Giriş Yap / Kayıt Ol

Ana Dizin (Home Directory), çok kullanıcılı işletim sistemlerinde kullanılan bir dosya sistemi dizinidir. Sistem, işletim sistemi üzerinde yer alan her kullanıcı için ayrı bir ana dizin belirler. Ana dizin kavramı bilgisayar kullanırken, işletim sistemleri kavramlarında, sunucularda ve hostinglerde karşınıza çıkabilir. Birden fazla kullanıcı oluşturulabilen tüm sistemlerde mutlaka ana dizinler bulunur.

Ana dizini bir kullanıcının giriş dizini olarak düşünebilirsiniz. Kullanıcıya ait tüm kişisel dosyalar, klasörler ve programların tamamı ana dizinin içinde yer alır. Örneğin bir internet sitesi kurduğunuzda satın aldığınız Hosting. Hostingler çok kullanıcılı işletim sistemi kullanan (Linux veya Windows gibi) bir sunucudan verilir. Sunucu üstündeki diğer internet sitesi sahipleri ve sizin dosyaları birbirine karışmaması adına her kullanıcı kendini özel bir ana dizine sahip olur. Sitenize ait tüm dosyalar da bu ana dizinin altında yer almalıdır.

Ana Dizin

Ana dizinler için farklı izin dereceleri tanımlanabilir. Çoğunlukla bir sistemdeki kullanıcı başka bir kullanıcının ana dizinine erişemez. Böylece tüm kullancıların kişisel dosyalarının güvenlik ve gizliliği sağlanmış olur. Ana dizine erişilmesinin istendiği durumlarda ise sistemin hesap / kullanıcı grupları ayarlarından gerekli izin değişiklikleri yapılabilir.

Ana dizin çok kullanıcılı sistemlerde düzeni sağlamak için yıllardır kullanılıyor. Ne var ki, sistemlerin hepsi birbirine benzemediği için her sistemdeki ana dizinin bulunduğu konum farklı olabilir. Örneğin Windows işletim sistemli bir bilgisayar kullandığınızda ana dizininiz daha önce görmüş olabileceğiniz üzere “Documents and Setting” isminde bir klasörün içinde yer alır. Linux hostinglerde ise ana diziniz “www” klasörüdür.

Ana dizin sistem kullanıcıları için önemli bir parça olduğundan dolayı her sistem size bir şekilde ana dizine ulaşmak için arayüz üzerinden kısayol sunacaktır. Eğer verdiğimiz örneklerin dışında bir sistem için ana dizini arıyorsanız aşağıdaki bölümde yer alan uzmana sor bölümü arcılığıyla size ücretsiz yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz. İstisnai olarak bazı kompleks sistemlerinde ana dizin çoklu kullanıcıların tümünün erişebileceği klasörler biçiminde tanımlanabilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.