Giriş Yap / Kayıt Ol

X.Org Server, X Windows System için kullanılan bir görüntü sunucusudur (Display Server). X.Org kuruluşu tarafından geliştirilen X.Org Server, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir sunucudur. X.Org Server’in kullanıcı tarafındaki Xlib ve XCB gibi popüler protokoller kullanılabilir.

X.Org Server esasen Unix ve Unix-türevi işletim sistemlerinde x86 mimarisi için tasarlanmıştır. Bugün ise X.Org Server çeşitli donanımlar ve işletim sistemleri üzerinde çalışabilmektedir. Buna Intel X86 (IA32) ve Intel IA64 gibi popüler seçenekler dahildir. X.Org Server ile kullanıcılar genelde Unix ve Linux platformlarında karşılaşmaktadır. X.Org Server’in yardımıyla Linux platformlarının ayrılmaz birer parçası olan KDE, Gnome ve CDE masaüstü ortamlarının oluşturulması sağlanmaktadır.

X.Org Server

X.Org Server’ın sistem üzerindeki görevi bilgisayarın grafik arayüzünün çalıştırmaktır. X.Org Server’ın yardımıyla sistem çeşitli programlarla birlikte çalışarak client ile kullanıcı yazılımları arasındaki veri aktarımını sağlar. X.Org Server ile kullanıcıların ekrana yansıdığında göreceği grafik çıkışı istekleri gerçekleştirir. Bu sunucu aynı zamanda kullanıcının fare ve klavye girişlerini takip ederek Client uygulamasına aktarır.

İstemci taraflı çalışma düzenine sahip olan sunucu, iletişim protokolü olarak transparan ağları kullanarak sunucu ve istemcinin aynı veya farklı bilgisayarda çalışmasını sağlar. X.Org Server’un çalışması için istemci ve sunucu arasında mimari farklılıkların olması bir sorun değildir. İstemci ve sunucu arası iletişimler tünelleme adı verilen veri şifreleme mekanizması kullanılarak gerçekleştirilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.