Giriş Yap / Kayıt Ol

Macintosh, Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından sunulan Apple Inc. şirketinin masaüstü bilgisayar modelidir. İlk defa Macintosh sahneye 24 Ocak 1984 yılında çıkmış ve ilk modelin atı Mac 128k olarak belirlenmiştir. Macintosh’un üretilmesi bilgisayar dünyası açısından oldukça önemlidir. Zira Apple’ın ürettiği Macintosh bilgisayarlar kullanıcı grafik ara birimi (GUI) tasarımına sahip ilk bilgisayar modellerinden biriydi. Macintosh’u kullanmak için kullanıcılar hem grafik tabanlı bir arayüz tasarımına hem de klavye ve fare ikilisine sahipti. Dolayısıyla o günün MS-DOS işletim sistemini kullanan IBM bilgisayarlarla karşılaştıracak olursak Macintosh hem kişisel hem de ticari kullanıcılar için çok daha fazla avantajı içerisinde barındıran bilgisayar modeliydi.

Macintosh

Macintosh Laptop

Macintosh esasen masaüstü bilgisayarlarının adlandırıldığı seridir. Bu nedenle Apple laptop bilgisayarlarını üretirken ürün karmaşasının ortaya çıkmasın engellemek amacıyla laptop serisinin adını MacBook olarak değiştirmiştir. MacBook’ların ilk defa sahneye çıkmasıysa 2006 yılına dayanıyor. O günden bu güne MacBook’lar farklı seriler altında ayrılmış olsa da hala MacBook esas ürün adıyla laptop bilgisayar olarak üretilmeye devam ediyor. MacBook türlerini de aşağıdaki üç farklı başlıktan öğrenebilirsiniz;

MacBook

Serinin asıl ürünü olan MacBook 2011 ile 2014 yılları arasında üretilmiş ve 2015 yılıyla birlikte “New MacBook” ve “MacBook Retina” şeklinde iki farklı isimle modellere ayrılmıştır. 2015 yılından sonra çıkış yapan MacBook bilgisayarlar daha önceki üretim bilgisayarla kıyaslandığında içerisinde çok önemli yenlikleri barındırmaktadır.

MacBook Pro

Alternatif olarak MBP olarak da adlandırılan MacBook Pro, MacBook’a oranla biraz daha ince ve büyük ekrana sahip olan MacBook modelidir. MacBook Pro modelleri güçlü iç donanım özelliklerine sahiptir. Video düzenleme ve grafik gibi ağır işlemler başta olmak üzere MacBook Pro, yüksek performans beklentisini karşılamak isteyen kullanıcılara uygundur.

MacBook Air

MacBook Air, diğer iki modelle karşılaştırırsak hem malzeme hem donanım özellikleri açısından daha düşük tutulan ancak fiyat olarak diğer modellere kıyasla daha uygun olan MacBook modelidir. Diğer iki modelde de Retina ekran teknolojisi yer alırken MacBook Air’de Retina ekran teknolojisi bulunmamaktadır.

Macintosh Programları

Macintosh programları veya Mac OS programları, Apple ürettiği Mac bilgisayar serisi ve Mac OS işletim sistemi üzerinde yerel olarak çalışabilen yazılımlardır. Bilgisayar dünyasında Mac OS de en az Windows kullanıcıları ve hatta Linux kullanıcıları kadar büyük bir yer tuttuğu için Macintosh’da diğer platformlara nazaran istenen her türlü yazılımı bulabilmek mümkün denebilir. Buraya tıklayarak Macintosh işletim sistemiyle uyumlu olan programların büyük bir listesine erişebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.