wmaraci reklam

EULA Nedir? EULA Sözleşmesi ve EULA Virüsü

EULA Nedir? EULA Sözleşmesi ve EULA Virüsü

EULA (End User License Agreement), bilgisayar yazılımlarını kurarken son kullanıcıya gösterilen kullanım şartları sözleşmesidir.

EULA Sözleşmesi

Türkçesiyle “Son Kullanıcı Lisans Anlaşması” anlamına gelen EULA sözleşmesiyle birer bilgisayar kullanıcısı olarak hepimiz mutlaka karşılaşırız.  Satın aldığımız veya ücretsiz bir yazılımı bilgisayarımıza indirdiğimizde kurulum aşamasına geçmeden önce bize yazılımın kullanım şartlarını bildiren bu sayfalara EULA sayfası denir.

EULA sayfası içerisinde yer alan şartlar kurulum işlemi gerçekleştirilmeden hemen önce onaylanmalı ve kuruluma başlanmalıdır. Yazılımların size sunmuş olduğu EULA şartlarını kabul etmemeniz durumundaysa kurulum işlemi başlamaz ve kurulum gerçekleşemez.

Birçok ülke ve hükümet tarafından EULA’lar geçerli olarak kabul edilse de Avrupa’da kesin bir geçerliliği söz konusu değildir. Zira kullanıcıların sözleşmeyi kabul etmesi için ıslak imza gibi daha bağlayıcı ögelere de ihtiyaç vardır. Belki geçerliliğinin sınırlı olması belki çok uzun olması nedeniyle EULA sözleşmeleri genellikle kullanıcıların %1’i tarafından dahi okunmayan sözleşme metinleridir.

Birçoğumuzun bilgisayarında kullandığı, Windows işletim sistemi başta olmak üzere WinRAR, Adobe Flash Player ve Skype gibi daha birçok yazılım EULA’ya sahiptir.

EULA Virüsü

Normalde Windows’un içerisinde resmi olarak yer alan bir EULA dosyası yer almaktadır. Fakat bunu birçok bilgisayar kullanıcısı elbette bilmiyor. Bu durumu bir zaaf olarak kabul eden internet korsanlarından biri oluşturmuş olduğu malware yazılımına da EULA virüsü adını vermiştir. Yani, bilgisayarınızda bulduğunuz EULA dosyası belkide sandığınız kadar da masum olmayabilir.

Birçok güvenlik yazılımı tarafından bilinen bir virüs olması nedeniyle EULA’dan korunmanızın en kolay yolu kesinlikle güncel bir veritabanına sahip güvenlik yazılımına sahip olmaktan geçiyor. Bulduğunuz dosyayı yada disklerinizi komple taratarak EULA virüsünün kolayca taranarak bilgisayarınızdan silinmesini sağlayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 2 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
 • 3 Safari
  Haydar taştan Safari Windows ücretli’mi... Safari
 • 4 Home Ofis
  Ömer Yıldırım Merhaba home ofis açmak istiyorum. Yurt dışından getirdiğim tekstil malzemelerini evimden çalışmak v... Home Ofis
 • 5 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al