Giriş Yap / Kayıt Ol

OneDrive, Microsoft tarafından geliştirilen ve tüm Microsoft hesabı kullanıcılarına sunulan bulut veri depolama servisidir. OneDrive hesabı tüm Microsoft hesabı kullanıcılarına belli depolama alanı sırınına kadar ücretsiz olarak sunuluyor. Kullanıcılar bu hizmet sayesinde kolaylıkla dosyalarını bulut sunucu üzerine yedekleyebiliyor ve istediği anda internet bağlantısı sayesinde farklı bir bilgisayar veya platform üzerinden de bu dosyalara erişebiliyor. OneDrive şuan için Xbox One, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 ve Windows Phone kullanıcıları tarafından istenildiği taktirde özelleştirilmiş seçeneklerle birlikte otomatik yedekleme işlemi de gerçekleştirebiliyor. Böylece kullanıcılar istedikleri dosyalarını, temalarını uygulama ayarlarını ve hatta Internet Explorer (Edge) içerisindeki verilerini bile yedekleme şansına sahip oluyor.

OneDriveOneDrive

OneDrive İndir

Hangi platformu kullanıyor olursanız olun, bu linke tıklayarak OneDrive indirme sayfasına ulaşabilir ve istediğiniz platform için OneDrive yazılım veya uygulamasını hemen indirmeye başlayabilirsiniz. Şuan için OneDrive; Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows Phone, Android, iOS, Mac OS X ve Xbox için indirilebilir durumdadır.

Şayet, bu platformların dışında bir platform kullanıyorsanız fakat bir Microsoft hesabı sahibiyseniz OneDrive Web Sürümünü kullanarak da Microsoft'un bulut yedekleme servisinden faydalanabilirsiniz.

OneDrive Kapatma

OneDrive'ı bilgisayarınız veya mobil cihazınız üzerinden silerek OneDrive'ı bilgisayarınızdan kaldırabilir ve eş zamanlama aktivitesini sona erdirebilirsiniz. Buna karşın Microsoft hesabınızı açtığınızda size tanımlanan OneDrive ücretsiz hizmetini sonlandırmanız ne yazık ki mümkün değildir.

Windows Vista ve Windows 7'de OneDrive Kapatma

Windows 7 veya Windows Vista'dan OneDrive'ı kaldırmak için öncelikle bildirim alanındaki OneDrive'ın simgesine sağ tıklayın ve ardından Ayarlar/Settings sekmesine tıklayın. Karşınıza gelen ayar menüsü içerisinden OneDrive'ı Ayır/Unlink OneDrive seçeneğine tıklayın. Size yöneltilen onay penceresinden Tamam'a tıklayın. Şimdi Program Ekle/Kaldır yardımıyla OneDrive'ı bilgisayarınızdan tamamen kaldırabilirsiniz.

Windows 8 ve Windows 8.1 OneDrive Kapatma

Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemleri kurulduğu anda OneDrive'da işletim sisteminin bir parçası olarak sisteme entegre şekilde geliyor. Bu nedenle Windows 8 veya 8.1 sürümleri içerisinde OneDrive'ı silmeniz mümkün değil, yine de kapatmanız mümkün.

Bilgisayarınızın sağ tarafından açılan pencere yardımıyla “Ayarlar” sekmesine sonra, “Bilgisayar Ayarlarını Değiştir” sekmesine giriş yapın. Burada yer alan “OneDrive” sekmesine tıklayın ve daha sonra “Eş Zamanlama/Yedekleme Ayarları” sekmesine giriş yapın. Buradan OneDrive'ı pasif hale getirin ve işlemi kaydedin.

Windows 10'da OneDrive Kapatma

Windows 10'da OneDrive tamamen tümleşik bir yapıya geçiş yaptı. Yine de Grup politikalarından ufak bir düzenleme işlemi meydana getirerek OneDrive'ı Windows 10'dan ayırabilmemiz mümkündür. Bu işlem için Cortana Arama Çubuğuna “Group Policy” yazın. Karşınıza çıkan sonuca girdikten sonra “Grup politikalarını düzenle” seçeneğine tıklayın. Daha sonra Yerel Bilgisayar Politikası > Bilgisayar Konfigrasyonu > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > OneDrive yoluna kadar giriş yapın. Buraya ulaştığınızda OneDrive'a sağ tıklayın ve “Dosya depolama için Onedrive kullanımını önlemek” seçeneğini düzenleyip aktif hale getirin.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.