reklamsmm panel

XAMPP Nedir? XAMPP Kurulumu ve XAMPP İndir

XAMPP Nedir? XAMPP Kurulumu ve XAMPP İndir

XAMPP, ücretsiz ve açık kaynaklı olarak geliştirilen, kolayca yüklenerek hazır hale getirilebilen bir web sunucusu yazılım paketidir. XAMPP’ın diğer web sunucusu türleri olan LAMP, MAMP ve WAMP’dan en büyük farkı içerisinde barındırdığı yazılım elemanlarının farklılığı ve XAMPP’ın çapraz platformlu yani tüm işletim sistemleri üzerinde çalıştırılabilir olmasıdır.

XAMPP, diğer web sunucularından farklı olarak içerisinde web sunucusu için Apache, veritabanı yönetimi için MariaDB, geliştirme içinse PHP ve Perl’i barındırır. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan XAMPP farklı ve daha alternatif bir web sunucusu kullanmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

XAMPP Kurulumu

XAMPP çapraz platform destekli bir yazılım paketi olduğu için her platformda kurulumu tamamlamak için farklı adımları tamamlamak gerekiyor. Bu neden aşağıda yer alan üç farklı kurulum tipinden kendi platformunuza uygun olanını seçerek kurulum talimatlarını incelemelisiniz;

Windows için XAMPP Kurulumu

İndirdiğiniz paketi arşiv içerisinden çıkarttıktan sonra XAMPP yazılım paketinin içerisinde yer alan tüm dosyaları C: sürücünüze (bilgisayarın disk yapılandırmasına göre bu harf değişiklik gösterebilir) çıkartın. Ardından “setup_xampp.bat" dosyasını çalıştırarak kurulumu tamamlayın. Eğer dilerseniz XAMPP paketi içerisinde yer alan Installer’ı da kullanarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Linux için XAMPP Kurulumu

Kullandığınız Linux işletim sistemine uygun ve işlemci mimarisine uygun kurulum dosyasını indirin. Kurulum başlatıcı dosyanın dosya izinlerini terminal yardımıyla 755 olacak şekilde ayarlayın. Bu ayarlamayı yapmak için;

chmod 755 xampp-linux-*-installer.run

Komutunu kullanabilirsiniz. Daha sonra kurulumu başlatmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz;

sudo ./xampp-linux-*-installer.run

kurulum işlemi tamamlandığında tüm gerekli dosyalar /opt/lampp dizinin içerisine gelecektir.

OS X & MacOS için XAMMP Kurulumu

İndirdiğiniz DMG uzantılı dosya imajını çalıştırın, ardından kurulum yardımcısına çift tıklayarak kurulum işleminin başlamasını sağlayın. Kurulum tamamlandığında XAMMP, tüm dosyalarıyla birlikte Applications/XAMPP klasörünün içerisinde yer alacaktır.

XAMPP İndir

XAMPP’ı kendi platformunuza uygun şekilde indirmek için buraya tıklayarak XAMPP’ın resmi web sitesine ulaşabilirsiniz. Kendi platformunuza uygun XAMPP paketlerinin yanında yer alan “What's Included?” linkine tıklayarak hangi yazılım paketinin içerisinde nelerin yer aldığını görebilirsiniz. XAMPP’ı indirmek istediğiniz pakete eriştikten sonra sütunun sonunda yer alan 32-bit veya 64-bit seçeneğine tıklayarak kurulum paketini indirebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al