Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Hotspot, belirli bir yerel bölge içerisinde kablosuz erişim protokolleri yardımıyla sunulan internet bağlantısıdır. Hotspot, günümüzde daha çok eş anlamlısı olarak kabul edilen Wi-Fi bağlantısı olarak da kullanılmaktadır. Hotspot terimi henüz kullanılmaya başlanmadan önce, bu fikir ilk defa 1993 yılında NetWorld+Intercop konferansında Brett Stewart tarafından kullanılmıştır. Kavramın ilk defa kullanılmasının üzerinden 5 yıl geçtikten sonraysa Nokia tarafından Hotspot kavramı kullanılmış ve 2000’lerin başında birçok şirket tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Hotspot bağlantıları, kablosuz bir modem veya router yardımıyla sunulur. Sunulan bu internet bağlantısı radyo frekansları (RF) yardımıyla iletişimini diğer cihazlar arasında sürdürebilir ve geniş menzillere yayılabilir. Hotspot’un sunduğu bağlantı sinyalinin gücü diğer cihazlar için çekim kalitesini etkileyebilir. Daha yüksek kaliteyle bir Hotspot noktasına bağlanan cihazlar internetten daha yüksek hızlarla faydalanabilirler.

Hotspot

Hotspot ağlarının iki farklı türü vardır;

Ücretsiz Wi-Fi Hotspot’ları: Tüm kullanıcılara ücretsiz olarak internet bağlantısı veya servisi sumak için hazırlanan Wi-Fi Hotspot noktalarıdır. Bu bağlantılara katılmak için kullanıcıların herhangi bir şifre girmesine gerek yoktur. Kamusal olarak kullanıma açık olan bu bağlantı noktaları aynı zamanda kullanıcılar için bazı önemli risk unsurlarını da içerisinde barındırmaktadır. Çeşitli kafeler, barlar, parklar, kütüphaneler, okullar ve hava limanı gibi bölgelerde ücretsiz Wi-Fi Hotspot’ları yer alır.

Ticari Hotspot’lar: Bağlanmak ve kullanmak için belli bir ücret veya farklı koşulların bulunduğu ancak bu koşulların sağlanması halinde kullanılabilecek olan Hotspot noktalarıdır. Ücretli olarak sunulan Ticari Hotspot’larda kullanıcılar bir yönlendirme ekranı sayesinde ne kadarlık kullanım yaptıklarını ve ödemesi gereken tutarları görebilirler.

Hotspot’lar bugün milyonlarca kullanıcıyı ortak bir ağ ve internet üzerinde buluşturuyor. Bu güzel bir şey olarak görünebilir ancak kamusal olarak kullanılan Hotspot’ların içerisindeki tehlikeleri düşünecek olursak, çok fazla kişi tarafından kullanılan Hotspot noktaları o kadar da iyi bir servis olmayabilir.

Örneğin, ücretsiz olarak sunulan Hotspot bağlantılarında bilgisayar korsanları aynı ağ üzerinde yer alan kullanıcıların bilgisayarlarına erişim gösterip, hassas verilerine erişebilir ve gerekli izinleri elde etmeleri durumunda verilerinizi ele geçirebilir. Bu nedenle herkese açık kamusal Hotspot noktalarını kullanırken mutlaka bazı basit Hotspot Shield tarzı güvenlik önlemleri almanız gerekir.

Hotspot Shield

Hotspot Shield, tüm güncel işletim sistemleri üzerinde çalışabilen basit fakat etkili bir sanal ağ (VPN) yazılımıdır. Hotspot Shield sayesinde bilgisayarınızdan yaptığınız internet erişiminin ayrıca bir güvenli katmanda filtrelemesi yapılır. Böylece kamusal alanda kullandığınız Hotspot noktalarının tümü tamamıyla güvenli hale gelir. Hotspot Shield sizin gerçekleştirdiğiniz bağlantıları kendi sunucuları üzerinden şifreleyerek ulaştırır. Bu sayede aynı Hotspot ağı üzerinde yer alan bilgisayar korsanları verilerinizi ve internet trafiğinizi takip edemez.

Hotspot Shield yalnızca kamusal alanda kullanılan ücretsiz Hotspot noktaları için bir kalkan görevi görmekle kalmaz, yazılım ayrıca kendi evinizde kullandığınız Hotspot noktasında da belli güvenlik önlemlerini sizin için alarak davetsiz misafirlere karşı verilerinizin korunmasını sağlar.

Hotspot Shield, kendine özgü bir sanal ağ servisi oluşturduğu için internet bağlantınız üzerindeki filtreleri de kaldırır. Dolayısıyla Hotspot Shield kurulu bir bilgisayarı kullanarak anonim şekilde devlet tarafından yasaklanan internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Hotspot Shield hakkında daha fazla bilgi almak ve detaylı incelemesine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

WiFi Hotspot

WiFi ve Hotspot birbiriyle sıkça karıştırılan ve eş anlamlı olarak kullanılan iki farklı kavramdır. Daha basit şekilde kafanızda canlandırmanızı sağlamanız için, Hotspot’ı bir kapının kilidi ve Wifi’yi de anahtar gibi düşünebilirsiniz. Hotspot, kablosuz bağlantı protokolü (WLAN) aracılığıyla sunulan ağ bağlantılarıdır. Wifi ise sunulan Hotspot bağlantı noktalarına bağlanmamıza yardımcı olan bağlantı teknolojisidir.

Hotspot kavramını bilgisayarınızda veya mobil cihazlarınızın içerisinde de görebilirsiniz. Bu menülerin içerisinde yer alan Hotspot ile sahip olduğunuz ağı diğer cihazlara paylaştırabilir yani bir Hotspot Wifi bağlantı noktası oluşturabilirsiniz.  

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.