Giriş Yap / Kayıt Ol

PNG (Portable Network Graphics), dijital cihazlar içerisinde kullanılan, sıkıştırılmış bir görüntü dosya formatıdır. Eski dönem içerisinde daha sık kullanılan PNG formatının artık İnternet dünyasında daha sık karşılaştığımız GIF dosya formatıyla yer değiştirilmesi bekleniyor.

PNG Dosyası

PNG dosyası Unisys'in sahipliğinde bulunan bir dosya formatıdır. Bu nedenle eskiden yaygın kullanım alanına sahip olan bu dosya formatı artık zamanla yerini GIF dosya formatına bırakır hale gelmiştir. PNG dosyasının en büyük dezavantajıysa görüntülenme esnasında tüm resim bilgilerinin tekrardan değişime uğramasıdır. PNG dosyasının en büyük avantajıysa kuşkusuz sıkıştırma işlemi yapıldığında kullanıcıya kazandırmış olduğu alandır. Bir PNG dosyası sıkıştırılma esnasında GIF dosya formatına göre %10'dan %30'a kadar daha büyük bir alan performansı sunar. Bu nedenle eski bir sıkıştırma yöntemi olmasına karşın PNG dosya formatı henüz hala geçerliliğini yitirmemiştir.

PNG Dosyasının Sahip Olduğu En Önemli Özellikler

  1. Dosya içerisindeki transparanlığı ayarlayabilir ve arka planı saydam olan görseller meydana getirebilirsiniz.
  2. GIF formatına ve diğer görüntü formatlarına göre daha gelişmiş bir yapısı bulunmaktadır.
  3. Kontrast derecesini ayarlamak sizin insiyatfinizdekir.
  4. Görseller gerçek renkleriyle birlikte kayıt edilebilir.

PNG

PNG Yapma

PNG Yapma ile bilgisayar kullanıcılarının kast ettiği şey; bir görseli arka planından ayırarak onu saydam arka plana sahip bir hale getirmektir. İstediğiniz hangi görüntü dosyası olursa olsun gelişmiş bir görsel düzenleyici yazılım kullanarak (Örn; Photoshop veya ücretsiz kullanımlar için ideal olan GIMP) istediğiniz tüm dosyalar içerisindeki kısmı arka planından ayırarak o görsele PNG formatıyla birlikte transparan olma özelliği sunabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.