Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Google News, Google’ın kullanıcılara onaylanmış ve kalite yönergelerine uygun içerikleri ulaştırmak için oluşturduğu bir içerik servisidir. İlk defa bilgisayar kullanıcıları için 2002 yılında sunulan servis, mobil kullanım trendinin oluşmasıyla birlikte tablet ve mobil cihazlar için de 2006 yılında uyumlu hale getirilmiştir. On binlerce internet sitesinin yer aldığı Google News sayesinde haber içerikleri doğrulanmış internet siteleri tarafından internet kullanıcılarına en hızlı şekilde ulaştırılmaktadır.

Google News'e kayıtlı internet sitelerinin yayınladığı içerikler SERP sayfasında ayrı bir manşet bölümü ve sıralama biçiminde gösterilerek diğer içeriklerden ayrılırlar. Bu özellik sayesinde Google News’e kayıtlı internet siteleri daha çok trafik elde etme avantajını elinde tutarken, kullanıcılar da kolayca güncel haberlere ulaşmanın avantajını yaşar.

Google News

SERP sayfası haricinde Google News içerikleri aynı zamanda https://news.google.com üzerinden de yayınlanır. Bir kullanıcı olarak Google’a eriştiğinizde arama yapmadan “Haberler” sekmesine tıklayarak Google News’e kısa yoldan erişebilirsiniz.

SERP sonuçları haricinde ulaşılan Google News portalının bazı öne çıkan avantajlarına şu şekilde değinebiliriz;

 • Arama çubuğu kullanarak sadece haber niteliği taşıyan içeriklere ulaşılabilir.
 • Kullanıcılar istedikleri özel filtreleri kullanarak (yer, başlık vb.) detaylı aramalar gerçekleştirebilirler.
 • Yan tarafta bulunan navigasyon menüsü yardımıyla öne çıkan haberleri, hava durumu raporlarını ve özelleştirilmiş widget’ler aracılığıyla ziyaretçiler istedikleri diğer bilgilere kolayca erişebilirler.
 • Herhangi bir ülke veya bölge için öne çıkan haberlere kolayca erişilebilir.
 • Kullanım istatistiklerine göre özel olarak önerilen haberlerle kullanıcılar bilgilendirilebilir.

İnternet Siteleri Neden Google News’e Kayıt Olmak İster?

 • SERP sayfasında ayrı ve en başta listelenirler. Bu Google News kayıtlı internet sitelerine daha çok ziyaretçiyi internet sitelerine çekme şansı sunar. 
 • Google News’e kayıtlı internet siteleri daha yüksek hızla dizine kayıt olma avantajına sahiptir. Hızlıca ziyaretçi çekilmek istenen sayfalar Google News aracılığıyla anlık hit fırsatlarını değerlendirebilirler.
 • Google News’de yer alan içerik sağlayıcılarının %60’ından fazlası haber siteleridir. Google News’de yer almak bir internet sitesi ya da markanın güvenilirliğini tescillemesi ve prestijini arttırmasının kestirme yoludur.
 • Google News’e kayıtlı internet siteleri daha çok kullanıcıya erişebildikleri için daha yüksek gelirlere sahip olabilirler.
 • Sitenin Google News’e kayıt olması reklam verenler açısından büyük bir avantaj kabul edildiği için Google News kayıtlı site üzerinden reklam, link, advertorial içerikleri pazarlamak daha kolay hale gelir.

Google News Kayıt Olma

Google News’e kayıt olmak için ilk aşamada sitenizi Google News’e hazır hale getirmeniz gerekiyor. Google News’e başvuru yapan internet siteleri gerçek editörler tarafından incelenir ve başvurular botlar yerine gerçek yetkililer tarafından onaylanır.

Başvurunuzun onay alamaması durumunda tekrar başvurmak için bir süre beklemeniz gerekeceğini de hatırlatalım. İşinizi sağlama almak için sitenizin Google News başvurusuna hazır olduğundan emin olmak, başvurunuzun olumsuz bulunması durumunda sizi uzun bir bekleyişten kurtaracaktır. Yani bu adımda belirttiğimiz yönergelere mutlaka dikkat edin.

Genel Gereklilikler

 • İçerik Yapısı: Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere sitenizde yer alan içeriklerin güncel, tutarlı ve Google News kitlesinin ilgisini çekecek türden olması gerekir. Aynı zamanda içeriklerinizin haber niteliği taşıyor olması da önemlidir.
 • Benzersizlik & Okunaklılık: İçerikleriniz mutlaka sizin tarafınızda oluşturulmalı. Eğer kopya içeriklerden oluşan bir internet siteniz varsa Google News başvurunuzun kabul edilme şansı oldukça düşüktür. İçerikleriniz, sizin tarafınızdan ve okuyucuların okumakta güçlük çekmeyeceği şekilde hazırlanmalıdır. İçeriklerde kullanılacak olan dil, imla uyumu ve hatta üslup dahi önemli birer kriterdir.
 • Uzmanlık & Güvenilirlik: İçeriklerinizin gerçek profillere sahip olan yazarlar tarafından oluşturulması gerekir. Aynı zamanda güvenilirliğinizi iletişim kanalları, fiziksel irtibat adresiniz, yazarlarınızın bilinirliği, telefon numaraları ve siteniz için oluşturulan politika sayfaları gibi diğer kriterlerle doğrulamalısınız.
 • Tarafsızlık: Sadece kendi amaçlarını veya kendi ürün ya da hizmetlerini pazarlamayı düşünen internet siteler Google News’de yer alamaz. İnternet sitenizin içeriklerinizin yanlı olmaması da buna dahildir.
 • Yazarlar ve Editörler: İnternet sitenizin yazarlarının ve editörlerinin gerçek birer kişi olması, uygun profil fotoğrafı ve irtibat adreslerine sahip olması (mümkünse site uzantılı mailler) Google News’de kolayca onay almak için üzerine eğilmeniz gereken önemli yeterlilik maddelerinden biridir. 

Teknik Gereklilikler

 • İçerik URL’leri: İçerik URL’leri benzersiz ve kalıcı olmak zorundadır. Önerilen ve birçok haber sitesinin tercih ettiği URL yapısı siteadi.com/haberler/haberkategorisi/icerik-basligi.html şeklindedir.
 • İçerik Formatı: Google News kayıtlı internet sitelerinin içerikleri HTML yapısına sahip olmak zorundadır. Zira Google News için çalışan botlar yalnızca HTML taraması gerçekleştirebilecek yeteneğe sahiptir.
 • Robots.txt ve Meta Etiketleri: Robots.txt dosyası ve Meta etiketleri Google’ın News botlarının algılayabileceği şekilde olmalıdır. Bu madde hakkında daha fazla detaya ihtiyacınız varsa buradaki kaynağa göz atabilirsiniz.
 • Google News Site Haritası: Google, News programına katılmak için site haritası oluşturulmasını bir zorunluluk olarak görmüyor. Yine de News için ayrı bir site haritasının oluşturulması ve her şeyin doğru çalıştığına ilişkin kontrol edilmesi sitenizi onay için göndermeden önce size hataları görmeniz konusunda yardımcı olabilir.

Eğer yukardaki gereklilikleri tam olarak sağlıyorsanız artık internet siteniz Google News programına başvurmak için hazır demektir. Biliyoruz bir an önce başvuru işleminizi gerçekleştirmek istiyorsunuz ama ayrıca size, Google News’e başvurmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı küçük öneri ve ipuçlarını da önermek istiyoruz.

Google News’e Başvurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Gerekliliklerin hazır olduğundan emin olun: Yukarıda ve yazının daha öncesinde yer verdiğimiz kriterlerin tümünün sitenize uygun olduğundan emin olun. Temelleri ne kadar sağlam atar ve gereklilikler konusunda titiz davranırsanız başvurudan elde edeceğiniz başarı şansınız da o kadar artar.
 • News için ayrı site haritası oluşturun: Evet, Google News’e kayıt olmak için sizden ayrı bir site haritasını zorunlu olarak istemiyor. Yine de başvuru öncesi News için ayrı bir site haritası oluşturmak ve her şeyin Google’ın istediği şekilde olduğundan emin olmak başarı şansınızı arttıracaktır. Google News site haritasını nasıl yapılandırmanız gerektiğini bilmiyorsanız buradaki kaynağı dikkatlice inceleyin.
 • AMP Kullanın: Tıpkı Google News site haritası gibi, AMP de şart değil. Yine de AMP başarı şansızı ciddi oranda arttıracaktır. Artık Google News kayıtlı internet sitelerinin hemen hepsi AMP kullanıyor. Sizin de AMP kullanmanız birçok avantaja sahip olmanıza yardımcı olacak, hiçbir zararı dokunmayacaktır.
 • Google News için Meta anahtar kelimeler kullanın: Google News’de yer almak istiyorsanız, Google News’in istediği meta anahtar kelimelerine sahip olmanız ve bunu içeriklerinizde sürekli kullanmanız gerekecek. Buradaki sayfadan Google’ın kullanmanızı istediği meta yapısı ve örnekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Her şeyin çalıştığından emin olun: Başvuru öncesinde her şeyin doğru ve çalışması gerektiği şekilde çalıştığından emin olun. Eğer siteniz yetersiz bir sunucuda barınıyorsa mutlaka sunucunuzu yüksek hızlı ve kesintisiz bir sunucuyla değiştirin.
 • Karşılaştırma yapın: Google News’e yapacağınız başvurunun bir editör tarafından değerlendirileceğinden bahsetmiştik. O zaman Google’ı Google’ın kendi silahıyla vurun. Google News portalına giderek editörün seçimi olarak eklenen 5 içeriği örnek olarak seçin ve sitenizle karşılaştırın.

Tüm gereklilik aşamalarını sağlayıp, sizin için önerdiğimiz ipuçlarını da gözden geçirdiyseniz artık Google News başvurunuzu yapabilirsiniz. Şimdi, partnerdash.google.com adresini ziyaret ettikten sonra “News” seçeneğini seçerek başvurunuzu Google News’e iletebilirsiniz.

Google News Para Kazanma

Google News'e kayıtlı olan internet siteleri için günümüzün modern ve uğraşsız para basma makineleri de diyebiliriz. Doğru stratejiler üzerinden ilerleyip, tam zamanlı olarak Google News kayıtlı bir internet sitesine emek verdiğinizde mutlaka karşılığını alıyorsunuz. Peki, Google News’e kayıtlı internet siteleri nasıl para kazanırlar?

 • Google News demek, doğru haberleri en hızlı ve ilgi çekici paylaşmanız halinde yüz binlerce hatta milyonlarca internet ziyaretçisinin internet sitenizi ziyaret etmesi demektir. Ziyaretçi de doğal olarak gelir anlamına geliyor.
 • Google AdSense başta olmak üzere haber sitelerine reklam sağlayan birçok reklam ağı mevcut. Bu reklam ağlarını değerlendirerek başlıca gelir kaynaklarınızı oluşturabilirsiniz.
 • Tanıtım yazısı ve link satışları Google News kayıtlı internet sitelerinin sahip olduğu bir diğer avantaj. Birçok insan siteleri için backlink satın alma yoluna gidiyor ve bu yolda ilk tercih edilen siteler Google News’e kayıt olma avantajına sahip siteler oluyor.
 • Google News kayıtlı internet siteleri daimi bir pazarlama avantajına sahip oluyor. Birçok açıdan daha kolay reklam veren bulunuyor ve satış ortaklığı ürünleriyle alternatif gelir kanalları oluşturulabiliyor.

sgportal avatar
sgportal
merhabalar sitemizin News e kayıtlı olup olmadığını nası öğrenebiliriz

UZMANIN CEVABIDoğrudan Google News kaydı sorgulamak için bir Google aracı bulunmuyor. Yine de pratik bir yöntem olarak şunu önerebilirim: Sitenizi Google üzerinde site:siteadi.com şeklinde arayın ve haberler sekmesine tıklayın. Eğer bu kısımda sonuç görüntüleniyorsa sitenizin News kaydı olduğu çıkarımında bulunabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.