamda düşmesi demek oluyor. Bilgisayarınızın güç tüketim ayarını “Yüksek Performans” seçeneğine alarak işlemcinizin GHz hızını arttırmasanız bile yapacağınız işlemler için işlemcinizin daha aktif kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için;

Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Güç Seçenekleri sekmesinden “Yüksek Perfomans” seçeneğini işaretleyip, Uygula seçeneğine tıklayarak bilgisayarınızın daha yüksek performansta çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 avatar
ben zula oynuyorum kasa alıcam 8GB ram 500GBhafıza ve 2.53 ghz yeterli olurmu en kısa sürede lütfen suruma yanıt veriniz bu benim için çok önemli kasa markası TURBOX

UZMANIN CEVABIOyunu çalıştırmak için tek başına CPU özelliği yeterli değildir. Tam olarak işlemci marka ve modeli / ekran kartı marka ve modelinden yola çıkarak oyunun sistem gereksinimlerine bakabilirsiniz.

SERHAN ÖZGE avatar
SERHAN ÖZGE
Merhaba, anneme oyun oynamak için samsungtan bir tablet alıcam. Eski tableti bozuldu ona yakın birşey istiyorum. Oyun oynarken,face girerken zorlanmasın. Aşağıda eski tableti ve yeni almak istediğim tabletin özellikleri var. Acaba yeni tablet daha yavaş mı olur?
Eski tablet: samsung RAM:1 GB -Sabit disk:16GB - İşlemci hızı:1,6 GHZ // Yeni tablet: RAM:1,5 GB - Sabit disk:8GB - İşlemci hızı:1,3 GHZ

UZMANIN CEVABISerhan, işlemci hızından dolayı (GHZ) yeni almayı düşündüğün tabletin eskiye oranla ufak bir performans kaybı olacaktır. Yine de oyun söz konusu olduğunda işlemci kadar (CPU) grafik işlemcisinin (GPU) gücünün etkili olduğunu unutmamalısın. Cihazların GPU çiplerinin ne olduğuna ve bunların hangisinin daha iyi olduğundan da emin olmalısın.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.