Giriş Yap / Kayıt Ol

Bitbucket, Python ile yazılan ve depolama servisidir. Git ve Mercurial sürüm kontrol sistemlerini kullanan projelere hizmet vermektedir. Servis paketleri arasında ücretsiz paketler ve ticari paketler yer alır. Bitbucket bu özelliklerin henüz tamamına kavuşmadığı 2010 yılında Atlassian şirketi tarafından satın alınmış ve günümüze kadar bu firmanın altında hizmetlerini sürdürmeye devam etmiştir.

VCS (Version Control System – Versiyon Kontrol Sistemi) kullanmakta olan projeler, bu konuda bir depolama hizmetine ihtiyaç duyarlar. İşte bu noktada Bitbucket bu tip program ve yazılımlara bu denetimi yapabilmeleri adına web depolama servisi sağlar. Başlarda sadece Mercurial için hizmetler sunuyor olsa da daha sonrasında Git için de hizmet vermeye başlamıştır.

Platformu geliştiriciler için en öne çıkaran yönü ise ücretsiz versiyonu ile sağladığı avantajlar ve ücretli halinde de oldukça uygun fiyatlarla hizmet veriyor olması diyebiliriz. Henüz bu servise yeni yeni ihtiyacı olanlar için de, profesyonel olarak uğraşanlar için de oldukça mantıklı bir çözüm yolu olduğunu söylemek lazım.

Bitbucket

Bitbucket Hesap Açma

Hesap açma işlemi oldukça basit, üye olduğunuz herhangi bir platformdan farkı bulunmuyor. Siteye ulaştıktan sonra ‘Get it free!’ butonuna tıklayarak üyelik işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Herhangi bir bedel ödemediğimiz planda en fazla 5 kullanıcıya kadar limitimizin olduğunu unutmayalım yeterli. Ücretli paketlerde zaten herhangi bir limit bulunmuyor. Yine de paketlerle ve planlarla ilgili daha çok bilgi alabilmek için sitede yer alan ‘pricing’ butonuna tıklayabilirsiniz.

Bitbucket Kullanımı

Üye olduktan sonrasında kullanım arayüzü oldukça basit. Hatta birçok API sistemiyle oldukça benzer olduğunu da söyleyebiliriz. ‘Create Repository’ butonuna tıklayarak ihtiyacımız olan alanı oluşturma işlemine başlayabiliyoruz. Burada karşımıza doldurmamız gereken bir form çıkıyor, formdaki bilgilerin ne olduklarını öğrenmemiz de platformu yüksek verimle kullanabilmemiz için bir hayli önemli.

Repository Name kısmına depomuz için bir isim vermemiz gerekiyor. Access Level da projemize kimlerin erişebileceğini belirttiğimiz kısım diyebiliriz. Eğer herhangi bir seçim yapmazsak Public olacağını söyleyelim. VCS (Version Control System), hangi sistemi kullanacağımızı seçtimiz nokta. Eğer özellikle Mercurial seçmezsek, fabrika ayarlarında Git seçili olacak. Forking diğer üyelerin de bu depoyu ve ayarlarını kopyalayabilmelerini sağlar, fabrika ayarlarında hayır olarak gelmektedir. Language bölümünde ise projeyi nereye yönelik hazırladığımızı seçtiğimiz bölüm. Issue Tracking ve HipChat ise takım arkadaşlarımızı depoda görevlendirdiğimiz ve HipChat üzerinden iletişimimizi sürdürebildiğimiz diğer iki bölüm. Read me dosyasının bulunup bulunmayacağını sorduğu kısımda ise bizim tavsiyemiz eğer Bitbucket gibi sistemlerde henüz yeniyseniz bulunmasını tercih etmeniz olacaktır.

Proje adı ve açıklama kısımlarını da doldurarak deponuzu oluşturabilirsiniz. Bunlar doldurulması zorunlu alanlardır. Deponuzu oluşturduktan sonra yapacaklarınız ise oldukça basit. Read me dosyasıyla ve içindeki talimatlarla birlikte kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulumu tamamladığınızda bu dosyayı silmenizde herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.