Giriş Yap / Kayıt Ol

Unicode, dijital ve geleneksel medyada her bir karakter ve sembolleri benzersiz bir rakam yardımıyla oluşturmak için geliştirilen bir metin standartıdır. Adı “Universal” ve “Code” kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşan Unicode standartı 1980’li yıllarda geliştirilmiştir. Unicode’un geliştirilmesinin arında yatan temel neden ASCII (American Standart Code for Information Interchange) karakter kodlamasının daha gelişmiş ve stratejik bir sürümünün oluşturulabilmesidir.

ASCII karakterler sadece İngilizce üzerinde etkili olurken, Unicode tamamen evrenseldir. Unicode’un farklı sürümleri sayesinde İbranice ve Arapça gibi kompleks diller başta olmak üzere Çince gibi karmaşık diller kolayca dijital ortamlara aktarılabilmektedir. Yalnızca diller değil, Unicode kodlaması sayesinde karmaşık semboller ve karakterler kolayca meydana getirilebilirler.

Unicode

Yapısal açıdan bilgisayarlar sayılar yardımıyla çalışırlar. Her karakter için hafızlarında bir sayı tutar ve bu sayı yardımıyla karakter, rakam veya sembolün oluşturulmasını sağlarlar. Unicode’un kullanılmaya başlanmasından önce yüzlerce farklı sistem ve binlerce farklı karakter kodlamasının kullanılması gerekiyordu. Üstelik kullanılan bu karakter kodlamalarının hiç biri İngilizce gibi basit diller için bile yeterli değildi. Bir de dünyadaki dil çeşitliliğini düşünürsek karakterlerin bir standarta bağlanması elzem hale gelmişti.

Bilgisayarların erken döneminde kullanılan karakter kodlamaları birbiriyle çelişme özelliğine sahipti. Ortada bir standart olmadığı için bir karakter kodlamasındaki değer farklı bir sembolü oluştururken ötekindeki değer daha farklı bir sembolü meydana getirebiliyordu. Bilgisayarların (özellikle sunucuların) bazen birden fazla karakter kodlamasına göre veri işlemesi gerekiyordu. Karakter kodlamalarındaki farklılıklar ve karmaşalar nedeniyle veriler istemsiz olarak değişiyor, bozuluyor ve kullanılamaz hale gelebiliyordu.

Unicode standartı bu sorunların tamamını kesin bir çözüm oldu. Her karakter için benzersiz bir numara kullanılarak platformlar arası karmaşalara çözüm getirildi. Unicode kullanıldığı sürece hangi platformu kullandığınızı hangi cihaz, yazılım veya dili kullandığınız fark etmiyordu. Yazılım üreticileri kısa süre içinde Unicode standartını kabul ettiler ve yazılımlarını bu standarta bağlı kalarak geliştirdiler ve düzenlediler. Bugün Unicode kodlaması artık her yerde kullanılıyor. Tüm işletim sistemleri, arama motorları, internet tarayıcıları, bilgisayarlar ve hatta akıllı telefonlar bile. İnternet dahi Unicode karakter kodlaması üzerinden çalışıyor. URL’ler, HTML, XML, CSS, JSON vb. diller yine Unicode ile internet dünyasına hayat veriyor.

Unicode standartı hem dijital hem geleneksel medyada içeriklerin standarta bağlanmasına yardımcı oldu. Unicode bugün Unicode Konsoriyum’u tarafından kar amacı gütmeden geliştirilmeye devam etmektedir.

Unicode ile ASCII Farkları

 • ASCII yalnızca Latin alfabesi için kullanılabilir ve Latin alfabelerinde bile çoğu zaman yeteri kadar verimli değildir. Unicode ise evrensel olarak tüm dillerin kullanımına uygun şekilde tasarlanmıştır.
 • ASCII’nin kullanımına 1963 yılında başlanırken ASCII’nin yerini alan Unicode’un geliştirilmesine 1980 yılında başlanmıştır.
 • Unicode hala Unicode Konsoriyum’u tarafından kar amacı gütmeden geliştirilmeye devam edilmektedir. ASCII’nin geliştirilmesi yıllar önce durdurulmuştur.
 • Unicode’un geliştirilmesinin amacı evrensel olması ve platformlar arası yaşanan karmaşaların ortadan kaldırılmasıdır.
 • ASCII tam olarak bir standart değilken Unicode tüm dünyada kabül görmeyi başaran bir standarttır.

Unicode Türkçe Karakterler

Çeşitli yazılımlarda veya programlama yaparken bazen sayfa Türkçe dilini doğrudan desteklemiyorsa kullanmak istediğiniz karakterin Unicode değerini kullanarak karakteri meydana getirebilirsiniz. Bu açıdan bakarsak Unicode Türkçe karakterler tablosu her zaman size lazım olabilir. Listemizdeki karakterlerin dışında tüm Unicode karakterlerine ait bir tabloya ihtiyacınız varsa bu internet sitesini değerlendirebilirsiniz.

 • “ç” harfinin unicode karşılığı “u00e7”
 • “Ç” harfinin unicode karşılığı “u00c7”
 • “ğ” harfinin unicode karşılığı “u011f”
 • “Ğ” harfinin unicode karşılığı “u011e”
 • “ı” harfinin unicode karşılığı “u0131”
 • “İ” harfinin unicode karşılığı “u0130”
 • “ö” harfinin unicode karşılığı “u00f6”
 • “Ö” harfinin unicode karşılığı “u00d6”
 • “ş” harfinin unicode karşılığı “u015f”
 • “Ş” harfinin unicode karşılığı “u015e”
 • “ü” harfinin unicode karşılığı “u00fc”
 • “Ü” harfinin unicode karşılığı “u00dc”

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.