reklam
reklam

Linux Mint Nedir? Linux Mint Kurulumu ve Linux Mint İndir

Linux Mint, Ubuntu ve Debian işletim sistemlerinin çekirdek (Kernel) mimarisi üzerine temellendirilmiş topluluk tabanlı ve açık kaynaklı ücretsiz bir Linux dağıtımıdır. İlk defa 2006 yılında yayınlanan Linux Mint kısa sürede büyük bir topluluğun dikkatini kendi üzerine çekmeyi başarmış ve en çok kullanılan Linux dağıtımlarından biri haline gelmiştir.

Linux Mint’in kullanıcılar tarafından kısa sürede benimsenmiş olmasının en önemli nedenlerinden biri de işletim sisteminin standart Windows’a çok benzeyen Cinnamon masaüstü ortamını kullanıyor olması ve işletim sisteminin kurulum ya da kullanımının çok kolay olmasıdır.  Bilgisayar kullanıcılarına kur ve çalıştır şekilde hazır paketlerle birlikte gelen işletim sisteminde bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği her şey düşünülmüş. Linux Mint diğer dağıtımların aksine Adobe Flash yüklü olarak geliyor ve içerisinde kullanmaya hazır şekilde en popüler yazılım paketleri olan LibreOffice, Pidgin, ve GIMP gibi yazılımları içeriyor.

Linux Mint Kurulumu

Linux Mint’in kurulumunun en az Windows kadar kolay olduğunun altını çizerek işe başlayalım. Diğer Ubuntu tabanlı dağıtımlarla benzer aşamaların takip edildiği kurulum yalnızca basit birkaç adımdan oluşuyor ve Linux Mint Türkçe dil desteği sunduğu için anlamadığınız sorunlar olmadan kurulum kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Linux Mint’i bir alt başlıkta yer alan açıklama içerisindeki linkten kolayca indirip, bir USB belleğe veya CD’ye yazdırarak kurulum işlemi için hazır hale gelebilirsiniz. Kurulum medyanızı hazırlamanızın ardından bilgisayarınızı boot kaynağı birincil olacak şekilde yeniden başlatın ve Linux Mint’in masaüstünün gelmesini bekleyin. Masaüstü geldikten sonra;

  • Masaüstünde yer alan “Install Linux Mint” seçeneğine çift tıklayarak açın.
  • İstediğiniz kurulum dili ve Türkçe dil seçeneğini seçerek devam edin
  • İşletim sisteminin kurulabileceği alanı yapılandırın. Linux Mint’in kurulabilmesi için EXT4 dosya formatında biçimlendirilmiş bir alanınız olması gerektiği ek bilgisini verelim. Bilgisayarınız eski bir bilgisayar değilse SWAP yani Takas alanı oluşturmanıza gerek yoktur. Bilgisayarınızın RAM belleği 2 GB veya daha düşükse RAM belleğiniz kadarlık bir alan daha oluşturup bu alanı SWAP alanı olarak belirleyin. Kurulum alanlarını seçtikten sonra bir sonraki adıma geçin.
  • Saat ve tarihin ayarlanması için haritadan İstanbul’un üzerine tıklayın.
  • Bilgisayarın adını, kullanıcı adınızı şifrenizi belirleyin.
  • Kurulum işleminin tamamlanması bekleyin ve kurulum sona erdikten sonra “Şimdi Yeniden Başlat” seçeneğine tıklayın.

Bilgisayarınız yeniden başladığında GRUB menüsü yüklenecek ve bilgisayarınız Linux Mint işletim sistemiyle açılacaktır. Eğer Dual boot olarak yükleme yaptıysanız bilgisayarınız açılırken karşınıza gelecek seçenek ekranından Windows’u seçerek Windows’a Linux Mint’i seçerek de Linux Mint’e giriş yapabilirsiniz.

Linux Mint İndir

Linux Mint’in son ve güncel sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirisiniz. Karşınıza gelecek olan ekran üzerinde Cinnamon ve Mint arayüzlerini kullanan Linux Mint dağıtımlarını sütün şeklinde göreceksiniz. Hangi masaüstü ortamını indirmek istiyorsanız onu seçip, bit değerinize göre işletim sistemi kurulum medyasını indirebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al