Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

CryEngine, CryTek tarafından geliştirilmeye devam eden ve 2003 yılında ilk sürümü duyurulan ve kullanması ücretsiz olan bir oyun motorudur. Programın kararlı sürümü ücretsiz bir şekilde Steam üzerinden indirilebilmektedir. Elbette dilerseniz kendi sitesinden de indirme yapabilirsiniz. Basit bir üyelik oluşturduktan sonra hayallerinizdeki oyunları oldukça güçlü olan bu oyun motoru üzerinde geliştirmeye başlayabilirsiniz. CryEngine’i yıllardır en öne çıkartan noktalardan birisi grafik açısından oldukça kaliteli çözümler sunabilirken optimizasyon konusunda pek sorun yaratmaması diyebiliriz.

CryEngine oyun motoru ile yapılan video oyunları çoğunlukla AAA seviyesinde kendi adını duyurabilmiş oyunlar olsalar da, bu oyun motoru ile piyasadaki varlığını sürdürmeyi başarabilmiş MMORPG türünde ya da Açık Dünya temasında oyunların da bulunduğunu söylemek lazım. Yani motor sadece FPS (First Person Shooter – Birinci Şahıs Nişancı) oyunlarının, güçlü grafiklerle geliştirildiği bir oyun motorundan çok daha fazlası. Hatta bazı söylentilere göre orduların simülasyon üzerinden gerçekleştirilen eğitim çalışmalarının gerçekleştirilmesinde de bu programdan destek alınmakta.

CryEngine

Program her ne kadar Türk yöneticiler tarafından kurulan ve yönetilen CryTek tarafından geliştirilse de Türkçe dil desteği bulunmamakta. Tabii bununla birlikte firma Almanya’da güçlenmiş bir firma olmasına rağmen İngilizce dışında herhangi bir dil desteği de sunmuyor. Yani kaynakların çoğunluğuna ulaşmak ve programı daha rahat kullanabilmek için İngilizce’ye hâkim olmakta fayda var. CryEngine ile birlikte Far Cry gibi efsane bir oyun serisi başlatıldı ve bunun yanı sıra Crysis oyun serisinin bütün oyunları da bu oyun motorunun güçlerinden faydalanılarak geliştirildi. Dolayısıyla oyun endüstrisinde değeri oldukça yüksek bir program olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.