Giriş Yap / Kayıt Ol

Alexa Rank, dünyaca ünlü istatistik servisi olan Alexa sitesinin, internet sitelerinin trafiğini göz önünde bulundurarak yapmış olduğu sıralama derecelendirmesidir. Alexa Rank değerleri global ve her ülkenin dili için kendi içerisinde olmak üzere iki farklı rakam olarak verilir. Yüksekten düşüğe doğru sıralama mantığına sahip olan Alexa’da sıralama sayısı ne kadar düşükse o kadar iyidir ve Web sitesinin trafiği de o ölçüde yüksek demektir.

Alexa Rank

Alexa Rank’lerinin web sitenizin SEO’suna bir artısı bulunmuyor olmasına karşın Webmasterlar arasında Alexa Rank’i veya bir başka deyişle Alexa değeri bir sitenin kalitesini belirleme açısından önemli bir kriter olarak kabul ediliyor. Alexa değerinizin düşük olması, içeriğinizin ve sitenizin de kaliteli olması durumunda bolca tanıtım yazısı ve reklam teklifi alacak olmanız anlamına geliyor. Alexa Rank’i düşük olan internet sitelerinin satışı çıkarıldığında çok kısa sürede alıcıya ulaştığı da bir diğer gerçek.

Alexa Rank Sorgulama

Alexa Rank’i sorgulaması yapmak için Alexa’nın kendi web sitenizi ziyaret edebilir veya kısayoldan Alexa değerinizi sorgulamak için WM Aracı’nın geliştirmiş olduğu Site Analiz Aracını kullanabilirsiniz. İnternet sitenizin adresini yazdıktan sonra “Site Analiz” butonuna basarak hem siteniz için önemli sayılabilecek diğer değerlere hem de Alexa Rank’ine global ve TR olarak erişebilirsiniz.

Eğer Alexa’nın kendi sitesinden sorgulama yapmak istiyorsanız, alexa.com internet sayfasını ziyaret edin ve sayfayı aşağıya kaydırıp URL boşluğuna web sitenizin tam adresini girdikten hemen sonra “Find”butonuna veya Enter tuşuna tıklayın.

Alexa Rank Düşürme

İnternet sitenizin daha düşük Alexa değerine sahip olması size birçok avantaj sunacaktır. Düşük Alexa değerine sahip olan internet sitelerine çok daha kolay reklam alabilirsiniz ve bu siteleri satmak istediğinizde Alexa değeri yüksek olan sitelere oranla daha kolay elden çıkarabilirsiniz. Peki, Alexa Rank düşürme veya Webmasterlar arasında dediğimiz şekliyle Alexa’da yükselmek için neler yapmamız gerekiyor?

  • Kullandığınız internet tarayıcınıza Alexa Toolbar’ı kurun ve tarayıcınızla birlikte bu Toolbar’ı kullanın.
  • Web sitenizde Alexa’nın Widget’ına yer verin.
  • Web sitenizin aranma trafiğini yükseltin ve trafiği yükseltmeye yönelik çalışmalar yapın.
  • Sürekli olarak ziyaretçilerinize daha kaliteli ve güncel içerikler sunmaya çalışın.
  • İçeriğinizle alakalı sitelerden kendi sitenize giden backlinkler edinin.
  • SEO optimizasyonu üzerine daha detaylı çalışmalar gerçekleştirin.
  • İçeriklerinizi sosyal medya üzerinde paylaşarak trafik çeşitliliğini sağlayın.
  • Tüm bunların yanı sıra, WM Aracı forumlarında bulunan Alexa gruplarına da katılarak web sitenizin Alexa Rank’inin ücretsiz olarak düşürülmesini sağlayabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.