Giriş Yap / Kayıt Ol
koin
[ VİDEO ] Sosyal Medya Guruluğu ve Jack Dorsey

Upload, bir dosyayı modem veya kullanarak farklı bir bilgisayara/sunucuya gönderme işlemini açıklamak için kullanılan bir terimdir. Bilgisayarımızla internete bağlandığımız andan itibaren yapmış olduğumuz birçok işlem için internet bağlantımız üzerinden upload yani gönderme işlemi gerçekleştiririz.

Bir bilgisayar oyunu oynarken veya internetle çalışan yazılımı kullanırken istediğimiz verileri elde etmek için bilgisayarımız sunucuya bir istek gönderir. Bu işlem dahi bilgisayarımızla sayısız upload işlemi gerçekleştiririz. Upload aynı zamanda bir dosyayı farklı bir bilgisayara göndermemiz olarak da tanımlanır. Paylaşmak istediğimiz bir görsel dosyayı herkese gönderebilmek için onu Upload etmemiz ve Upload sitelerine göndererek orada saklamamız gerekebilir.

Upload

Upload Hızı

Kaliteli bir internet bağlantısı için indirme hızının yüksek olmasının yanı sıra upload hızının da yüksek olması gerekir. Upload hızı da indirme hızında olduğu gibi tamamen servis sağlayıcınızla alakalıdır. Size sunulan hizmet paketi, sunulan hizmetin altyapısı gibi özellikler upload hızınızı belirler. Örneğin doğrudan bir telefon hattıyla internete bağlanıp upload yapıldığında hızınız 56kbps olacaktır. Fiber optik bir ağ üzerinden bağlanmış olduğunuzdaysa bu hız 10 Gbps’ye kadar çıkabilir. Rakamların korkunçluğunu biraz daha açmamız gerekirse fiber bağlantı hızınız telefon ile bağlandığınız hat hızından yaklaşık 180,000 kat daha hızlı olacaktır.

Upload hızınızı etkileyen bir diğer etmen de karşıdaki bilgisayar veya sunucu olabilir. Örneğin upload siteleri Premium sahibi olmayan kullanıcılarına daha düşük bir upload hızı sunar. Bu durumda upload hızınız her ne kadar yüksek olursa olsun bu sitenin izin verdiği hızdan daha yüksek gönderme işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Upload Siteleri

Upload siteleri, kullanıcıların paylaşmak istedikleri dosyaları sunucuları üzerinde barındıran, kullanıcılara bu paylaşımları indirebilir kılmak için link sunan indirme siteleridir. Upload sitelerine kullanıcılar paylaşmak istedikleri dosyaları gönderirler ve diğer kullanıcılara verdikleri linklerle bu paylaşılan dosyaların indirilmesini sağlarlar. Böylece dosyayı paylaşan kişinin sürekli birer birer herkese o dosyayı göndermesine gerek kalmaz. Sadece bir kaynak üzerinden tüm indirme işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler upload edilen dosyayı indirebilir. Piyasa üzerinde binlerce upload sitesi bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı yapılan upload dosyaların indirilme adedi başına kullanıcılarına dahi pay ödeyen sistemlerdir.  Bir kısmıysa basit temelli örneğin sadece görsel dosyaları upload edip paylaşabilmeniz için geliştirilen upload siteleridir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.