Giriş Yap / Kayıt Ol

Windows Phone, Microsoft'un üretmiş olduğu Windows Mobile isimli serinin devamı niteliğini taşıyan yeni nesil mobil işletim sistemidir. İlk defa 2010 Şubat ayı içerisinde duyurulan mobil işletim sistemi son kullanıcıyı hedeflemekte ve herkes tarafından kullanılabilme özelliğine sahiptir. Duyurulmasının ardından kısa süre sonra pazara giriş yapan Windows Phone, Nokia iş birliğiyle üretilen cihazların içerisinde yer almaktadır.

Windows Phone

Windows Phone İşletim Sistemi

Microsoft bilgisayar ve işletim sistemi alanında birçok dişli rakiple pazar savaşı içerisinde bulunurken aynı zamanda o zamanlar için geleceğin teknolojisi olarak görülen mobil cihazlar üzerinde de bir çalışma yürütüyordu. Windows'un eski mobil serisi olan Windows Mobile, bugün ki Windows Phone işletim sistemiyle karşılaştırıldığında hem daha pasif hem de daha kullanışsız bir seriydi. Bu eksiği kapatmak ve pazardan kendine daha iyi bir sandalye tutmak isteyen Microsoft eksiğin kapatılması amacıyla Nokia ile masaya oturdu ve yeni Windows Phone işletim sistemini kullanacağı telefon serisini de böylece kesinleştirmiş oldu.

Windows Phone işletim sistemini içerisinde barındıran ilk cihazlar 1 Ekim 2010'da Avrupa, Singapur, Avustralya ve Yeni Zelanda içerisinde kullanıma sunuldu. Windows Phone şuan hala gelişimini Microsoft ve Nokia iş birliğiyle devam ettiren önemli mobil işletim sistemlerinden biridir. İşletim sisteminin en son yayınlanan güncel kararlı sürümüyse Windows Phone 8.1'dir.

Windows Phone Uygulamaları

Windows'un bilgisayarlarda kullanılan yeni nesil işletim sistemi Windows 8'e paralel olarak bir gelişim izleyen Windows Phone'da Windows Phone Mağazasını içerisinde barındırmakta ve sayısız mobil uygulamayla Windows Phone cihaz kullanıcılarına destek vermektedir. Geliştiricilerinin daha az olması nedeniyle iOS ve Android gibi işletim sistemlerinin bir adım gerisinde kalan Windows Phone uygulamaları ilerleyen yıllarda daha çok seçeneği kullanıcılarına sunacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.