reklam
pst.net
fipek

POP Nedir? Mail POP ve POP Ayarları

POP Nedir? Mail POP ve POP Ayarları

POP (Post Office Protocol), mail sunucuları üzerinden mailleri almak için e-mail yazılımları tarafından yaygın şekilde kullanılan bir protokoldür. POP protokolünün iki farklı versiyonu bulunur. Bunları POP2 ve POP3 olarak tanımlandırırız.

POP2 daha eski zamanlarda mail yazılımları tarafından kullanılan bir protokoldü. Eski mail yazılımları gönderilen mailleri almak için POP2 protokolünden faydalanırdı. Kullanıcı bir mail göndermek istediğindeyse yazılım mutlaka bir SMTP'e ihtiyaç duyardı.

POP3 ise artık günümüz modern yazılımları tarafından kullanılan son gelişmiş protokol tipidir. POP3'ün eski protokol olan POP2'den en büyük farkı hem mail gönderme hem de alma işlemlerini aynı protokol üzerinden gerçekleştiriyor olmasıdır. Ayrıca POP3 dilerse kullanıcıların mail göndermek için ayrıca bir SMTP kullanmasına da izin sağlayan gelişmiş bir protokoldür.

Mail POP

Post Office Protocol, POP, Mail POP veya POP Mail tamamen aynı şeylerdir. Farklı şekillerde yazılıyor olmasının aksine tüm bunların hepsi mail almak veya göndermek için kullanılan protokolleri açıklayan terimlerdir.

POP Ayarları

Kullanıcılar olarak bir çoğumuz e-posta hesaplarımızı web sürümleri aracılığıyla görüntülüyoruz. Bu e-postalarımızı web sürümü yerine bir yazılım üzerinden görüntülemek ve cevaplamak istediğimizdeyse (Örneğin Thunderbird yazılımı) POP ayarları veya POP3 Ayarlarını yapmamız gerekecektir. Zira, kullanacağımız e-mail client (yazılım) muhtemelen bizim kullanacağımız posta servisine ait ayarlardan haberdar olmayacaktır.

Bu ayarlarıysa sadece ISP yani hizmet sağlayıcısından edinebilirsiniz. Örneğin Gmail için POP3 ayarlarını sadece Google'ın ilgili yardım sayfalarından Outlook'unkini de Outlook'un yardım sayfalarından bulabilirsiniz. Eğer kullanacağınız mail popüler mail dağıtımlarının dışında kendi sunucunuza aitse bu sefer de kendi sunucunuza ait mail sunucusu POP ayarlarını kullandığınız hosting yönetim paneli yardımıyla öğrenmeniz gerekecektir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al