Giriş Yap / Kayıt Ol

Sanallaştırma (Virtualization), sanal bir kaynak olarak sunucu, masaüstü, işletim sistemi, dosya, kaynak veya ağın oluşturulmasıdır. Sanallaştırma teknolojisinin en büyük faydası bilgisayarları bölümlememize yardımcı olması ve onları kolayca ölçeklendirebilme avantajı sunmasıdır. Sanallaştırma uzun yıllar boyunca bilişim teknolojilerinin penceresinde yer alıyordu, günümüzdeyse artık çok daha büyük bir alanda sanallaştırma teknolojisinden faydalanılmaktadır.

Sanallaştırmanın en çok kullanıldığı alanlardan biri işletim sistemi seviyesinde sanallaştırma işlemidir. Bu işlem, birden fazla işletim sistemini tek bir donanım bütünü üzerinde ve aynı zamanda oluşturup işlemeye imkan tanır. Eğer bir birincil işletim sisteminin üzerinde farklı bir işletim sistemi sanallaştırıyorsa o halde buna sanal pc veya virtual machine adını verilir.

Virtual Machine veya sanal bilgisayarlar, esasen bilgisayarın fiziksel depolama birimi üzerindeki bir dosyadan başka bir şey değildir. Bu dosyayı bilgisayardaki diğer tüm dosyalar gibi yeniden adlandırabilir, silebilir veya kolayca farklı bir bilgisayara kopyalayabilirsiniz. Sanallaştırma aşamasında bilgisayarlar sanallaştırma yazılımları, hypervisor veya önbellekleme gibi farklı teknolojilerden de faydalanırlar.

Sanallaştırma

Sanallaştırmanın farklı katmanlara göre kategorize edildiğini de unutmayın; masaüstü, sunucu, dosya, depolama ve olarak sanallaştırmalar kendi aralarında kategorilendirilirler. Her bir katman kendi içerisinde ayrı bir tanıma, karmaşaya ve avantajlara sahiptir. Birçok açıdan sanallaştırma teknolojisinin bütünü çok daha fazla avantaj sunmakta olup, maliyetsizdir ve kontrol edilmesi çok daha kolaydır. Sonuç olarak sanallaştırma teknolojisi sayesinde daha az donanımla daha çok şey başarılabilmektedir.

Sanallaştırma Programları

Sanallaştırma programları, manuel yöntemler dışında bir sunucu, masaüstü, işletim sistemi, dosya, kaynak veya ağı kolayca sanal olarak oluşturmanıza yardımcı olan yazılımların bütünüdür. sunucu, masaüstü, işletim sistemi, dosya, kaynak ve ağ ögelerinin her biri birer katman olarak kabul edilir ve bu katmanların her birinde farklı tür sanallaştırma yazılımları kullanılır. Örneğin, işletim sistemi ve desktop alanı için sıklıkla Parallels Desktop, VMware, Virtualbox ve Vertuu gibi yazılımlar kullanırken bir CD’yi sanallaştırma aşamasında Daemon Tools veya Clone CD gibi yazılımlar tercih edilebilir.

Sanallaştırma Ne İşe Yarar?

Sanallaştırma, elimizdeki donanım kaynaklarını kullanarak bir sunucu, masaüstü, işletim sistemi, dosya, kaynak ve ağı sanal olarak oluşturup, gerçekmiş gibi kullanmamızı sağlar. Tüm bu katmanların her birinde sanallaştırmanın farklı avantajlarından bahsedebilmek mümkündür. Sanallaştırmanın bilgisayar ve sunucu kullanıcılarına sağladığı en büyük avantajlar ise şunlardır;

 • Birden fazla işletim sistemini aynı donanımlar üzerinde çalıştırabilme.
 • İşletim sistemi sanallaştırması sayesinde eski yazılımları çalıştırabilme ve platform desteği sorununu aşabilme.
 • Virüs riski olan dosyaları asıl makineyi ve işletim sistemini riske atmadan çalıştırabilme.
 • Yeni yazılımları, güncellemeleri ve entegrasyonları asıl sistemi riske atmadan deneme şansı.
 • Kişisel bulut bilgisayarlar oluşturmak.
 • Web geliştirme ortamları oluşturmak.
 • Sunucu için yedekleme ortamı oluşturmak.
 • Eski donanımları daha verimli kullanabilme.
 • Sunucu ayağında enerji tasarrufu.
 • Sunucularda uptime oranını yükseltmek.
 • Bir sunucuyu çoklu sunuculara bölebilme.
 • Uygulama ve yazılımları izole hale getirebilmek.

ve daha listede belirtmediğimiz birçok şey için sanallaştırma teknolojisinden faydalanılır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.