Giriş Yap / Kayıt Ol

Masaüstü Ortamı (Desktop Environment), bir takım yazılımların bir arada bulunduğu ve bu yazılımların bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) üzerinde birleşmesidir.

Masaüstü ortamını sadece bu kriterlerle sınırlamayalım, bilgisayarın işletim sistemine baktığınızda göreceğiniz birçok şey masaüstü ortamının birer parçasıdır. Pencerelerin görünüşü, ekran üzerindeki simgeler, ikonlar, dosyalar, fare işaretçilerinin görünüşü, kullanılan efektler ve çok daha fazlası masaüstü ortamıyla ilişkilendirebileceğimiz şeylerdir.

Masaüstü Ortamı

Masaüstü ortamları tüm bunların dışında sistemin varsayılan olarak hangi dosya yöneticisi kullanacağı, hangi imaj görüntüleyicisini kullanacağını, arka plan görsellerini de kapsamaktadır. Microsoft Windows ve Mac OS işletim sistemlerinde masaüstü ortamı tercihi yapma gibi şansınız yoktur. Bu işletim sistemleri doğrudan kendi masaüstü ortamlarını kullanmaktadır ve her bir bileşen bu ortamın oluşturucusu olabilir.

Linux ve diğer birçok yaygın olarak kullanılan işletim sistemindeyse masaüstü ortamını kullanıcının kendisi seçebilme şansına sahiptir. Örneğin Ubuntu kullanan bir kullanıcı aynı sistem üzerinde Unity, XFCE, KDE veya GNOME masaüstü ortamlarından istediğini tercih edebilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.