Giriş Yap / Kayıt Ol

Numbers, Apple’ın mobil cihazları ve OS X işletim sistemi sürümünü kullanan bilgisayarları için hazırlamış olduğu ofis yazılım paketinin bir üyesidir. MS Office ile benzetme yapacak olursak Numbers’ın işlevi Excel’in sunduğu avantajları kullanıcılara OS X ve iOS işletim sistemi üzerinden bulut tabanlı olarak sunmaktır. Numbers’ı kullanarak belli çizelgeler, raporlar, dokümanlar, sklalar gibi doküman haline getirmeniz gereken tablo bazlı sayfaları kolayca oluşturabilirsiniz.

 

Numbers

Numbers’ı iOS cihaz kullanıcıları veya Macintosh kullanıcıları App Store uygulama mağazası üzerinden indirebilirler. Apple’ın yeni Mac modellerindeyse Numbers programı iWork ailesinin bir üyesi olarak işletim sisteminin içerisinde ücretsiz olarak, kullanıma hazır şekilde yer almaktadır. Eğer Numbers, Dock üzerinde yer almıyorsa Spotlight Araması üzerinden Numbers’a erişebilirsiniz.

Mac Numbers Kullanımı

Eğer Mac’inizde Numbers yüklü değilse, doğrudan App Store üzerinden ücretsiz olarak Numbers’ı hemen edinebilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Numbers’ın MS Office’deki Excel’in muadili bir program olduğuna kısaca değinmiştik. Standart MS Office yazılım paketinin aksine Numbers’ı Mac kullanıcıları tamamen ücretsiz olarak işletim sistemlerinin içerisinde bulabiliyor veya App Store aracılığıyla bilgisayarlarına kolayca indirebiliyor. Yani Numbers platforma özel sunulan bir ofis paketi diyebiliriz.

Numbers’ı ilk defa başlattığınızda sizin için kategorik olarak hazırlanmış onlarca özelleştirilebilir şablonlar karşınıza çıkıyor. Bu şablonlardan herhangi birini kullanarak biçimlendirme ve sütunlama gibi detaylarla uğraşmanıza gerek kalmadan hemen istediğiniz tablo dokümanını meydana getirip, kendinizce özelleştirip, verileri girmeye başlayabiliyorsunuz.

Numbers’ın üst orta kısmında standart bir tablo işlemcide bulabileceğiniz ve dokümanlarınızı meydana getirirken size yardımcı olacak Formül, Tablo, Grafik, Metin, Şekil, Ortamlar ve Yorum sekmeleri yer alıyor. Bu sekmelerin her biri adından da anlayabileceğiniz üzere içerisinde farklı işlemler gerçekleştirmenize yardımcı olan basit kısayollardan oluşuyor.

Numbers’da sayfa oluştururken sağ kısımda yer alan Sidebar ise daha çok biçimlendirme işlemlerini yaparken size yardımcı olacak fonksiyonlara sahip olan alan olarak yer alıyor. Bu alandan çizgiler, tablolar, fontlar ve yazı tipleri gibi içeriğinizi oluştururken size lazım olabilecek tüm biçimlendirme araçlarına ulaşabilirsiniz.

Numbers Excel’e Aktarma

Özellikle ülkemizde Mac ve Numbers kullanımının yaygın olmadığı gerçeğini de göz önüne alacak olursak, hazırladığınız dosyaları sorunsuz şekilde diğer kullanıcılara göndermek için basit bir biçimlendirme işlemi gerçekleştirmeniz gerekecek.

Numbers ile hazırladığınız dosyayı Excel’e aktarmak için Numbers açıkken üst panelden Dosya > Şuraya Aktar > Excel seçeneğine tıklayın. Kayıt etme işlemini onaylamadan önce eğer daha eski bir Excel sürümünde dosyanın görüntüleneceğini düşünüyorsanız İleri Düzey Seçenekler penceresine basıp .XLSX uzantısı yerine .XLS uzantısını da seçebilirsiniz. 

Artık birçok kullanıcının 2004 sonrası bir Excel sürümünü kullandığını göz önüne alacak olursak .XLSX uzantısını kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır. Yine de isterseniz aynı dosyadan iki farklı formatta oluşturarak yaşanabilecek olası uyumsuzluk sorunlarının tümüyle önüne geçebilirsiniz.

 

 

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.