Giriş Yap / Kayıt Ol

Easter Egg, herhangi bir yapımda, bilgisayar yazılımında veya video oyunlarında karşınıza çıkabilen, geliştiriciler tarafından tasarlanan gizli özellikler veya sürprizlerdir. Easter Egg’ler yardımıyla bazen yazılımcılar kullanıcılara kendilerinden bir imza bırakırken, bazen de ürünlerinin ince düşünülerek tasarlanmış olduğu felsefesini vurgulamak isteyebilirler. Easter Egg’leri yazılım veya oyunların normal fonksiyonları olarak kabul edemeyiz. Zira bunlar; oyunlar ve yazılımların içine gizlenmiş belli görevlerle, spesifik tuş kombinasyonları ya da gizli bir bölüme ulaşmanız halinde karşınıza çıkarlar.

Easter Egg genellikle kullanıcıların karşılarına bilgisayar oyunlarında çıkıyor. Oyun geliştiricileri, oyuncuların ilgisini çekebilmek adına oyuna iliştirdikleri basit ve gizlenmiş Easter Egg’ler yardımıyla oyunun çıkmasının üstünden yıllar geçmiş olsa bile ateşi diri tutmayı başarabiliyor. Easter Egg geleneğinin başını ise Atari tarafından tasarlanan “Adventure” adındaki 1978 yapımı video oyunu çekiyor.

Easter Egg

Easter Egg’ler oyunculara hikaye hakkında bağımsız ipuçları verebilir, normalde oynayamayacakları karakterler olarak oyuna dahil olmalarına sağlayabilir veya oyunda yapılmasına izin verilmeyen bir şeyi yapmaya imkanı sunabilir. Easter Egg’in geliştiricisinin nasıl tasarladığına göre bir Easter Egg’in karakteristik özellikleri değişiklik gösterebilir.

Easter Egg Örnekleri

Oyunlar kadar yazılımlar da Easter Egg’den nasibini almıştır. Dünyaca ünlü birçok firma yazılımlarını daha ilginç kılmak adına sistemlerine Easter Egg’ler eklemiş ve bu Easter Egg’leri bazen kendileri açıklamış bazen de viral dağılım yöntemiyle yayılmıştır. İnternetin bazı popüler Easter Egg örneklerini tanımak isterseniz işte en unutulmaz olanları

  • Google’ın arama kutusuna “Tic tac toe” yazıp aradığınızda arama sonucu olarak karşınıza bir SOS oyunu çıkacaktır.
  • Google’a “recursion” yani “yansıma” sözcüğünü arattığınızda “Bunu mu demek istediniz?” Ekranı öneri olarak daima bir yansıma şeklinde “recursion” kelimesini getirecektir.
  • Google Chrome’da internet bağlantınız gittiğinde karşınıza çıkan dinazor size sadece taş devrine geri döndüğünüzü söylemiyor. Klavyenizden yukarı, sağ veya sol ok tuşlarından birine bastığınızda T-rex oyununa dönüşecek ve internetiz yokken eğlenmenize yardımcı olacaktır. Merak etmeyin, internetiniz geri geldiğinde Google sizi haberdar edecektir.
  • Mac kullanıyorsanız, Terminal ekranını açtıktan sonra emacs yazıp ESC tuşu ile X tuşuna aynı anda basarak ekranın yılan oyununa dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Aynı işlemi Tetris kelimesini kullanarak da yapabilir ve Tetris oyununu ekranınıza getirebilirsiniz.
  • Android bir mobil cihazınız varsa telefonunuza köşe bucak saklanmış bir fotoğraf sizi bekliyor. Telefonunuzun ayarlar menüsünden “Telefon hakkında” bölümüne girip “Android Sürümü” metninin üstüne ardı ardına hızlı şekilde birkaç kere dokunduğunuzda ekranınıza Android’in içine saklanmış gizli bir görüntü yansıyacaktır.

Bunların dışında birçok bilgisayar oyununda, yazılımda ve popüler internet sitesinde Easter Egg’lerin daima karşınıza çıkabilir. İnternette yapacağınız aramalarla fanatikleri tarafından keşfedilen bir oyun, film veya yazılımdaki Easter Egg örneklerine ulaşabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.