Giriş Yap / Kayıt Ol

Lightbox, internet sitelerindeki resim ve videoları ayrı bir ekran içerisine odak noktası şeklinde alarak, kullanıcıya dikkat dağıtmadan göstermeye yardımcı olan JavaScript kütüphanesidir. Lightbox ilk olarak Lokesh Dhakar tarafından riphath ile yazılmıştır.

Orijinal Lightbox, Prototype Javascript Framework ve script.aculo.us adında iki farklı kütüphaneden meydana gelmekteydi ancak 2012’nin Nisan ayında tekrardan derlenen eklenti bu sefer tüm kullanıcıların daha kolay kullanabilmesi için jQuery ile yapılandırılmıştır.

Hızlı ve hoş görünümüyle yıllar içinde internet sayfalarının vazgeçilmezi haline gelen Lightbox’u artık geliştiriciler kolayca kendilerine göre özelleştirerek Colorbox, Magnific Popup, Slimbox veya Thickbox formunda yapılandırarak kullanabilmektedir. 

Lightbox

Lightbox Yapımı

Lightbox yapımı için artık geliştiriciler doğrudan JavaScript’i tercih etmek yerine daha pratik bir çözüm olan jQuery’i tercih ediyor. Kullanılabilecek farklı jQuery kütüphaneleri sayesinde kolayca Lightbox menüleri meydana getirilebiliyor. Lightbox meydana getirebilmeniz için ne yazık ki bizim size buradan sunacağımız yalın kodlar bir işe yaramayacaktır. 

Lightbox oluşturmak için temel seviyede JavaScript bilmeniz ve jQuery’e hakim olmanız gerekiyor. Eğer WordPress gibi bir sistem kullanıyorsanız, tek bir satır dahi kod yazmanıza gerek kalmadan doğrudan eklentiler yardımıyla Lightbox’u siteniz üzerinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

jQuery hakkında daha fazla kaynağa ihtiyacınız varda WM Aracı forumunun jQuery kategorisini ziyaret edebilir ve hatta burada yer alan anlatımlardan da faydalanarak Lightbox’ınızı yapabilirsiniz.

Lightbox jQuery

Lightbox ilk olarak JavaScript ile hazırlanmış olmasına karşın, internette Lightbox’a olan ihtiyaç ve geliştiricilerin kolayca düzenleyebilmesi için daha sonradan jQuery ile yapılandırılmıştır. Bugün internet sitelerinde görmüş olduğumuz Lightbox özelliklerinin neredeyse tamamı jQuery ile yapılandırılmaktadır. 

Çok ufak bir kitle hala Lightbox için JavaScript’i tercih ediyor olsa dahi, hem geliştirilme kolaylığı hem de kullanılabilirlik ve uyum gibi nedenlerden dolayı genel olarak Lightbox yapılandırılmalarında jQuery, JavaScript kütüphaneleri tercih edilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.