reklamsmm panel

MAMP Nedir? MAMP Server ve MAMP Kurulumu

MAMP Nedir? MAMP Server ve MAMP Kurulumu

MAMP, Apple’ın Macintosh işletim sistemini kullanan bilgisayarlarında bir web sunucusu kurarak projelerinizi kolayca Mac’iniz üzerinden gerçekleştirmeye yardımcı olan ücretsiz bir yazılımdır.

MAMP Server

İnternet dünyasının çok platformlu bir yapıya sahip olacağı bundan yıllar önce de bilinen ve kabul edilen bir gerçekti. Bu nedenle PHP gibi programlama dilleri başta olmak üzere birçok dil farklı platformlar üzerinde de sorunsuz olarak çalışmaktadır. MAMP Server ise Mac kullanıcıları için sunulmuş bir sunucu kurulum paketidir. Bu program sayesinde üzerinde birçok yazılım dilini çalıştırabileceğiniz kişisel bir Localhost servisine yalnızca dakikalar içerisinde sahip olabilirsiniz.

MAMP Server, işletim sistemi ve web sunucusu olarak Apache, Veritabanı yönetim sistemi olarak MySQL ve programlama dilleri olarak ise dahili olarak PHP, Perl ve Python olmak üzere web geliştirmede kullanılan diğer tüm dilleri desteklemektedir.

MAMP Kurulumu

MAMP’ın ücretsiz ve Pro olmak üzere iki farklı sürümü bulunuyor. Biz ücretsiz olan MAMP sürümü için kurulum işlemini yapacağız. Yine de dilerseniz kendiniz daha sonradan kolayca MAMP’ı Pro sürümüne de yükseltebilirsiniz.

  • Öncelikle MAMP’ı indirmek için kendi resmi web sitesini ziyaret edeceğiz. Buraya tıklayarak doğrudan indirme sayfasına erişebilirsiniz. Açılan sayfadan “Mac OS X” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelen “Download” butonuna tıklayabilirsiniz.
  • İndirme işlemi sona erdiğinde indirdiğiniz dosyaya çift tıklayarak kurulum işleminin başlaması için gerekli olan ekranın gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kurulum ekranı geldiğindeyse önce kullanım sözleşmelerini kabul ediyor ve daha sonra özel olarak hedef klasörü belirliyoruz. Dilerseniz bu seçeneği hiç düzenlemeden de devam edebilirsiniz.
  • Bir sonraki adımda yükleme işlemini onaylıyoruz ve kurulum tamamlandıktan sonra kurulum ekranını kapatıyoruz.

Kurulum için tüm yapmamız gerekenler bu kadar. Kurulum sona erdikten sonra Launchpad alanına yeni ikonların yerleştiğini göreceksinizdir. Buradan MAMP ikonuna tıkladığınızda karşınıza bir kutucuk çıkacak. “Launch MAMP” seçeneğine tıklayarak MAMP’i açabilirsiniz. Artık karşınıza gelen ekran içerisinden “Preferences” ile bazı ayar ve seçenekleri düzenleyebilir, “Start Servers” butonuyla da sunucunuzu aktif hale getirebilirsiniz.

Sunucunuza ulaşmak için kullandığınız tarayıcınız veya Safari’yi açıp Localhost:8888 veya localhost:8888/MAMP adreslerine ulaşabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al