wmaraci reklam

Decacorn Nedir? Decacorn Şirketler

Decacorn Nedir? Decacorn Şirketler

Amerikalı yatırımcı Aileen Lee tarafından 2013 yılında yayınlanan “Welcome to the Unicorn Club: Learning Form Million Dollar Startups” adlı yazıyla beraber, değeri bir milyar dolara ulaşan şirketler için “unicorn şirket” kavramı ortaya çıktı. Uzun bir süre boyunca, bu kavram girişimcilik dünyasında zirvede yer alan yatırımları ifade etmek için yeterliydi. Fakat değeri bir milyar dolara ulaşan şirketlerin sayısının ve değerlerinin gün geçtikçe artmasıyla birlikte yeni bir kavram ihtiyacı doğdu. Böylelikle “decacorn” kavramı hayatımıza girdi.

Decacorn Şirket Nedir?

Decacorn; “on” anlamına elen “deca” ve “boynuz” anlamına gelen “cornus” kelimelerinden türemiştir.

Decacorn girişimcilikte, değeri 10 miyar dolara ulaşan şirketler ve yatırımlar için kullanılmaktadır. Günümüzde dünyasında decacorn olarak adlandırılan 50 civarı girişim bulunmaktadır.

Decacorn Şirketler

2012 yılında kurulan ve ülkemizde de, özellikle genç kesim tarafından, kullanımı yaygın olan “Discord” 15 milyar dolarlık değeriyle decacorn girişimler arasındadır.

Bunun yanında; çevrimiçi grafik tasarım uygulaması olan “Canva”, e ticaret sitesi olan “Shein”, yapay zeka kullanımı için bulut çözümler üreten “Bitmain”, NFT pazarı olan “OpenSea” gibi oldukça farklı amaçlara aracılık eden yatırımlar da decacorn örnekleri olarak karşımıza çıkmakta.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al