reklam
Twitter Retweet

Google Nexus Nedir? Google Nexus Fiyatları ve Nexus Tablet

Google Nexus Nedir? Google Nexus Fiyatları ve Nexus Tablet

Google Nexus, tasarımı, gelişimi ve pazarlaması Google tarafından yönetilen akıllı cihaz ve tablet bilgisayar ürünleri ailesidir. 2016 Yılının sonuna doğru çıkış yapan Pixel ve Pixel XL modeline kadar Google’ın amiral gemisi olmayı başarmış olan cihaz serisinin son ürünü Nexus 6 akıllı telefonu ve Nexus 9 tableti olmuştur. 2016 Yılından sonra seriyi daha farklı bir kılıf içerisine alan Google, artık cihazlarını Nexus markası yerine Pixel ve markası üzerinden gerçekleştirecektir.

Google Nexus serisi diğer Android cihazlarla kıyaslandığında çok daha fazla tercih edilen ve yüksek kullanıcı deneyimi sunan ürünlerden oluşmaktadır. Nitekim, Google şirketi bu ürün ailesi içerisinde var olan tüm ürünlerin tasarım ve yazılımlarını özel olarak tasarladığı gibi ürünlerin pazarlaması aşamasında da rol sahibidir. Bu nedenle Nexus markalı cihazlar, her ne kadar farklı üreticilerce üretilmiş olsa da bizzat Google’ın yani Android’in oluşturucusunun elinden çıkmış kabul edilmektedir. Nexus serisi altında 2016 yılına kadar geçen süre boyunca altı adet akıllı telefon ve dört tablet bilgisayar piyasa sürülmüştür.

Nexus cihazların en önemli özelliği elbette yalnızca Google tarafından geliştiriliyor olmaları değil. Diğer Android cihazların aksine Google’ın geliştirdiği saf Android deneyimini yaşatmaktadır. Saf Android işletim sistemi yani; içerisinde hiçbir üretici veya GSM operatörüne ait uygulama ve iyileştirme çalışması yer almıyor olmasıdır. Bu ürün ailesinde geliştirile cihazlar için SIM kilidinin olmadığını (istisnaları var) belirtmekte fayda var. Nexus markalı cihazlar piyasaya yeni sürülecek Android sürümlerinin de her zaman hem ilk beta hem de final sürümü kullanıcısı olmuştur.

Google Nexus Fiyatları

Google Nexus markası altında çıkış yapan cihazlar genellikle farklı üreticiler kanadıyla piyasaya sokulur ve bu üreticilerden cihazları temin eden ara bulucular da resmi fiyatların üzerinde kendi ekledikleri kar payları ile birlikte satışa sunarlar. Bu nedenle standart cihazların aksine Google Nexus modelleri için ne yazık ki tam bir fiyat belirtmemiz pek olası görünmüyor. Yine de istediğiniz Nexus modeline göre aramalar yaparak daha net ve güncel fiyat verilerine arama motorları yardımıyla erişebilirsiniz.

Nexus Tablet

Google Nexus, yalnızca akıllı telefonları ürün ailesi içerisinde barındırmıyor. Nexus serisi aynı zamanda birçok kullanıcının ihtiyacı olan tablet bilgisayarlar açısından da farklı model ve sürümlere sahip. Akıllı telefonlarda olduğu gibi Nexus tabletler de yine farklı markaların adı altından çıkış yapıyor. Nexus ürün ailesinde şimdiye kadar toplamda dört farklı tablet modeli satışa sunulmuştur;

Nexus 7: 27 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilen Google I/O geliştirici konferansında tanıtılan ve Temmuz 2012 itibariyle satışa sunulan Nexus tablet bilgisayar modelidir. Asus tarafından üretilen tablet bilgisayar 7-inç ekran büyüklüğüne ve 1280x800 piksel yoğunluğuna sahiptir. Nexus 7’nin ilk jenerasyonu kabul edilen cihaz Android 4.1 sürümüyle kullanıcılara ulaştırılmıştır.

Nexus 10: Samsung markası tarafından üretilen Nexus 10, 2012 Yılının Ekim ayında görücüye çıkmış bir diğer Nexus tablet bilgisayar modelidir. Samsung Galaxy Note serisindeki cihazlara tasarım açısından benzerlik gösteren Nexus 10, 10.1 inç ve 2560x1600 ekran çözünürlüklü ekrana sahiptir. 16 GB ve 32 GB depolama kapasitesiyle sunulan Nexus 10 tablet, Exynos 5 çift çekirdekli 1.7 GHz hızında işlemciye sahiptir. Nexus 10 kullanıcılara Android 4.2 sürümüyle birlikte ulaştırılmıştır.

Nexus 9: 9 İnç (Esasen 8.9 inç) ekran boyutuna sahip olan ve 2048x1536 ekran çözünürlüklü Nexus cihazıdır. Google’ın HTC ile iş birliğine varmasıyla Nexus serisinin içerisinde yer verilen cihaz QXGA ekran teknolojisini kullanmaktadır. Nexus 9, Android işletim sisteminin 5.0 sürümüyle kullanıcılara ulaşmaktadır.

Nexus Player: Google ve ASUS markalarının iş birliği sonucunda Nexus ailesine kazandırılan Nexus Player, aslında tam olarak bir tablet bilgisayar değil, streaming medya cihazıdır. Android TV ile birlikte kullanılan ilk Streaming cihazı olan Nexus Player ilk defa 15 Ekim 2014 yılında duyurulmuştur. 

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al