Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Sosyal Medya Pazarlaması; Facebook, Twitter, YouTube, Instagram ve bloglar gibi sosyal medya platformları aracılığıyla yapılan dijital pazarlamanın bütünüdür. Sosyal medya pazarlamasıyla markalar, ürün veya hizmetlerini daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarak, geleneksel yöntemlerin dışında ve kreatif biçimde kitlelerine sunma şansına sahip olabilirler. 2010’dan itibaren altın yıllarını yaşamaya başlayan sosyal medya pazarlamasının kürsel çapta oluşturduğu bütçe, artık geleneksel medya kaynaklarıyla yarışırmaktadır. Sosyal medya pazarlamasının bu denli hızlı yayılımının nedeniyse insanların geleneksel medya organları yerine, içeriği kendilerinin oluşturduğu mecraları tercih etmek istemesidir.

Sosyal medya pazarlaması hemen her ürün ve hizmet grubu için uygundur. Geleneksel reklam modelleriyle karşılaştırıldığında daha geniş bir kitleye kişisel bir deneyim olarak sunulur. Bu özelliğinden dolayı sosyal medya pazarlama kampanyaları düşük bütçeyle daha çok potansiyel müşteriye ulaşma şansına sahiptir. ABD’de yapılan seçimlerde en aktif pazarlama kanadı olarak sosyal medyanın kullanılıyor olması, sosyal medya pazarlamasının ne denli nüfuzlu olduğunu açıklamanın en kolay örneğidir. Her ürün ve hizmet grubuna uygun sosyal medya stratejisi belirlendikten sonra düşük bütçeler kullanılarak pazarlama yapılabilir. Özellikle gerilla pazarlama yöntemi ve viral reklamlar, sosyal medyanın başlıca öne çıkan şövalyeleridir. Bu, her iki reklam yöntemiyle düşük bütçelere rağmen geleneksel medyadan elde edilmeyecek kadar yüksek geri dönüşler elde edilebilir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlaması

Herhangi bir ürün veya hizmetin sosyal medya aracılığıyla pazarlanmadan önce bir stratejinin belirlenmesi ve bu strateji doğrultusunda hareket edilmesi gerekir. Zira, geleneksel reklam modellerinin aksine sosyal medyada başarılı olmak daha kolay olmasına karşın ince hesaplar ve nokta atışı yapabilmek önemlidir. Her ürün veya hizmete aynı sosyal medya stratejisiyle yaklaşmak, bir giyim mağazasının her müşterisine -yakışsa da yakışmasa da- tek tip ve tek beden ürünler sunmasına benzer. Her ürün veya hizmet, kendi içerisinde eşsizdir ve bu eşsiz noktalar göz önünde bulundurularak sosyal medya stratejisi belirlenmelidir.

Sosyal medya pazarlamasının kilit noktası pazarlamayı tezgaha koymak değil, satacak bir sosyal medya stratejisiyle ürünü doğru tezgaha yerleştirmeyi başarmaktır. Bunun için hedef ürün veya hizmete ilişkin istatistik araştırması yapılmalı, tüketicilerin hangi kanalları tercih ettiği araştırılmalıdır. Örneğin hedef kitlenizin %70’i Instagram’dayken, sağlam bir sosyal medya stratejisiyle %30’luk kitlenizin yer aldığı Facebook’u hedeflediğinizde yanlış pazara tezgah açmış olursunuz. Bu kanalları doğru belirlemek için önce ürün veya hizmetinizi yeterince tanımalı ardından hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Hedef kitlenizi belirlediğinizde ise olası bir pazarlamayı hangi kanal veya kanallar üzerine yoğunlaştırmanız gerektiğine karar vermeniz gerekir.

Ürün ve hizmetlerin kitlesi daima tek bir sosyal medya platformuna yığılma eğilimi göstermezler. Biraz önceki verdiğimiz %70 - %30 örneğindeki gibi bazen dengesiz bazen ise dengeli bir dağılım söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda kârlılık gözetilerek hangi platformdan en iyi dönüşün yakalanabileceği hesaplanmalıdır. Sosyal medya pazarlama stratejisi için tüm bu verileri elde ettiysek, şimdi işin en zor kısmı olan pazarlama = içerik denklemi üzerine çalışabilirsiniz.

Bu bölüme kadar yaptıklarımız yalnızca doğru kitleyi doğru yerde hedeflemekten ibarettir. Bunu bir nevi ürünlerimizi satmak için doğru pazara tezgah kurmamız gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki, doğru pazar ve doğru tezgahta olmak yanlış ürününüz olduğu sürece satmayacaksa sosyal medya pazarlaması için de aynı geçerlilikten söz edebiliriz. Ürün veya hizmetin doğru içerikle kullanıcılara sunulması, tüm denklemin kaderini belirleyen “x” tir. X’i bulmak ise elde ettiğiniz tüm verilerin yanı sıra kendi yeteneğinizi ve kreatif yanınızı kullanmaktan geçer.

Sosyal medya stratejisinin X’ini bulmak, en az önceki hayat memat arz eden değerlerimizi yakalamak kadar önemlidir. Kişiselleştirilmiş içerikler sunmak adına elde ettiğimiz tüm verileri ortaya koyarak büyük resimden yola çıkmalıyız. Bazı kitleler için kreatif içerikler ve benzersiz fikirler tutarken, bazılarında kamu spotunu andıran içerikler daha yüksek etkileşim alabilir. Bunu iyice analiz etmeli ve sosyal medya stratejinizin eksiksiz olduğundan emin olduğunuzda pazarlama eylemi için kollarınızı sıvamalısınız.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması koltuğunda artık tek başınıza oturmuyorsunuz. Rekabetin düşük olduğu veya giriş seviyesinde yapılacak sosyal medya pazarlamalarında tek başına kendi yetenekleriniz ve deneyiminiz yeterli olabilir. Fakat rekabetin yüksek olduğu alanlarda sosyal medya pazarlaması konusunda kendini yetiştirmiş bir uzmandan yardım almanız gerekecektir. Bir sosyal medya pazarlama kampanyası için kollarınızı sıvamadan önce, bir üst başlıkta bahsettiğimiz sosyal medya stratejisi temelleri üzerine detaylıca düşünmeniz gerekiyor. Sosyal medyada hedefi 12’den vuran bir kampanyaya imza atmak için gelişigüzel hareketler yerine bir strateji doğrultusunda hareket etmeniz gerekir.

Stratejinizi belirledikten sonra, büyük oranda ilerleyeceğiniz yolun viraj çizgileri belirmiş olacaktır. Yine de sosyal medya pazarlaması örnekleri ve birkaç alışılagelmiş pazarlama metodu için aşağıdaki adımlara göz atmak isteyebilirsiniz.

Sosyal haber siteleriyle sosyal medya pazarlaması

İnternette ansızın karşınıza çıkan, girdiğinizde çıkmayı düşünmediğiniz internet sitelerini düşünün… Bunlar genellikle sosyal haberleriyle ilgimizi nakavt etmeyi başaran sosyal haber ve liste siteleridir. Bu tarz sitelerden yapacağınız içerik pazarlaması metoduyla insanlara faydalı içeriklere iliştirilmiş kendi reklamınızı sunabilirsiniz. Hatta içeriğinize kreatiflik serpiştirerek tıpkı şunun gibi viral olma ve yıllarca hatırlanma şansı yüksek içerikler oluşturabilirsiniz.

Bloglar ile sosyal medya pazarlaması

Vloglardan sonra blogların kan kaybettiği kesin, yine de insanlar vlog’ları aklında olmayan içerikler için ziyaret ediyor. Bir sorunun çözümüne ulaşmak istediğinizde top, otomatik olarak blogların sahasına düşüyor. Örneğin yeni almak istediğiniz bir kitap, izlemek istediğiniz bir film hatta almak istediğiniz yeni bilgisayar hakkında incelemelere ulaşmak için bir blogun sayfasına düşmeniz işten bile değil.

Haliyle bloglar sosyal medya pazarlamasının hala bel kemiğini oluşturuyor. Bu tanıtım yazılarınız sayesinde Google gibi arama motorlarına yönelik SEO bazlı çalışmalar da yürütebileceğiniz için bloglar aracılığıyla yapacağınız sosyal medya pazarlaması ürün ve hizmetlere değer ve viral olma şansı sunuyor. Bunlara bir de tanıtım yazılarının uzun vadeli olduğu yadırganamaz gerçeğini eklemeyi unutmayalım.

Markanın kendine ait bir blogunun olması da etkili bir sosyal medya pazarlamasıdır. Bir otomobil üreticisi olduğunuzu düşünün… Otomobilinizi diğerlerinden farklı kılan yönleri, avantajları ve tüketicilere hangi tip otomobil satın almaları gerektiğine dair içerikler yayınladığınız blogunuz olsun. Bu blogunuz yardımıyla potansiyel müşterilerinize erişebilir ve tüketicileri devamlı müşteriniz haline getirebilirsiniz.

Instagram ile sosyal medya pazarlaması

Instagram birçok marka için büyük bir kitleye ulaşmanın en sancısız yolu. Instagram’da kullanıcıların içerikleri takip etmesi, diğer sosyal medya platformlarına oranla daha kolay. Tabiatıyla bu avantaj, Instagram’ı sosyal medya pazarlaması için enfes bir platform haline getiriyor. Üstelik Instagram’da başarılı bir pazarlama senaryosunu takip ettiğinizde viral olma şansını yakalamanız daha kolay. Zengin reklam seçenekleri haricinde içeriklerinizi keşfet menüsüne düşürerek, dün markanızı kimse bilmiyorken, bir gün sonra markanızın milyonlarca kullanıcının hatırında kalmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram’a eklenen yeni satış modülleriyle birlikte platformun sosyal medya pazarlaması için elverişli topraklara dönüştüğü bir gerçek. Eğer ürün ve hizmetleriniz için Instagram’ın doğru ve müşteri kitlenizin yer aldığı platformlardan biri olduğu düşünüyorsanız, bu platform üzerine mutlaka sosyal medya çalışması yapmalısınız.

Facebook ile sosyal medya pazarlaması

Facebook, kullanıcı payının bir kısmını rakiplerine kaptırmış olmasına rağmen doğru kitle kullanıldığında hala altın madeni olabilir. Facebook’da yapmanız gereken tek şey içeriklerinizi doğru denkleme göre üretmek ve ardından doğru reklam modellerini tercih etmek. Facebook, reklam seçenekleri açısından en geniş çeşitliliğe sahip olan platform. Bu özelliği onu sosyal medya pazarlaması için harika bir aday haline getiriyor.

Doğru içerikleri oluşturduğunuzda doğru reklam bütçesini kullanarak Facebook sayfanıza hayranlar kazandırabilir, hazırladığınız gönderilerle internet sitenize trafik çekebilir, viral reklamlarla markanızın sosyal bilinirliğini arttırabilirsiniz.

Twitter ile sosyal medya pazarlaması

Büyüyen kullanıcı kitlesiyle Twitter hemen her marka için olmazsa olmaz bir platform. Daha resmi kalıyor olmasına bakmayın, Twitter’da yaptıklarınızın kolayca dilden dile dağılarak viral olma şansı var. Nitekim Twitter, RT adı verilen bir gönderinin başka biri tarafından tüm takipçilerince görülecek şekilde paylaşımıyla hayat buluyor. Hazırladığınız içerik ne kadar çok kullanıcı tarafından RT edilirse, içeriğinizin insanlardan insalara dağılım göstermesi o kadar hızlı olacaktır.

Söz konusu sosyal medya olduğunda Twitter adeta kıldan yapılmış ince bir köprü. Doğru strateji ve doğru ağzı kullanarak kitlenizle uyuşan frekansı tutturmak ise işin püf noktası. Bunları bir de Twitter’ın reklam modelleriyle desteklerseniz, Twitter’da parmakla gösterilecek örnek bir sosyal medya pazarlama örneği ortaya çıkarabilirsiniz.

YouTube ile sosyal medya pazarlaması

Viral olmanın odağında kalması ve milyonlarca insanın aşinalığıyla, YouTube sosyal medya pazarlamasının açık ara en önemli ayağı. Influencer Marketing desteğiyle markanızı, ürün ve hizmetlerinizi doğrudan hedef kitlenizdeki kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. Ne var ki, YouTube üzerinden yapılacak sosyal medya pazarlamalarının diğer platformlara kıyasla daha pahalıya mâl olacağı gerçeğini gözden kaçırmamalısınız.

YouTube’u sadece başka kullanıcılar üzerinden yapacağınız reklamlar olarak kafanızda resmetmeyin. Başarılı bir YouTube kanalı oluşturup, kanalınızı diğer sosyal medya profillerinizle destekleyerek tamamen organik ve pazarlamaya açık kitle edinebilirsiniz. Apple’ın “I’am a Mac” veya Microsoft’un “I’am a PC” gibi viral serileri bu konuda size fazlasıyla fikir verecektir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.