reklam
reklam

POP3 Nedir? POP3 Hesabı Kurma ve POP3 Port Numarası

POP3 Nedir? POP3 Hesabı Kurma ve POP3 Port Numarası

POP3 (Post Office Protocol), mail istemci yazılımlarından gelen mailleri almak için en sık kullanılan posta protokolüdür. POP protokolünün bir önceki sürümü olan POP2’nin aksine POP3 protokolü herhangi SMTP sunucusuna ihtiyaç duymaksızın gelen mailleri alıp, giden mailleri iletebilme kapasitesine sahiptir. Tabii, mail kullanıcısı dilerse tıpkı POP2’de olduğu gibi POP3 ile gelen mailleri alıp, giden mail sunucusu olarak daha güvenli kabul edilen bir SMTP ataması gerçekleştirebilir.

POP3 Hesabı Kurma

Herhangi bir bilgisayar, akıllı cihaz veya tablet bilgisayarda kullanacağınız bir mail istemcisine POP3 ile hesabınızı tanımlayarak bu cihazlarda kullanacağınız mail istemcisi yazılımlar üzerinden gelen maillerinizi inceleyebilir ve mail gönderimi gerçekleştirebilirsiniz. POP3 türünde hesap kurulumu yapmak için sadece mail kullanıcı adı ve şifresine sahip olmanız ne yazık ki tek başına yeterli değildir. Başarılı bir kurulum gerçekleştirmek için POP3 sunucuna ait olan bağlantı bilgilerine de sahip olmanız gerekir.

POP3 hesabını kurmak için kullanacağınız bu bilgileri sadece ISP veya mail servisini sağlayan şirket size bildirebilir. Gmail, Yahoo veya Outlook gibi popüler servislerden birini kullanıyorsanız arama motorlarından veya bu sitelerin ilgili sayfalarından POP3 hesap kurulumu için gerekli sunucu bilgilerine erişebilirsiniz.

Servis sağlayıcınız popüler bir sağlayıcı değilse özel olarak iletişime geçerek gerekli bilgilerin tarafınıza iletilmesini sağlamanız gerekiyor. Eğer kendi Hosting veya sunucunuzda barınan bir e-posta adresi için hesap kurulum işlemi yapacaksanız, mail sunucusu bilgilerinize Cpanel veya kullandığınız otomasyon sistemi üzerinden erişebilirsiniz.

POP3 Port Numarası

POP3 Mailleri için kullanılacak olan port numarası sunucunuz veya sağlayıcınıza göre farklılık gösterebilir. Yine de yaygın olarak POP3 mail istemcisi için kullanılan port numaralarını deneyerek de port numarasının doğru olup olmadığını anlayabilirsiniz.  Gelen sunucu için POP3 portu olarak 110, giden sunucu olarak ise 995 numaralı bağlantı portları kullanılmaktadır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al