reklamsmm panel

Çözünürlük Nedir? Fotoğrafta ve Telefonda Çözünürlük Nedir?

Çözünürlük Nedir? Fotoğrafta ve Telefonda Çözünürlük Nedir?

Çözünürlük (Resolution), bir görüntü içindeki nokta veya piksellerin sayısını belirten değerdir. Bilgisayar ekranı, telefon ve diğer dijital ekranlarda görüntülenebilen tüm görseller piksel adını verdiğimiz küçük noktalardan oluşurlar. Bu noktaların sayısı bazen binlerceyken bazen milyonlarca olabilir. Bir görüntünün piksel sayısının daha fazla olması, görüntünün çözünürlüğünün yüksek olduğu anlamına gelir. Daha yüksek çözünürlüklü görseller ise daha gerçekçi ve berrak görünürler.

Yüksek çözünürlüklü cihazlara sahip olmak, kalite oranı yüksek medyaları oynatırken tam performans ve verim almamıza yardımcı olur. Tabii bu uyumun yakalanabilmesi için cihazın ekran çözünürlüğünün yanı sıra, medyanın çözünürlüğü de aynı oranda önemlidir. Eğer cihazınızın ekran çözünürlüğü yüksek olmasına rağmen izlediğiniz medyanın çözünürlüğü düşükse yeteri kadar kaliteli görüntüleyemezsiniz. Hatta bazen tam uyumu yakalamak için görüntüyü ekran üstünde küçültmeniz bile gerekecektir.

Fotoğrafta Çözünürlük Nedir?

Dijital bir resim, video veya fotoğrafta çözünürlük, o görselin oluşturulurken sahip olduğu piksel sayısına dikkat çeker. Çoğunlukla MP (megapiksel) ile ifade ettiğimiz görsellerde milyonlarca piksel vardır. Örneğin, 1 MP’lik bir görselin içinde 1 milyon megapiksel bulunur. 18 MP bir görüntüde ise bu oran tam 18 kat daha fazla, yani 18 milyona eşittir.

Daha yüksek çözünürlük demek dijital fotoğraf ve videolar için daha yüksek kalite demektir. Alışılagelmiş şekilde daha yüksek MP yüksek çözünürlük anlamına gelmesine rağmen bu, her zaman MP değeri yüksek kameranın daha iyi çekim yapabileceği anlamına gelmez. Kameraların kaliteli fotoğraf ve videolar yakalamasında megapikselin yanı sıra kullanılan lens, yazılım ve diğer donanımlar gibi birçok kriterin payı vardır.

Telefonda ve Bilgisayarda Çözünürlük Nedir?

Telefon ve bilgisayarda ekran çözünürlüğü, o aygıtın ekranının içinde barındırdığı piksel sayısını belirtmek için kullanılır. Belirtilen piksel sayısı ekran üzerinde yatay ve dikey olmak üzere yayılmıştır. Örneğin, 800 x 600 çözünürlükteki bir ekran: 800 piksel yatay, 600 piksel ise dikey düzlemde barındırır. Bu ekranın toplamda barındırdığı piksel sayısı ise çözünürlüğün çarpımı sonucunda basitçe elde edilebilir. 800 x 600 ekran çözünürlüğüne sahip bir telefon veya bilgisayarın toplamda size sunabileceği piksel sayısı 480.000’e eşittir. Bu rakamı 800 ile 600’ün çarpımıyla elde ettiğimizi tekrar hatırlatalım.

Televizyonda Çözünürlük Nedir?

Bir ekstra olarak televizyonlarda çözünürlüğün ne olduğundan da bahsetmemiz gerekebilir. TV ekranlarında çözünürlük standart aygıtlardan biraz daha farklı işler. Çünkü TV ekranında önemli piksel sayısı yerine yoğunluğudur. Bir başka deyişle TV ekranında önemli olan PPI değeridir. 2018 ile birlikte TV ekranlarının çoğu 720p, 1080p ve 2160p olarak adlandırdığımız yüksek kaliteli görüntü çözünürlüklerine göre üretilmektedir. İzleyeceğiniz medyaların kalitesini göz önüne alarak, hangi çözünürlüğe sahip bir televizyonu satın almanız gerektiğini kolayca hesaplayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al