reklam



1bosluk



smm panel

CPU Limiti Nedir? CPU Kullanımı Neden Artar ve CPU Kullanımı Düşürme

CPU Limiti Nedir? CPU Kullanımı Neden Artar ve CPU Kullanımı Düşürme

CPU Limiti, Web Hosting kullanıcılarının her birine tanımlanan ve sunucunun işlemcisini maksimum oranda meşgul edebileceği işlemci kullanım limitidir. Bu limit sayesinde Web Hosting firmaları, tüm müşterilerinin adil bir kullanım sergilemesini sağlar ve bazı kullanıcıların aşırı CPU tüketimi yaparak diğer internet sitelerinin yavaşlaması gibi sorunlar yaşamasının önüne geçer.

Her Web Hosting servisi sağlayan firmanın bir kullanıcıya sunacağı CPU Limiti oranı farklılık gösterebilir. Genellikle birçok firmanın müşterisine sunduğu ideal oran %10 ile %35 civarındadır. CPU tüketim değerleriniz bu değelerin altında kaldığı sürece sorun yoktur ancak bu değerin üstüne çıkıldığı anda sistem otomatik olarak sunucu ve diğer servis alıcılarını korumak amacıyla sizin hesabınızı askıya alır ve web sitenizin devre dışı kalmasını sağlar.

CPU limiti nedeniyle hesabınız askıya alındığında bazen Hosting firması size bir uyarı mesajı göndererek CPU kullanımınızı düşürmeniz yönünde direktiflerde bulunabilir. Bazı firmalarsa yaşanan CPU sorunu sonrasında bir üst paket seçeneğini satın almanızı isteyip, üst pakete geçiş yapmamanız durumunda ay sonunda dek hesabınızın askıda kalmasını sağlayabilirler.

CPU kullanım oranı limitleri genellikle Hosting firmalarının kullanım sözleşmesi veya satış sözleşmesi içerisinde yer alır. Hosting firmasından hizmet satın alarak bu oranı geçmeyeceğini taahhüt etmiş sayılır ve bu oranın üzerine geçmeniz halinde karşı karşıya kalacağınız yaptırımları kabul etmiş olursunuz.

CPU Kullanımı Neden Artar?

CPU kullanım oranının artmasının ardında yatan birçok neden olabilir. Yine de CPU limiti yaşanıyor olmasının en önemli nedenleri olarak şu maddeleri örnek gösterebiliriz;

 • Web sitenizde kullanılan yazılım çok fazla kaynağa ihtiyaç duyuyordur. Çok fazla yazılım kaynağı tüketen yazılım da yüksek CPU tüketim sorunları görülebilmektedir.
 • Web sitenizin trafiği kullandığınız Hosting paketine oranla gerçekten yüksektir. Sitenize giriş yapan ve sitenizde faaliyet göstermekte olan tüm kullanıcılar CPU oranı üzerinde etkilidir.
 • Sunucunun optimizasyonu gerekli şekilde yapılamamıştır. Bu da CPU’nun artmasına neden olabilir.
 • Kullandığınız bir yazılım veya yazılım parçası hatalı olabilir ve hatalı işlemleri gerçekleştirmeye çalıştığı için CPU’nun aşrı tüketilmesine neden olabilir.
 • Sisteminizdeki bir açık internet korsanları veya kötü niyetli kişilerin dikkatini çekmiş olabilir. Özellikle çok sayıda arka arkaya sorgu oluşturulabilecek türden açıklar yakalayan kötü niyetli kimseler, bu açıkları kullanarak hesabınızın askıya alınması veya devre dışı bırakılmasını birkaç dakika içinde sağlayabilirler.

CPU Kullanımı Düşürme

Eğer yaşanan CPU limiti sorunu nedeniyle hesabınız sürekli olarak devre dışı kalmak zorunda kalıyorsa veya CPU kullanım oranınız sürekli çok yüksek oluyorsa yapacağınız bazı optimizasyon işlemleri sayesinde CPU oranının düşürülmesini sağlayabilirsiniz. CPU kullanım oranınızı düşürmek için;

 1. Aşırı CPU kullanmanıza neyin neden olduğunu öğrenmek için bir çalışma gerçekleştirin
 2. Eğer web sitenizin trafiği veya yazılımın yapısı bir hosting içerisinde barınamayacak kadar gelişmiş ve köklüyse bir VPS yada VDS kiralayarak, yayınınıza bu sanal sunuculardan devam edin.
 3. Web sitenizde sorgulardan kaynaklı olarak aşırı tüketimin önüne geçmek için mutlaka Cache yani ön bellekleme sistemlerinden faydalanın.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al