reklam
reklam

Script Nedir? Script Türleri ve Script Yazımı

Script Nedir? Script Türleri ve Script Yazımı

Script, Netscape Navigator 2.0 ile birlikte geliştirilen, JavaScript dili istemci taraflı script dilidir. Genellikle web sayfalarında dinamik içerik sağlamak, kullanıcılarla iletişim kurmak için kullanılır. Netscape Navigator tarihin tozlu sayfalarında yerini almadan önce, sadece bu tarayıcı için geliştirilen ve tasarlanan JavaScriptler, daha sonra diğer tarayıcılar tarafından da desteklenmeye başlandı ve günümüzdeki genel bir script dili haline geldi.

En kısa anlatımıyla script; HTML kodları arasına yerleştirdiğimiz küçük ama etkili kod parçacıklarıdır. Dilersek bu kodları HTML kodlarımız arasına eklemeden, tek başına .js uzantılı JavaScript kodları yazarak da kullanabiliriz. Eğer bu işlevsel kodları HTML kodlarımız içine yerleştirmek istersek, etiketini kullanmalıyız.

Scriptler en basit metin editörleriyle (notepad, notepad++ vb.) bile yazılabilirler. Bunların dışında çok sayıda geliştirilmiş script editörleri de yerini alır.

Script Türleri

1- Batch Files (.BAT) : Genel olarak bütün windows versiyonlarında ve DOS ortamlarında çalışır. Logon Script dosyalar .BAT olarak hazırlanabilir.

2- Command Files (.CMD) : Windows NT ile gelmiştir. 32- Bit Command Processor’ a ihtiyaç duyar. .BAT ile hemen hemen aynıdır.

3- JavaScript (.JS) : İnternet ortamında en yaygın kullanılan script türüdür. Scriptler komut satırından doğrudan yada (.js) uzantılı bir dosya hazırlanarak çalıştırılırlar.

4- Visual Basic Script (.VBS) : Microsoft Visual Basic gibi programlarda kullanılan scripttir. Visual script, programa bir nevi kıyafet giydirmek gibidir. Bu scriptler, programın görselliğini iyileştirmek için kullanılır.

5- PHP Script : En çok Webmaster’ lar tarafından kullanılır. Orta seviyeli bir dil olarak, oluşturulması zor bir script türüdür. Bir site açtığımız zaman, herhangi bir alt yapı kullanmayacaksak (wordpress, joomla, blogspot vb.) hostingimize PHP Script atmamız gerekmektedir. Bu tür scriptlerde tarama yapılmazsa, güvenlik sorunları meydana gelmektedir.

6- Shell Script : Genellikle işletim sistemleri arası iletişimde kullanılır. İki veya daha fazla windows bilgisayar arası konuşma ve iletişim için kullanılan scripttir.

7- Nulled Script : Webmasterlar yazdıkları bir temeda, eklentide veya visual basic için yapılmış bir temada kodların yani scripti lisanslamaya Nullet Script denir.

8- Apple Script : AppleScript size esnek Mac OS X betik yeteneklerini, UNIX shell araçlarıyla entegre olarak sunar. AppleScript'i yığın işleme, dosya dönüştürme ve değıştirme, işleri belirlenen zamanlarda yapma, veri tabanları ve diğer uygulamalar arasında bilgi transferi ve çoklu uygulamaların eylemlerini birleştirerek otomatik iş akışları yaratmak amacıyla kullanabilirsiniz.

9- Cgi Script :  CGI (Common gateway Interface), Web Servisleri ile bu servislerin dışındaki programlar arasında etkileşim (ortak çalışma) platformu oluşturmak için geliştirilmiş bir standarttır. CGI, aslında bir script'tir. CGI scriptleri "çalıştırılabilir" kodlar olduğundan, bir başkası, kolaylıkla sizin sisteminizde script'i çalıştırabilir.

10- Mirc Script : Mirc scripting sadece Mirc programı içerisinde çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş güçlü bir betik dildir veya Mirc scriptleri Mirc kodlama tekniği ile yazılmış toplu haldeki dosyalardır diye tanımlayabiliriz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al