kripto para yorum
wmaraci

VDS Nedir? VDS Sunucu ve VDS Hosting

VDS Nedir? VDS Sunucu ve VDS Hosting

VDS (Virtual Dedicated Server), Paylaşımlı Ayrılmış Sunucu olarak adlandırdığımız bir sanal sunucu, şeklidir. VDS'in oluşturulmasının temel mantığı diğer sanal sunucu hizmetleriyle neredeyse aynıdır. Ana bir fiziksel makine üzerinden sanallaştırma, ortamı yardımıyla önce ayrı bir sunucu tarafı oluşturulur. Sonra bu oluşturulan sunucu tarafına özel RAM, ve CPU, oranı ataması yapılır. Sonuç olarak ortaya VDS, yani Virtual Dedicated Server, çıkar.

VDS

VPS ve VDS Arasındaki Farklar Nelerdir?

VDS sıklıkla VPS, ile karıştırılan bir sanal sunucu hizmettir. Bu nedenle tanımın hemen arkasından VPS ile VDS'i ayırt eden farklılıkları sunmamız VDS'i tamamen anlamanız için önemli bir nokta olacaktır;

  • VDS Kullanıcısı sunucu üzerinde tam hakimiyete sahiptir. İstediği işletim sistemini kurabilir ve istediği değişiklikleri gerçekleştirebilir.  VPS Kullanıcısı istediği işletim sistemini kurabilme gibi yüksek erişim şansına sahip değildir.
  • VDS sunucular, ana makine içerisinde yer alan diğer sanal sunuculardan ayrılır. Bu nedenle VDS sunucularda sahip olunan kaynaklar sadece o hizmet için tüketilebilirdir ve paylaşılamaz. VPS ise sunucu üzerinde yer alan diğer onlarca ve hatta belki binlerce VPS ile aynı kaynağı kullanır. VDS'de siz bu kaynakları kullanmasanız dahi kaynaklar sürekli sizin tüketiminiz için ayrılmıştır.
  • VDS daha yüksek performans ve daha hızlı erişim sağlar buna oranla fiyatı daha pahalıdır. VPS, VDS'e oranla daha az performans sunar fakat fiyatı VDS'den ucuzdur.

Bir VPS, VDS'den daha iyi olmaz gibi genel bir mantık yoktur. Bu sunucuların özellikleri gibi birçok kriter bu karşılaştırmada önemli bir rol oynar.

VDS Sunucu ve VDS Hosting

VDS Sunucu ve VDS Hosting, tam olarak ilk maddede açıkladığımız sunucu şeklidir. Bu sanal sunucuların içerisinden belli hosting yazılımları yardımıyla barındırma hizmeti sağlanabilir. Web, sitelerinin barındırılmasında, online, yazılımların barındırılmasında ve oyun, sunucularının kurulmasında VDS sunucu ve VDS Hosting hizmetleri kullanılabilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al