Giriş Yap / Kayıt Ol

Baidu (Inc), 18 Ocak 2000 yılında kurulan ve şuan Beijing şehrinde yer alan Baidu Kampüs merkezli, Çin web servisleri firmasıdır. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Baidu, Çin’de yayın yapmakta olan internet siteleri için bir arama motoru, ses dosyası servisi ve görsel servisi sunmaktadır. Vikipedi benzeri online bilgi ansiklopedisi ve forumu olan Baidu Baike’de dahil olmak üzere Baidu’nun internet kullanıcılarına sunduğu toplamda 57 popüler internet servis bulunmaktadır.

Baidu’nun Çinli internet kullanıcılarına sunduğu birçok servis bulunuyor olmasına karşın en öne çıkan servisleri Baidu arama motoru ve Baidu Browser adındaki internet tarayıcısıdır. 2000 Yılında şirket Çin vatandaşı olan Robin Li ve Erix Xu tarafından yasallaştırılmış ve resmileştirilmiştir. Google’ın Çin’deki faaliyetlerinin yasal nedenler gerekçesiyle durdurulmasının ardından Baidu’nun arama motorunun Çin’de önü açılmış ve Baidu kısa süre içerisinde dünyanın en popüler arama motorlarından biri haline gelmiştir.

Baidu

2016 Yılının Aralık ayı verilerine göre Baiudu’nun arama motoru sayfası Alexa sıralamasında ilk 10’a girmeyi başarmış ve hatta 4. sıraya yükselmiştir. 2010’un son çeyreğinde açıklanan resmi verilerine göre Baidu’nun arama motoru veri tabanında 740 milyon internet sayfası, 80 milyon görsel ve 10 milyon multimedya dosyası yer almaktaydı.

Baidu Browser

Baidu Browser, Baidu firması tarafından geliştirilen ve alt yapı olarak Chromium platformundan faydalanan hızlı ve son derece hafif, gelişmiş özelliklere sahip internet tarayıcısıdır. Baidu Browser’ın hem masaüstü hem de Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen iki farklı sürümü bulunmaktadır. İnternet kullanıcılarının güven içerisinde sörf yapmasını amaçlayan Baidu Browser tümüyle ücretsiz olarak dağıtılmakta ve Baidu arama motoru varsayılan olarak kullanılmaktadır. Türkçe seçeneği henüz sunulmuyor olmasına karşın Baidu Browser’ın İngilizce sürümü bulunmaktadır.

Baidu Browser’ın Masaüstü Sürümünün Öne Çıkan Özellikleri;

  • İnternet tarayıcısındaki sorunlarını giderebilen Baidu Doctor yardımcısı özelliği
  • Yakın zamanda kapatılan sekmelere kolayca kurtarabilme
  • İnternet tarayıcısı üzerinden tüm sayfa veya sayfanın belli bölümünün ekran görüntüsü alabilme
  • Tut ve sürükle özelliği sayesinde istediğiniz videoları farklı sekmelere taşıyabilme ve oynatma işlemini devam ettirebilme

Baidu Browser’ın Android Sürümünün Öne Çıkan Özellikleri;

  • Hafif ve sade tasarım arayüzü
  • Android 2.1 üzeri tüm cihazlarda kullanılabilmesi imkanı
  • Diğer internet tarayıcılarana oranla %30’a varan hızlı çalışma ve daha az kaynak tüketme avantajı
  • Dahili sıkıştırma özelliği sayesinde %90 oranında veri tasarrufu
  • Tarayıcı içinden ekran altınısı yapabilme imkanı
  • Güç tüketimini azaltan ve göz rahatsızlığını ortadan kaldıran gece modu özelliği

Baidu Virüsü

Başta Baidu PC Faster olmak üzere Baidu şirketi tarafından sağlanan birçok yazılım bulunuyor. Bu yazılımlar ücretli birer yazılım olmasına karşın çoğu zaman bilgisayar kullanıcıları tarafından ücretsiz yazılımlarla birlikte bilgisayarlara kuruluyor. Eğer bilgisayarınızda Baidu ile ilgili bir yazılım bulunuyorsa bu yazılımı doğrudan Denetim Masası > Program Ekle veya Kaldır menüsü üzerinden bilgisayarınızdan kaldırabilmeniz mümkündür. 

Genel olarak Baidu’nun ürettiği yazılım ve servisler bilgisayar kullanıcıları için herhangi bir risk teşkil etmiyor. Yine de bazı internet korsanları insanların bu algıyı kendi amaçlarına alet etmek için virüslerine bir Baidu servisi süsü verebiliyor. Bu nedenle öncelikle bilgisayarınızda yüklü olan Baidu servisi hakkında internetten birkaç dakikalık araştırma yaparak bu servisin gerçek bir servis olup olmadığını doğrulayın. Eğer servis gerçek bir servis değilse veya olması gerekenden farklıysa o hade bilgisayarınıza bir virüs tehlikesi altında olabilir.

Bu durumda yazılımı bilgisayarınızdan kaldırmanız tek başına yeterli olmayacaktır. Bilgisayarınıza indireceğiniz tam sürüm ve derinlemesine bilgisayar taraması gerçekleştirebilen bir güvenlik yazılımıyla da tüm bilgisayarınızda zararlı dosya taraması yaptığınızdan emin olmayı unutmayın.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.