Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

NodeXL, sosyal analizi yaparken kullanılan Microsoft Exel için hazırlanmış bir eklenti paketidir. Nodexl ile birlikte Twitter, Facebook, YouTube ve Flickr gibi platformlardan veri toplayarak anlaşılabilir listelemeler yapabilirsiniz. Programın ücretsiz ve ticari versiyonları mevcuttur, ücretsiz versiyonu ile birlikte Twitter üzerine hashtag çalışmaları yürütebilirsiniz. Sadece hashtag ile de sınırlı kalmama seçeneğiniz yine ücretsiz sürümde mevcut. Fakat diğer sosyal medya ağları üzerine veri toplamak ve listeleme yapmak istiyorsanız eklentinin ticari sürümünü kullanmanız gerekmektedir.

NodeXL İndir

NodeXL eklentisinin ücretsiz versiyonunun ve ücretli sürümünün bulunduğundan bahsetmiştik. Oldukça gelişmiş özelliklere erişebileceğiniz fakat biraz tuzlu diyebileceğimiz halinin de, bedava kullanabileceğiniz şeklinin de erişim linklerini aşağıya bırakıyoruz.

Nodexl

NodeXL Kullanımı

Exel üzerinden çalışan bu eklentiyi kullanabilmemiz için en az Microsoft Office 2007 sürümünde bir Exel programımızın olmasının gerektiğini öncelikle belirtmekte fayda görüyoruz. Daha eski bir Office versiyonuna sahipseniz, yeni olanlara güncellemenizde büyük fayda var.

Aynı zamanda program Windows’a özel çıkartılmış durumda. Dolayısıyla Mac ve Linux işletim sistemleri üzerinden bu yazılımı kullanabilmek maalesef mümkün değil.

Eklentinin kurulumunu gerçekleştirdiğimizde, Exel programımızın üst menüsüne bir NodeXL kategorisi eklendiğini görebiliriz. Bu kategori sayesinde Twitter’da kelime odaklı veri çekme işlemlerini gerçekleştirmemiz mümkün kılınıyor. Bu seçenekten ilerlerken bir yandan da Twitter’ın sunduğu arama opsiyonlarından da faydalanarak ilerlememizde fayda var. Bu sayede en keskin dataya ulaşabiliyor ve istediğimiz sonucu elde edebiliyoruz.

Twitter normal koşullarda 18.000 içeriği çekmemize izin vermekte, maalesef NodeXL’in ücretsiz sürümüyle bu içeriklerden yalnızca son 2.000 tanesine ulaşabilmekteyiz. Diğer bir yandan ücretli sürümde böyle bir kısıtlama bulunmamakta ve Twitter’ın üst limitleri dolaylarında listeleme ve analiz yapma şansımız mevcut.

Programı çalıştırmadan önce 3-4 kısımı doldurmamız gerekmekte. Bunların öncelikli olanı kelimeyi belirtmek, diğerlerine dokunmadığımızda dahi program oldukça verimli bir şekilde çalışabilmekte, yani programı çalıştırmadan önce kelimemizi, arama opsiyonlarımızı belirtip, kaç mesajı listeleyeceğimizi seçmemiz oldukça yeterli. Son olarak arattığımız kelime ya da kelime öbeklerinin Türkçe karakter içermemesi gerektiğini de belirtelim. Maalesef araştırmalarımızda ve analizlerimizde Türkçe kelimeler kullanabilsek dahi Türkçe karakter kullanımından uzak durmamız gerekiyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.