Giriş Yap / Kayıt Ol

Emacs, ilk sürümü 1976 yılında Richard Stallman tarafından geliştirilen çapraz platform destekli ve ileri seviye özelleştirilebilir bir metin editörüdür. Bugün hala Linux camiası ve diğer işletim sitemi kullanıcıları, metin editörü yazılımı olarak GNU projesi altında C ve Emacs Lisp ile geliştirilen Emacs’i tercih etmektedir. Emacs’in kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen GNU Emacs ve XEmacs olmak üzere iki popüler sürümü vardır.

Emacs bir metin editörü olarak içerik modları yardımıyla plain text, programlama kaynak kodu ve HTML kodlarını inceleme ve oluşturma imkanı sunmaktadır. Syntax Highlighting ve iki dosyanın arasındaki farklılıkları göstermek gibi özellikleriyse Emacs’i güçlü olduğu kadar kullanışlı bir metin editörü haline getirmektedir. İlk sürümünden bu yana Emacs’in yayınlanan bütün sürümleri GNU projesi altında ve ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Emacs

Emacs’i yalnızca basit bir metin editörü olarak görmemeliyiz. Sahip olduğu kapsamlı özellikler, komut desteği, internet erişimi kurabilmesi, program yazma ve yazılan kodu test etme şansı sunması Emacs’i güçlü bir metin editörü kılmaktadır. Çapraz platform desteğine sahip olması sebebiyle başta Linux dağıtımları olmak üzere Windows, MacOS, FreeBSD, SunOS, Solaris ve OpenBSD gibi daha nice işletim sisteminde Emacs’i çalıştırabilirsiniz.

Emacs’i güçlü kılan ve onu sıradan bir metin editörü olmaktan ayıştıran en önemli özelliği Emacs Lisp adı verilen ve Lisp programlama dili kullanılarak geliştirilen eklentilerdir. Bu eklentileri kullanarak Emacs yazılımınızı istediğiniz gibi kişiselleştirebilir, onu bir proje planlama yardımcısı, ajanda, debugger arayüzü, mail istemcisi veya haber okuma servisine (RSS feed) dönüştürebilirsiniz. Yazılımın öne çıkan bir başka özelliği, metin ve kodları bloklar halinde otomatik olarak ayrıştırarak okunaklılığı arttırmasıdır. Unicode karakter desteği sayesinde Emacs ile herhangi bir dilde içerik hazırlanabileceği gibi hazırlanan dokümantasyonlar kolayca dışarıya aktarılabilir.

Emacs’i indirmek istiyorsanız, buraya tıklayarak resmi internet sitesi üzerinden kurulum paketini indirebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.