Görsel Özgünleştirme Nedir? WordPress Görsel Özgünleştirme

Görsel Özgünleştirme Nedir? WordPress Görsel Özgünleştirme

Görsel özgünleştirme, sitelerde kullanılan görselin başka kaynaktan bulunarak kullanılsa dahi arama motorlarında özgün görünmesi amaçlanarak yapılan işlemdir. SEO, için önemli başlıklardan birisidir. Görsel ve grafikleri özgünleştirirken kullanılabilecek pek çok işlevsel yol bulunmaktadır. Peki, neden kullanılan fotoğraf, ve resimleri özgün bir biçime sokmamız gerekiyor?

Görsellerde tıpkı programlar ve yazılımlar gibi verilerde oluşuyor. SEO çalışmalarında özgünlük oldukça önemli başlıklardan birisi olduğu için kullanılan görselin daha önce başka bir platformda kullanılmamış olması bir hayli önemli diyebiliriz. Görsel özgünleştirme işlemiyle birlikte söylediğimiz fotoğraf verilerinde belirli değişikliklere neden oluyoruz ve görsel sanki ilk defa internete yüklenmiş gibi bir hal alıyor. Bu sayede önemli parametrelerden birisini kurtarmış oluyoruz ve içeriklerimizin üst sıralara çıkması da, daha kolay bir hale geliyor. Bu önemli işlem nasıl yapılır? Gelin editörler ve site sahipleri için kısaca anlatalım.

Görsel Özgünleştirme

Görsel Özgünleştirme Nasıl Yapılır?

Verilerle oynamanın birçok yolu vardır. Fakat datayı tanınmaz ve farklı hale getirmek için yapılan bu işlemler eğer eksik ya da doğru yapılmazsa sadece vakit kaybedildiği ile kalınabilir. Bu yüzden aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlerin birkaçını birden uygulamanızı önemle tavsiye ediyoruz. En az iki tanesini yaparsanız görselinizi özgün bir hale getirdiğinizi düşünebilirsiniz.

 • Renk filtreleri uygulamak: Verilerin önemli bir kısmını renkler kaplıyor, bu aklınızda yer edinebilir. Eğer renklere yeterince müdahale ederseniz ve güzel filtreler ile fotoğrafınızı editlerseniz büyük bir değişiklik yapmış olursunuz. Bu filtreleri Photoshop, gibi programlarla uygulayabileceğiniz gibi, basit telefon, uygulamaları ve internet siteleri de size bu noktada yardımcı olabilir.
 • Boyut değişiklikleri ve kırpmalar yapmak: Diyelim ki 1080p, bir fotoğrafınız var, bunu bazı kırpaların ardından 720p’ye düşürdüğünüzde özgünleştirme için adım atmış olursunuz. Fakat unutmayın, küçültmek yerine büyütmek iyi bir çözüm yolu olmayabilir. Fotoğraf çok daha kalitesiz bir görünüme ulaşabilir.
 • Filigran ve Yazı eklemeleri yapmak:  Eklenecek filigran ve yazılar verilere ekleme yaparak değişiklik yaratmaktadır. Bu başlı başına özgün bir iş yaratmak kadar olmasa da, algoritmanın işi öyle sanmasına imkân yaratabilir.
 • Keskinlik, Kontrast, ve Işık ayarları yapmak: Fotoğrafınızın kontrastı, ışığı ile oynarken diğer bir yandan da keskinlik eklemek kimi zaman fotoğrafı orijinalinden çok daha güzel gösterebiliyor. Aynı zamanda özgünlüğe olan katkısını da düşündüğümüzde bu değişiklikleri sevmemeye imkân kalmıyor.
 • Ayna efekti ve açılarla oynamak: Kullanmayı planladığınız görselin açılarıyla oynamak ve hatta ters düz ederek ayna efektini uygulamak isterseniz bunun görsel özgünleştirmede önemli bir payı olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bu yöntemi üzerinde metin ya da logo, bulunan görsellerde tavsiye etmediğimizi de açıkça söyleyelim.
 • Bulanıklaştırma yapmak: Bu yolu ise kontrast ve metin ekleme ile birlikte kullandığınızda harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Kontrastını düşürdüğün ve biraz bulanıklaştırdığınız bir görselin üzerine iyi bir fontla metin yazmak özgün görsel oluşturmakla neredeyse aynı şey diyebiliriz ve görsel olarak da oldukça hoş bir etki bıraktığı da bir gerçek. Hatta sosyal medya paylaşımlarınızda dahi bu görselleri kullanmak isteyebilirsiniz, bizden söylemesi.
 • Farklı formatta sıkıştırmak: Listemizin son maddesinde de format konusunda değinmek lazım. Bildiğiniz üzere JPG, PNG, gibi çeşitli sıkıştırma, yollar mevcut. Her ne kadar ana veride büyük değişiklikler yaratmasa da, daha fazla sıkıştırdığı ya da daha az sıkıştırdığı için bir farka neden olduğunu da söylemeliyiz. Fakat tek başına bu yolu uygulayarak özgünlük yarattığınızı düşünmemenizi tavsiye ediyoruz.

WordPress Görsel Özgünleştirme

El ile yapmaktansa otomatik bir şekilde yapmak da mümkün. WordPress, için bu işlemleri gerçekleştiren çeşitli eklentilerin varlığından bahsedebiliriz. Kimi eklentiler direkt olarak ‘Görsel Özgünleştirme Eklentisi’ olarak adlandırılmış, kimi eklentiler ise yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yapan genel düzenleme eklentileri. Birçoğu ücretsiz olarak kullanıma sunulan bu pluginlere Wordpress’in uygulama marketinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Biz yine de birkaç örnek eklentiden bahsedelim.

 • Image Watermark: Bu eklenti, ortam kütüphanenize yüklediğiniz resimlerinize, belirlediğiniz filigranı otomatik olarak uygulamaktadır.
 • Image Hover Effects Ultimate: Görsellerinize ayna efekti gibi çeşitli efektler vermenizi sağlayabilen bu eklenti de pek çok site sahibi tarafından kullanılmakta. Ayna efektinin yanı sıra sunduğu özellikler bu eklentiyi oldukça özel kılıyor.
 • WP Image Zoom: Görselin boyutunu değiştirmeden yakınlaştırmaya yarayan bu eklenti yukarıdakilerden herhangi birisiyle birlikte kullanıldığında harika sonuçlar verebilir.
Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al