reklam
geroxy

Lisans Anahtarı Nedir? Lisans Anahtarı Değiştirme ve Lisans Anahtarı Sorgulama

Lisans Anahtarı Nedir? Lisans Anahtarı Değiştirme ve Lisans Anahtarı Sorgulama

Lisans Anahtarı, bir yazılımın yasadışı ve kullanım bedelini ödemeksizin kullanmanın önüne geçmek için geliştirilmiş yöntemdir. Bir lisans anahtarı genellikle içerisinde rakamlar ve harfleri barındırır ve yazılımın geliştiricilerinin tekniğine göre bir başka programın lisans anahtarından daha uzun veya daha kısa olabilir. Lisans anahtarını yazılıma girdiğiniz taktirde yazılım bu anahtarın geçerli bir anahtar olup olmadığını denetleyecek ve doğru olduğu taktirde size tam sürüm kullanımını sunacaktır.

Lisans anahtarı girmediğiniz herhangi bir yazılım ya ücretsiz ya da deneme sürümü veya demo olmalıdır. Aksi taktirde normalde lisans ücreti karşılığında satılan bir yazılımın bilgisayarınız veya bir başka cihazınız içerisinde tam sürümü yer alıyorsa ve siz lisans anahtarı satın almadıysanız yasadışı kullanım gerçekleştiriyor olabilirsiniz.

Lisans Anahtarı Değiştirme

Kullandığımız işletim sistemlerine kadar hemen tüm ücretli yazılımların bir lisans anahtarı yer alır. Programın arayüzü içerisinden girişini yaptığımız bu lisans anahtarını yine lisans ile ilgili bir kısma giriş yaparak değiştirebilir ve yenisini girebiliriz. Örneğin Windows bilgisayarlarda lisans anahtarını değiştirmek için;

  • Başlat > Denetim Masası > Sistem’e giriş yapın.
  • Bu pencerenin en alt kısmında yer alan Windows Etkinleştirme alanında şuan Windows için tanımlanmış lisans anahtarını göreceksinizdir.
  • Lisans anahtarını değiştirmek için “Ürün Anahtarını Değiştir” linkine tıklayın ve yeni lisans anahtarınızı girin.

Lisans Anahtarı Sorgulama

Şayet bilgisayarınızın içerisindeki yazılımları siz satın almadıysanız fakat bilgisayarınızın işletim sistemini yeniden yüklemek istiyorsanız yazılımların üretici sitelerine giriş yaparak Lisans anahtarı sorgulama menüsüne erişebilirsiniz. Ancak tüm yazılım üreticilerinin böyle bir seçenek sunmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle yeniden işletim sistemi kurmadan önce bilgisayarınıza bir Free Key Finder (Ücretsiz Lisans Anahtarı Bulma yazılımı) indirin ve bu yazılım aracılığıyla geçerli lisans anahtarlarınızı bir kenara not alın.

Bu sayede bilgisayarınızın başına olası bir durum gelmiş olması halinde bile yazılımlarınızın lisans anahtarları baki kalacak ve daha sonraki kullanımda tekrardan satın alma veya lisans anahtarı sorgulama işlemiyle uğraşmanıza gerek kalmaksızın anahtarlarınız elinizin altında olacak.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al