Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

AMP (Accelerated Mobile Pages) veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google tarafından açık kaynaklı olarak geliştirilen ve internet sayfalarını içeriği kullanıcıya daha hızlı ulaştırmasını sağlayan bir altyapı çalışmasıdır. İlk olarak webmasterların karşısına bir Github projesi olarak çıkan AMP, kısa sürede Google tarafından benimsenerek Webmaster Tools’a yerleştirildi ve ardından webmasterların yaygın olarak kullandığı bir framework haline geldi.

Şimdilik AMP Framework’ünün tüm gücünü Google elinde tutuyor gibi görünse de zamanla bu kervana diğer markaların katılacağı ve AMP adını önümüzdeki yıllarda sıkça duyacağımız kesin diyebiliriz. Peki, Google neden ücretsiz ve açık kaynaklı olarak AMP adında bir framework’ü internet dünyasına sunuyor dersiniz?

AMP

2013 ile 2017 yılları arasındaki internet kullanım verileri göz önüne alındığında mobil internet kullanımı kendini defalarca kez katlamayı başardı. Dağın zirvesinden bir kartopu olarak salınan mobil veri kullanımı, modern dünyanın masaüstü internet kullanımını sağda sollamayı başardı. Dahası büyüyen kartopunun kendini katlayarak devam edeceğine başta Google olmak üzere birçok şirketin inancı tam.

Tüm mobil cihazların internet hızını arttırmak ne yazık ki Google’ın başarabileceği bir şey değildi. Google da madem cihazların internet hızını arttıramıyor, kullanılan teknolojiyi geliştirerek düşük hızda bile yüksek performans sunulması fikri üzerine hareket etti. Bu düşüncenin bir sonucu olarak ise mobil sayfalardaki erişim hızını ciddi oranda arttıran AMP HTML ortaya çıktı.

AMP ile temellendirlen sayfaların sıradan bir HTML sayfasına oranla bazı farklılıkları var;

  • 3. Parti olarak kullanılan HTML isteklerine ve kodlarına yer verilmiyor.
  • Sayfa içinde yer alan görsel dosyalar sadece sayfa aşağıya indirilirse yükleniyor.
  • Biçimlendirme açısından önem taşıyan CSS kodlarının çeşitliliği AMP ile ciddi oranda kısıtlanıyor.

Tüm bu şartlar altında doğal olarak hem hızlı hem de ortaya maksimum kullanıcı deneyimi sunan internet siteleri çıkmış oluyor.

Elbette Google’ın bir sayfayı AMP olarak değerlendirmesi için bazı HTML prensiplerinin rel kodlarının ve yapının sayfaya yerleştirilmesi oluyor. Anlayacağınız AMP ile biçimlendirilen sayfa diğer sayfalardan tümüyle farklı bir yapıya sahip olmak zorunda. Üstelik AMP kullanan sayfalarınız haricinde de masaüstü kullanıcılara yayın sunan normal HTML sürümü sayfalarınızın olması gerekiyor.

Google, AMP ile güçlendirilen sayfaları arama sonuçlarında öne çıkan haberler kutusunda değerlendiriyor. Yani AMP kullanan internet siteleri kullandığı bu Framework’ün ve çektiği çilelerin mükafatını SERP sayfasında yemiş oluyor. Sıradan bir internet sitesi için AMP’ye geçiş yapmak belki pek bir şey ifade etmiyor olabilir ama söz konusu haber ve güncel içeriklerinizin onlarca rakibinizin arasından sıyrılıvermesiyse AMP öyle veya böyle kullanmak zorunda olduğunuz bir teknoloji.

AMP Haber Nedir?

AMP haber kavramıyla karşı karşıya kalmanız için illa bir webmaster olmanıza gerek yok. Mobil cihazlarınızdan bir Google araması gerçekleştirdiğinizde çıkan sonuç sayfalarının hemen alt bölümünde içeriğin AMP kullandığına dair bir ibareyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

AMP Nedir başlığı altında AMP’nin ne olduğunu internetin kurtlarının anlayacağı şekilde anlatmıştık. Bu bölümdeyse sıradan bir son kullanıcı için AMP’i tanımlayacağız. AMP’nin sizin için en uygun tanımı; Google tarafından haber ve güncel içeriklere daha hızlı ulaşmanız için geliştirilen bir teknoloji olmasıdır.

AMP sayesinde internet sayfaları daha az kod çalıştırıyor ve anlık yüklenme sürelerine sahip oluyor. Böylece siz bir inceleme, haber ya da farklı bir AMP içeriği çalıştırmak istediğinizde sayfadaki ögelerin yüklenmesini beklemeden -sinirlerinize dokunan yükleniyor yazısı dahil- içerik hemen karşınızda ve tüketilmeye hazır olarak sizi bekliyor.

Sayfanın içerisinde milyonlarca görsel dosya olsa bile siz tarayıcınızla herhangi bir görselin yer aldığı bölüme inmedikçe mobil cihazınız bu görsel dosyaları yüklemiyor. AMP ile hem hız hem yüksek kullanıcı deneyimi hem de veri paketi tasarrufu yapılıyor. Bir taşla üç kuş.

Şu an için AMP teknolojisini sadece Google ve bu teknolojinin bir benzeri olan Facebook Instant Articles’ı Facebook üzerinde görebilirsiniz. Eğer AMP’nin yayılımının bu hızla artaracağını ön görecek olursak AMP ile hazırlanan içerikleri yakın gelecekte daha birçok kullandığınız gündelik serviste kullanma şansına sahip olacaksınız.

AMP WordPress

AMP’nin sayfalara uygulanabilmesi için internet sitesi sahiplerinin yani webmasterların bazı düzenlemeler yapması gerekiyor. Eğer özel sistemle temellendirilmiş bir sisteminiz varsa buraya tıklayarak Google’ın AMP hakkında sunduğu bilgilerden faydalanarak sitenize AMP’yi uygulayabilirsiniz.

Kullandığınız sisteminiz WordPress altyapısına kullanıyorsa AMP’ye geçiş sürecinizin daha sancısız ve hızlı olacağını söyleyebiliriz. WordPress ve Akismet gibi popüler eklentilerin oluşturucusu Automattic firması, Google’ın AMP’yi değer verdiğini biliyor ve dolayısıyla WordPress kullanıcılarının AMP'ye geçiş için kollarını sıvayacağının farkındaydı.

O yüzden siz yorulmayın diye tüm geçiş sürecinin daha sıkıntısız bir sürece dönüştüren AMP WordPress eklentisini yayınlandı. AMP adındaki eklentiye buraya tıklayarak erişebilir, eklentiyi sisteminize kurup gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra sitenizi Google Webmaster Tools’u da kullanarak AMP teknolojisiyle tanıştırabilirsiniz.

poyrazweb34 avatar
poyrazweb34
Merhaba amp sitelerime vitrin nasıl çekebilirim.. Ftp programından hangi adımları izlemem gerekir.. güncellemeden sonra vitrin giden sitelerimde var yeni amp yaptığım ama bir türlü vitrini çekemediğim sitelerm de var.. Yardımlarınız için şimdi den teşekkür ederim

UZMANIN CEVABIPoyrazweb34 sorduğun sorunun hem cevabı kapsamlı hem de spesifik bir soru. Bu iş için bir webmasterdan ücretli olarak destek alman daha iyi olacaktır. Ya da dilersen WM Aracı forumlarını kullanarak diğer arkadaşlara sorununu daha detaylı biçimde açıklayarak çözüm önerileri sunmalarını bekleyebilirsin.

Ücretli destek için konu açabileceğiniz bölüm: https://wmaraci.com/forum/yazilim-is-verenler.html
Ücretsiz destek için konu açabileceğiniz bölüm: https://wmaraci.com/forum/yeni-baslayanlar.html

mustafa98 avatar
mustafa98
Merhaba bir sağlık sayfam var anlık haberleri paylaşıyor sayılmam. Wordpress alt yapısında bir sitem var. Amp kullanmam beni googlenin gözünde ileri taşır mı? Ayrıca her hangi bir olumsuzluk yaratır mı sitemde?

UZMANIN CEVABIGoogle’da Webmaster Trend Analisti olarak çalışan John Mueller’ın bir Hangout konferansında belirttiğine göre ;AMP henüz(!) bir SEO faktörü olarak kabul edilmiyor ancak bu gelecekte kabul edilmeyeceği anlamına gelmiyor. Ayrıca AMP’nin kullanıcılara daha hızlı açılan sayfa deneyimi sunduğu gerçeğini ve kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkilediğini inkar edemeyiz. Bir nevi deneme yanılma yapabilirsin fakat şimdilik Google, AMP kullanan ve kullanmayan site arasında bir kıyas yapmıyor. Hala diğer 200 sıralama faktörü aktif olarak kullanılıyor. Herhangi bir olumsuzluk yaşayıp yaşamayacağını sormuşsun, bunu forumdan AMP kullanan arkadaşların deneyimleriyle ilgili konulardan takip etmen daha sağlıklı olacaktır. Bazıları çok memnun kalırken bazıları reklam yerleşimi ve diğer sorunlardan dolayı AMP’ye ısınamıyor.

alkantenik avatar
alkantenik
Merhaba
Wordpress alt yapılı blogumda Amp kullanıyorum. Sadece bir sayfada hata alıyorum. Bu hata ise kod yayınlamak için kullandığımız highlighter eklentisini Amp nin çözemiyor oluşu. Bu hatayı nasıl giderebilirim.

Teşekkürler

UZMANIN CEVABIMuhtemelen kullandığınız eklenti kendine ait bir JS içeriğine sahip. AMP'de harici JS dosyalarına destek verilmiyor. Zaten AMP'nin amacı en az stil koduyla en sade kullanıcı deneyimi. Bu konuda bir çözüm üretmek adına sizin gibi AMP kullanıp, kod yayınlayan internet sitelerine göz atabilirsiniz. Onların bulduğu çözümü -eğer bulmuşlarsa- kopyalamayı deneyebilirsiniz. Bunun dışında konuya farklı bir çözüm üretmek pek olası durmuyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.