Giriş Yap / Kayıt Ol

401, gerekli yetki izinlerinin bulunmadığı bir sayfa veya dosyaya erişmek istediğinizde ekrana yansıyan HTTP durum kodu hatasıdır. 401 durum koduyla karşılaşıyor olmanızın birçok farklı nedeni olabilir ancak en genel nedeni erişim izni almak için ulaşmak istediğiniz sayfaya geçerli bir kullanıcı hesabıyla giriş yapmamış olmanızdır. Geçerli bir kullanıcı ID ve şifresi kombinasyonuyla sitede oturum açarak 401 hatalarının kullanıcı tarafını kolaylıkla çözebilirsiniz.

401

401 Hatası tüm web sunucularında farklı cümleler ve hata kodlarıyla kullanıcıların karşısına çıkabilir. Kullandığınız internet tarayıcısı, bilgisayar, cihaz veya işletim sistemi fark etmeksizin bu hatalarla karşılaşabilirsiniz. 401 HTTP durum hata kodlarının en çok karşılaşılan varyasyonları şu şekildedir;

  • "401 Unauthorized"
  • "Authorization Required"
  • "HTTP Error 401 - Unauthorized”
  • “401 Yetkisiz Giriş”
  • “401 Erişim Engellendi”

401 Hatası

Bir HTTP durum kodu hatası olan 401 hatasıyla kullanıcılar kimliğinin veya hesabının sunucu tarafından doğrulanamaması durumlarında karşılaşır. Örneğin bir forum sitesinde bir kategoriye gireceksiniz ancak üye girişi yapmadıysanız o alana sadece üyeler girebildiği için 401 hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Yada bir sitenin üyesiyken sitenin yönetim paneline ulaşmak isterseniz yetkisiz olduğunuz için yine 401 hatasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

401 Hatasıyla karşılaşılmasının en genel nedenleri bunlar olsa dahi bazı durumlarda yapılan programlama hataları veya dosya izinlerinin doğru şekillerde yapılandırılamaması da durum hatası koduyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. 401 hatalarının çözümü için aşağıda verilen talimatları uygulayarak sorununuzu çözüme kavuşturmayı deneyebilirsiniz.

401 Hatası Çözümü

  • URL adresini kontrol edip geçerli bir adrese girmeye çalıştığınızdan emin olun. Eğer URL adresi yanlış yazılmışsa ve sadece yetkili kullanıcıların geçiş yapabileceği bir yere ulaşmak istiyorsanız 401 hatasıyla karşılaşabilirsiniz.
  • URL’nin doğru ve geçerli olduğundan eminseniz, ana sayfayı ziyaret edip güvenli giriş yapmak için bir alan olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa bir hesap oluşturun veya mevcut hesabınızı kullanarak giriş yaptıktan sonra tekrar hedef adresinize erişmeyi    deneyin.
  • Eğer sitenin erişmeye çalıştığınız bölümün özel giriş izinleri gerektirmediğinden eminseniz, sitenin yöneticileriyle irtibata geçip, yaşadığınız erişim kısıtlaması sorununu açıklayarak destek talebinde bulunun.
  • Bazen internet siteleri oturum açılmış vaziyetteyken şifreniz değiştirilirse hesabınızı yetkisiz kabul edebilir. Tekrar giriş yapıp kullanıcı adı ve şifre gibi giriş yapmanıza yardımcı olan bilgilerin doğruluğundan emin olun.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.