Giriş Yap / Kayıt Ol

MS-DOS (Microsoft Disk Operating System), Microsoft tarafından IBM bilgisayarlar için geliştirilen ilk işletim sistemidir. MS-DOS işletim sistemi Microsoft’un ünlü bir şirket olması yolunda atılan ilk ve en önemli adımdır.

MS-DOS İşletim Sistemi

MS-DOS Kullanıcı grafik arayüzüne (GUI) sahip olmayan ve komutlar yardımıyla kontrol edilen Microsoft’un ilk işletim sistemidir. MS-DOS işletim sistemi tamamen Microsoft’un ürünü değildir. Sistem ilk defa Tim Peterson tarafından 1981 yılında hazırlanmış ve Microsoft ile şekillendirilerek IBM bilgisayarlarda kullanılması için sunulmuştur.

1981 ile 1994 yılları arasında hayatını devam ettiren işletim sistemi son olarak MS-DOS 6.22 sürüm numarasıyla çıkış yapmış ve sonlandırılmıştır. MS-DOS günün şartları itibariyle gerçek bir performans canavarı olsa dahi bugünün işletim sistemleriyle karşılaştırılamayacak kadar ilkel bir sistemdir.

Kullanıcıların MS-DOS içerisinde herhangi bir dosya açması, oluşturması ve düzenlemesi tamamen komutlar yardımıyla gerçekleştirilir. Bu nedenle bilgisayarı kullanacak olan kişinin MS-DOS komutlarına hakim olması ve bilgisayarı kullanacağı süre boyunca bu komutları aktif olarak kullanması gerekir.

MS-DOS işletim sistemi günümüzde artık hiçbir bilgisayar içerisinde kullanılmıyor ve bir ürün olarak Microsoft tarafından satılmadığı gibi desteklenmiyor. Yine de yeni nesil Windows işletim sisteminin mimarisi olan MS-DOS işletim sisteminin komutları güncel işletim sistemlerinde bile hala eski kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

MS-DOS Komutları

MS-DOS işletim sistemi bugün kullandığımız Windows ve birçok popüler Linux dağıtımının aksine kullanıcı grafik arayüzüne sahip değildi. Yani, bu bilgisayarı kullanmak için UNIX komutlarını bilmeniz ve bu komutları doğru şekilde kullanmanız gerekiyordu.

Örneğin Windows bilgisayarınızı açtıktan sonra farenizle bir klasörün üzerine gelip çift tıklıyor ve o klasörü açıyorsunuz. MS-DOS’daysa bilgisayarınızı açtıktan sonra cd komutunu girip, istediğiniz dizin ve klasöre ulaşarak dosya ve klasörleri açabiliyorsunuz.

MS-DOS için tüm komutları elbette buradan size aktarmamız listenin uzunluğu nedeniyle pek mümkün değil. Yine de buraya tıklayarak en çok kullanılan MS-DOS komutları listesine erişebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.