Giriş Yap / Kayıt Ol

Zombi bilgisayar, bir internet korsanı tarafından internete bağlı bir bilgisayarın virüs yada truva atı yardımıyla ele geçirilmesi ve bu bilgisayarın sahibinin haberi olmaksızın kendi faaliyetleri için kullanmasıdır. İnternet korsanlarının zombi bilgisayarlara ihtiyaç duymasının birçok nedeni olabilir. Yaygın olarak korsanların zombi bilgisayarlara ihtiyaç duymasının en önemli nedenleriyse kendilerini tehlikeye atmadan işlemleri gerçekleştirebilmek veya oluşturacağı saldırı ağına yeni üyeler eklemektir.

Zombi Bilgisayar

Gerçek birer internet korsanı olarak tanımlayabileceğimiz profesyonel kişiler, her ne kadar VPN ve Proxy gibi araçlar kullanılırsa kullanılsın yasal mercilerin kendilerine erişme ihtimallerinin daima var olduğunun farkındadır. Bu nedenle gerçekleştirecekleri eylemleri masum insanların bilgisayarları üzerinden gerçekleştirerek kendilerini gizlemeyi daha uygun görürler. Böylelikle hem internet korsanı kendisini gizlemek için uğraşmak ve ekstradan çaba sarf etmek zorunda kalmayacak hem de hedef şaşırtma yöntemi sayesinde ulaşılmaz olacaktır.

Zombi bilgisayarlara ihtiyaç duyulmasının bir diğer nedeni de büyük çapta DDoS, yani servis aksatma saldırılarının gerçekleştirilmesidir. DDoS tipi saldırılarda ne kadar çok kullanıcı saldırının hareketlerini tekrar ederse karşı servise verilecek zarar da o derecede büyük olacaktır. Tek başına bir bilgisayar bu tür saldırılarda yetersiz olacağı için internet korsanlar binlerce hatta on binlerce bilgisayarı ağlarına katarak yıkıcı saldırıları gerçekleştirirler.

Zombi Bilgisayar Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarınızın bir zombi bilgisayara dönüşüp dönüşmediğini anlamak her zaman sanıldığı kadar kolay olmayabilir veya internette yer alan onlarca kaynakta anlatıldığı gibi komut satırından uygulayacağınız tek bir satırlık sorgulamalar size net yanıtları vermeyebilir. En genelden başlayacak olursak, bir bilgisayarın zombi bilgisayara dönüştüğünü anlamanız için şu belirtilerden bir veya birkaçı yeterli olacaktır;

 1. Bilgisayarınız üzerinde bir değişiklik yapmamış olmanıza karşın, bilgisayarınızda hiçbir program çalışmadığı anlarda bile çok düşük performans sezinlersiniz. Bunun nedeni internet korsanlarının bilgisayarınızı saldırı yapmak için kullanıyor olması ve ağ ile ilgili işlemler gerçekleştiriyor olmasıdır. Sadece bilgisayarınızın performansı üzerinden tekil bir yargıya varamayız. Bu belirtiden emin olmak için internet hızının da ekstrem seviyede yavaş olduğundan emin olmanız gerekir.
 2. Açıklanamayan ve tamamen anlamsız alınan hata mesajları bilgisayarınızın zombi bir bilgisayar olduğunun diğer göstergesi olabilir. Hata mesajlarınızı mutlaka internet üzerinden kontrol edip, kaynağını öğrenmeyi ihmal etmeyin.
 3. Bilgisayarınız sürekli olarak ve manasız şekilde donuyorsa bir zombi bilgisayara dönüşmüş olabilir.
 4. Bilgisayarınızda yapmadığınız değişikliklerin meydana geldiğini fark ederseniz bilgisayarınızın bir zombi bilgisayar veya kuvvetle muhtemel virüslü olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin internet korsanı Facebook’dan bir bağlantı paylaşılmış olabilir veya sizin göndermediğiniz bir mail hesabınızdan gönderilmiş olabilir.
 5. Bilgisayarın açılış ve kapanış süreleri bilgisayar, zombi bilgisayara dönüştüğünde normalde olduğundan çok daha uzun olabilir.
 6. Bilgisayarınızın sabit disk alanı, siz kullanmamış olmanıza karşın dolabilir.
 7. İnternet tarayıcınız sıklıkla ortada bir neden olmaksızın çökebilir.
 8. Bilgisayarız popüler güvenlik sitelerine girmek veya güvenlik yazılımlarını yüklemek için size izin vermediğinde değişik hatalar meydana geldiğinde bilgisayarınız bir zombi bilgisayara dönüşmüş olabilir.

Zombi Bilgisayar Temizleme

Zombiye dönüşen bir bilgisayarı kurtarmanın tek çözümü işletim sisteminizi tekrardan kurmak değildir. Bilgisayarınızı tekrardan eski haline getirmek ve güvenli tutabilmek adına uygulayabileceğiniz daha pratik veya kullanışlı yöntemlerde vardır;

 • Eğer bilgisayarınızda yüklü değilse mutlaka iyi bir test derecesi almış antivirüs ve anti-spyware tarama özelliğine sahip güvenlik programı kurun. Bu program aracılığıyla bilgisayarınızın tüm diskleri dahil olacak şekilde detaylı bir tarama işlemi gerçekleştirin. Bu tip malware yazılımlar ustaca gizlenmiş olabileceği için bu işlemi en az birkaç güncel programla denemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Bu tür zombiler genellikle hiç aklınıza şüphe getirmeyecek güvenlik yazılımlarının içerisine saklanabilir. Eğer bilgisayarınızda adı sanı duyulmamış veya ilaçlı diye tabir edilen bir güvenlik yazılımı yer alıyorsa ve bu güvenlik yazılımı ücretsizce hemen kaldırın.
 • Bilgisayarınızın kişisel güvenlik duvarının koruma seviyesini maksimum olacak şekilde ayarlayın. Böylece güvenlik duvarı bilgisayarınızdan yapılacak yetkisiz ve zararlı işlemleri hemen algılayıp, duruma müdahale edebilme şansına sahip olacaktır. Özellikle tüm dışarı giden trafiği bu tür bir güvenlik duvarı aracıyla kontrol etmeniz son derece önemlidir.
 • Bilgisayarınızın güvenlik yazılımlarının şüpheli olarak gördüğü her bir dosyayı adıyla birlikte internette arayıp, hakkında bilgi sahibi olun. Eğer gerçekten malware yani zararlı bir dosyaysa silin ve silme işlemi tamamlandığında bilgisayarınızı yeniden başlatıp, türevi dosyaların tekrardan silinmesini sağlayın. Bu tür zararlı yazılımlar benzer isimlerle tekrar tekrar karşınıza çıkabilir.
 • Eğer bilgisayarınızın bir zombi bilgisayar olduğundan eminseniz ve tamamen güvende olmayı istiyorsanız, bilgisayarınızın tüm sabit disk verilerini ve flash belleklerinizi biçimlendirin. Farklı ve güvenli bilgisayarda kurtardığınız dosyalarınızı tarayın ve bilgisayarınıza temiz bir işletim sistemi kurun.
 • Bilgisayarınızı bir kere temizledikten sonra lisanssız veya kırılmış hiçbir yazılımı asla ama asla kullanmayın. İllegal olan hiçbir yazılımı kullanmamak ve bilgisayarınızda çalıştırmamak sizi her zaman maksimum güvenlik seviyesinde tutacaktır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.