Giriş Yap / Kayıt Ol

Deepin, Debian tabanlı ve açık kaynaklı ücretsiz bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır. Çinli gelişticilerinin emeklerinin sonucunda ortaya çıkan Deepin OS, 15. sürüme kadar Ubuntu tabanını kullanmış ancak 15. sürümden sonra Ubuntu kalıntıları sistemden ayıklanarak Debian üzerinde yeniden temellendirilmiştir. Yeni dünyanın Linux dağıtımlarına uygun olarak şık bir kullanıcı grafik arayüzüne sahip olan Deepin, tüm bilgisayar kullanıcılarına kullanıcı dostu, stabil ve güvenli bir Linux işletimi sistemi sunmayı amaçlamaktadır.

Deepin’in farklı isimler altında devam eden sürükleyici bir OS hikayesi var. 2008 Yılına kadar Hiweed Linux adı altında yayınlanan dağıtım, 2008’den sonra Deepin olarak isimlendirilmiştir. 2011 yılında Sogou, WPS ve Maxhton gibi ortaklıklara imza atan Deepin, günümüzde ise düzenli çalışanları olan bir ekip tarafından geliştirilmekte, ticari kullanımlar için ücretli destek sağlamaktadır.

Deepin

“Kendi içinde yeni bir dünya” olarak tanımlayabileceğimiz Deepin OS, son kullanıcıların gündelik işlerinde faydalanabileceği kendi işletim sistemine has çözümlere sahip. Kullanıcıların yazılımlara kolayca erişebilmesi için bir Deepin Store, ekran görüntülerini alabilmeleri için Deepin Screenshot, birçok dosya formatındaki müziklerini oynatabilmeleri için bir Deepin Music, film ve videolar için Deepin Movie gibi kendi ekosisteminin yazılımlarına sahiptir. Ayrıca sistemin genelini kontrol edebileceğiniz bir “Control Panel” Deepin’de kullanıcılarını bekliyor.

Deepin’in birincil önceliği kullanıcı dostu olmak ve bir Linux işletim sistemi dağıtımının en az milyar dolar bütçeleri olan şirketlerinki kadar kaliteli arayüz tasarımına sahip olabileceğini ispatlamaktır. Şık ve zarif tasarımı nedeniyle Deepin OS birçok kullanıcı için Windows ve popüler diğer işletim sistemlerinin yerini kolayca alabilecek bir dağıtımdır.

Deepin OS Kurulumu

Deepin OS’in kullanıcı dostu yaklaşımı bizi ilk olarak kurulum aşamasında karşılıyor. Son kullanıcıdan deneyimli kullanıcıya dek herkese hitap eden Deepin OS, zorlanmadan kurulabilecek basit bir kurulum sihirbazına sahip.

Deepin OS’i kurmak için gerekli olan ISO dosyası kaynaklarına bir alt başlığımız olan Deepin OS İndir bölümünden erişebilirsiniz. Deepin OS’in kurulumu için daima “multi language” olarak adlandırılan çok dilli kurulum paketlerini tercih edin. Aksi takdirde Çince kurulum ekranı üzerinden kurulumu tamamlamak zorunda kalabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi Deepin OS’in Türkçe dil desteği mevcuttur.

Deepin OS’i indirdikten sonra bir USB veya DVD kullanarak ISO dosyasını bootable biçimde yazdırın. Bu aşamda dilerseniz Rufus veya UNetbootin gibi basit ve kullanışlı bir programdan yardım alabilirsiniz. Kurulum medyası üzerinden sisteminizi başlattığınızda sizi aşağıdaki gibi bir kurulum ekranı karşılayacaktır.

İlk adımda elbette dil seçimi yapmamız istenecek. Biz kuruluma İngilizce devam edeceğiz ancak siz dilerseniz Türkçe seçeneğine tıklayarak kurulum ve sisteminizin Türkçe kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Deepin

İkinci adımda kurulum yardımcımız bizden kullanıcı adı, bilgisayar adı ve yönetici şifresi belirlememizi isteyecektir. Boşlukları doldurduktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Deepin

Kurulumun üçüncü ekranı size diskinizi bölümlendirme şansı sunacak. Doğrudan diskinizin tümündeki verilerin silinmesi ve Deepin OS’in kurulmasını istiyorsanız pek bir şey yapmanıza gerek yok. Bu bölümde dilerseniz farklı bir disk bölümü oluşturabilir ve hatta takas alanınızı (swap) yapılandırabilirsiniz.

Deepin

Son adımı tamamladığıysak artık arkamıza yaslanıp Deepin OS’in kurulum sihirbazının bizim için kurulumu tamamlanması bekleyebiliriz. Kurulum işlemi tamamen sona erdiğinde bir uyarı penceresi açılarak sistemin başarıyla yüklendiğini ve sistemi kullanmaya başlamak için yeniden başlatmamız gerektiğini bildirecektir.

Deepin

Deepin İndir

Deepin, 15. sürümüyle birlikte ciddi değişikliklere sahne olan bir işletim sistemi haline geldi. 15. sürüme kadar Ubuntu altyapısını kullanan sistem, sonradan Debian’a geçiş yaptı ve 32-bit sürüm desteğini kaldırdır. Dolayısıyla Deepin’i artık yalnızca 64-bit bilgisayarlarınıza kurabilirsiniz.

Buraya tıkladığınızda Deepin’in resmi indirme sayfasını ulaşacaksınız. Doğrudan Deepin sunucuları üzerinden ISO dosyanızı indirebileceğiniz gibi Google Drive, Mega.nz, SourceForge veya Baidu kaynaklarından birini kullanarak indirebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.