reklam
reklam

SMTP Nedir? SMTP Server ve SMTP Ayarları

SMTP Nedir? SMTP Server ve SMTP Ayarları

SMTP (Simple Mail Transfer Prtocol), Basit Mail Aktarım Protokolü internet yardımıyla 25 numaralı port üzerinden e-mail göndermeye yardımcı olan internet standardıdır. Mail gönderim işlemlerimiz standart posta aktarımına benzer bir şekilde gerçekleşir. Biz bir mail gönderdiğimizde SMTP aracılığıyla mailimiz SMTP sunucusuna aktarılır. Sunucu üzerinden internetle birlikte yolculuğunu gerçekleştiren elektronik postamız daha sonra tekrardan SMTP yardımıyla maillerin alınmasına yardımcı olan POP/IMAP Server ile irtibata geçer. En son aşamadaysa POP/IMAP yardımıyla gönderilen elektronik posta hesaba teslim edilir.

SMTP Server

SMTP sunucusu bir üst başlıkta da ifade ettiğimiz üzere elektronik postaların bilgisayarınızdan internet vasıtasıyla elektronik postanın alınıp, diğer aktarım organlarına iletilmesine yardımcı olan sunucu tipidir. SMTP sunucusu tıpkı bir posta ofisi görevine sahiptir. Öncelikle bizden postaları alır, daha sonra da postaların taşınması konusunda gerekli işlemleri yerine getirir. Son olarak da postanın size ulaşması için postanızı postacı görevi gören POP/IMAP sunucusuna aktarır.

SMTP Ayarları

SMTP Ayarlarına bilgisayar kullanıcıları maillerini web sürümü yerine bir yazılım aracılığıyla ulaşmak istediği zamanlarda ihtiyaç duyar. Artık birçok mail yazılımı otomatik olarak SMTP ayarlarını kullanıcılar için ekleyebiliyor. Eğer kullandığınız yazılım bu ayarlamaları yapmıyorsa SMTP bilgileri için posta servisi sağlayan sunucu yöneticisinden bilgileri alarak bu bilgileri yazılımınıza girmeniz gerekir. Şayet popüler bir posta sağlayıcısını kullanıyorsanız (Outlook, Gmail, Yahoo vb.) bu linteki listeden e-posta hesabınızı kullanmanız için gerekli olan SMTP ayarlarına erişebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al