Giriş Yap / Kayıt Ol

Ev ağı (Home Network), bir evin içindeki tüm bilgisayar, mobil aygıtlar ve yazıcı gibi cihazların dahil olduğu ve internet bağlantısının paylaştırıldığı bir türüdür. Ev ağı, aynı ortamdaki birden fazla cihaza internet bağlantısı paylaştırmak ve gündelik ihtiyaçları kolayca halletmek için kullanılır. Kurulan basit bir ev ağı yardımıyla bilgisayarlar arasında dosya alışverişi gerçekleştirilebilir, yazıcıya görev talimatı gönderilebilir ve diğer cihazlara erişim ya da çeşitli fonksiyonlara erişilebilir. Ev ağını bir standart olan LAN veya WLAN bağlantısına benzerlik gösterir.

Ev ağının kurulmasının birincil amacı internet bağlantısını aynı ev içindeki birden fazla cihaza paylaştırılmasıdır. Bugün aslında birçoğumuz kullandığımız modem ve router’ların yardımıyla birer ev ağına sahibiz. Bazen LAN bağlantısı yardımıyla bazen ise Wi-Fi bağlantısını kullanarak bu ağa dahil oluyor ve diğer cihazlarımızın da internet bağlantısından faydalanmasını sağlıyoruz. Tüm cihazlarımız Router’a bağlandığında dolaylı olarak birbiri arasında bir köprü oluşmuş oluyor. Bu köprünün yapılandırılmasının bir sonucu olarak ev ağları ortaya çıkıyor.

Ev Ağı

Bir ev ağının oluşturulması için her zaman internet bağlantısına gerek yoktur. İnternet bağlantısı olmasa bile bir Router yönlendiricisi yardımıyla bilgisayar ve diğer mobil cihazların birbirine erişebileceği bir ev ağı bağlantısı yapılandırabilirsiniz. Kablolu bağlantı üzerinden ev ağını yapılandırdığınız Windows’un içindeki dahili ağ yapılandırma menüsü kullanabilirsiniz. Bu menüye “Ağ ve Paylaşım Merkezi” yardımıyla erişebilirsiniz.

Şayet kuracağınız ev ağı için Wi-Fi bağlantısını tercih ediyorsanız mutlaka bir kullanıcı adı (SSID) ve parola ataması yapmalısınız. Böylece ağınıza sizin izin verdiğiniz cihazlar dışında diğer cihazların katılmasını engelleyerek ev ağınızı güvenli bir özel ağa dönüştürebilirsiniz.

Temelde basit ihtiyaçlar için kullanılmasına rağmen ev ağı kullanarak merkezi bir ev sunucusu da oluşturulabilmektedir. Kurulan bu sunucu yardımıyla Webmaster’lar internet projelerini geliştirilebilir ve sunucularına doğrudan ev ağı üzerinden erişim sağlayabilirler. Bazı kullanıcılar ise ev ağına düzenli dosya paylaşımı & aktarımı için ihtiyaç duyabilirler.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.