reklam
reklam

Pfizer Nedir? Pfizer Aşısı Hangi Ülkenin?

Pfizer Nedir? Pfizer Aşısı Hangi Ülkenin?

Pfizer, Amerika’da kurulmuş olan köklü bir ilaç şirketidir. Alman asıllı Charles Pfizer ve Charles F. Erhart tarafından kurulan şirket dünyanın pek çok ülkesinde ilaç teminini sağlamakta ve Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir. Ülkemizde de Pfizer şirketi 1957 tarihinden bugüne dek aktif bir şekilde yer almaktadır. Şirketin pandemi döneminde de adı aşı çalışmaları vesilesiyle sık sık anılmış ve şöhreti ilaç sektörünü de aşmış durumdadır.

Şirket pek çok alanda çalışmalar yürütmektedir. Ancak özellikle Alzheimer, onkoloji, nöroloji ve diyabet alanlarında ürettikleri ilaç ve tedaviler şirketin ana işleri arasında sayılabilir. Bununla birlikte şirketin 2020 yılında hisse senetlerinde yaşanan büyük yükselişe neden olan ayrı bir projesi de bulunmaktadır. Alman ilaç ve biyoloji şirketi BioNTech’le birlikte yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte Covid-19 hastalığına karşı oldukça etkili bir aşı bulan Pfizer bu sayede ekonomik gücünü de oldukça yükseltmiştir. Dünyanın pek çok ülkesi başarısı büyük ölçüde kanıtlanmış olan bu aşı ile halkını tedavi etmeye, virüs ve salgının etkilerini azaltmaya çalışmakta.

Şirket 175 ülkede faaliyet sürdürmekte ve yaklaşık 100.000 istihdam sağlamakta. Bununla birlikte 15 farklı alanda tedavi çözümleri geliştirmekte. Bir ilaç şirketi olarak Pfizer, bugün sağlık alanında dünyanın en önde gelen yapılarından birisi olarak anılabilir.

Pfizer Aşısı Nedir?

Corona virüsüne karşı bütün dünyanın verdiği bir mücadeleden bahsetmemiz mümkün. Bu mücadele kapsamında Pfizer şirketiyle atı birlikte anılan Covid-19 aşısına Pfizer Aşısı denilmekte. Bu aşılama çalışmaları genel olarak kullanılan düşük dozda virüs enjekte etme yöntemiyle ilerlememekte. Bu farkı nedeniyle de depolama ve uygulama durumu açısından değişiklikler görülebilmektedir. Aşının Almanya ve Amerika menşeili olması dünya ülkelerinde bir güvene neden olmuş ve aşı ün kazanmıştır.

Pfizer Aşısı Hangi Ülkenin?

Yürütülen faaliyetlerin Pfizer ve BioNTech şirketleri tarafından yürütüldüğünü söyleyebiliriz. Bu da aşıyı bir Amerikan – Alman ortak yapımı yapar. Ancak aşının ilk günden itibaren geliştirilme faaliyetlerinin büyük kısmının BioNTech tarafından yürütüldüğü bilinmekte. Pfizer daha çok geliştirme yatırımlarını, dağıtım aşamalarını ve iş anlaşmalarını sağlayarak, ayrıca şirkete teknoloji yardımlarında bulunarak destek olmuştur. Bu da aşının geliştirildiği ülke olarak Almanya’nın adını anmamızı sağlamaktadır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al